Diskuzní fórum, poradna
CAD diskuze, rady, výměna zkušeností |
Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi.
Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
Jak zjistím měřítko? |
Odpovědět | archiv |
Autor | |
Henry Joe
Diskutér Přihlášen: 25.říj.2009 Lokalita: ČR (ZL) Používám: Revit2009 Stav: Offline Bodů: 12 |
Téma: Jak zjistím měřítko? Zasláno: 07.čer.2010 v 18:05 |
Dobrý podvečer, mám drobný dotaz. Dostal jsem mapu z KÚ a nevím u ní měřítko. Do mapy potřebuji zakreslit pár věcí a neznám to měřítko ani žádnou pomocnou změřenou délku. Děkuji Henry
|
|
Rostislav Říha
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 03.říj.2004 Lokalita: ČR (Pha) Používám: ACA 2010 Stav: Offline Bodů: 1613 |
Zasláno: 07.čer.2010 v 18:25 |
pres internet (nebo pokud mate k nejakemu z pozemku vypis) si zjistete vymeru nejake z parcel, tu pak obtahnete krivkou a pouzijte prikaz "scale" tak, aby Vam vymera ve vykrese sedela s tou v katastru - delame to tak dnes a denne a vysledky jsou velmi presne.
|
|
Rostislav Říha
|
|
Mantlík
TOP uživatel Přihlášen: 01.říj.2004 Lokalita: ČR (Pha) Používám: ACAD/Map/Civil R10-> 2022 Stav: Offline Bodů: 2533 |
Zasláno: 07.čer.2010 v 19:03 |
Řekl bych, že je docešla důležité, co znamená to "Dostal jsem mapu z KÚ ..."
a) máte to digitálně v DWG, DXF či DGN - pak to nemáte (pokud se nic nezměnilo) z KÚ, ale od někoho (geodet?), kdo ta data z katastru získal a převedl je. Pokud to ale není v měřítku 1 jednotka = 1m (tj. 1:1000), anebo alespoň 1 jednotka = 1 mm, tak ten, kdo Vám je dal, je s odpuštěním .
Budete to z dotyčného muset vytlouct ... (problém je, pokud to on sám neví, ale to se už naštěstí tak často nestává ...)
b) je to scan .... mapový list mívá velikost (v reálu, pokud se nepletu) 625 x 500m (pro m 1:1000) nebo 1250 x 1000 m (m 1:2000 ), staré katastrálky ale byly i 1:2880.
Bývají na nich tzv. "křížky" (hektarová síť) ve vzdálenostech 50m x 50m. Ty Vám poslouží i pro přibližné osazení do JTSK
Rada p. Říhy je také schůdná, ale někdy to dá dost práce ....
Jen si dejte pozor, zpravidla záleží i na tom, v jakém rozsahu (plošně) se pohybujete. Pokud Vás zajímá jen jedna, nebo několik sousedních parcel, problémy nebudou. Horší to ale bude třeba v rámci celého mapového listu. Jelikož scany bývají často v jednom směru "zdrcnuté", často napasování podle jedné parcely rozhodí jiné parcely o kus dál .....
c) máte to na papíře ... Pokud je to originál, jste bez problémů - ale to byste se asi neptal... A pokud je to jakákoliv kopie, platí totéž, co pro scan
PS Určitou výhrou by byl georeferencovaný scan (tiff, jpg), což poznáte podle toho, že je k němu i soubor *.jgw nebo *.tfw. To Vám Map nebo Civil (případně utilita Xanadu GEOREFIMG pro autocad) posadí na správné místo ve správném měřítku ...
PS2 pozor taky na případné pootočení - platí pro všechny varianty ...
|
|
J. Mantlík
|
|
Peter Jirat
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
CAD/BIM manager Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: ČR (Pha) Používám: ACAD ->2021, Revit ->2022 Stav: Offline Bodů: 3927 |
Zasláno: 08.čer.2010 v 08:44 |
Drobný dotaz pro AutoCAD nebo pro Revit?
|
|
MichalO
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Diskutér Přihlášen: 14.bře.2005 Lokalita: ČR (Pha) Používám: Acad 2009 Stav: Offline Bodů: 76 |
Zasláno: 08.čer.2010 v 12:48 |
Pokud máte digitál, je to z největší pravděpodobností (99,99 procent) v jednotkách metr.
Pokud máte papír, nejste si jistý měřítkem a nemáte zaměření situace od geodeta v souřadnicích, na které byste to natransformoval, může pomoci k přibližnému usazení (cca 0.5m v identickém bodě podle počtu identických bodů) následující odkaz http://geoportal.cuzk.cz/ . Tam si najdete příslušnou část mapy a na celé metry si odečtete souřadnice dvou, ale raději více lomových bodů. Pak již jen transformace. |
|
PepaR
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
CAD/BIM manager Přihlášen: 29.lis.2004 Lokalita: ČR (ZL) Používám: ruky a hlavu (občas ;) Stav: Offline Bodů: 6187 |
Zasláno: 24.čer.2010 v 09:51 |
Pokud děláte projekt stavby situovaný ve zlínském kraji (ad váš profil), tak jako projektant můžete mít přístup do JDTM, kde je na katastrální mapy náhled a jde tam nastavit i měřítko, což Vám může ulehčit práci.
|
|
Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk
Odpovědět | |
Přejít na fórum | Oprávnění fóra Nemůžete vytvářet nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete vymazávat vaše příspěvky v tomto fóru Nemůžete upravovat vaše příspěvky v tomto fóru Nemůžete vytvářet ankety v tomto fóru Nemůžete hlasovat v anketách v tomto fóru |
Stránka byla vygenerována za 0,672 sekund.