Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 9090 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoKótování šikmého objektu

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Kótování šikmého objektu
    Zasláno: 19.čvc.2005 v 13:33
Dobrý den, mám objekt který je šikmý a potřebuji jej okótovat. Použivám šikmou kótu a aby byly kóty vynášeny textem na správnou stranu a orientaci, tak vždy volim USS dle objektu a popř. změním osu Y. V jednom výkrese mi to funkguje báječně avšak když kóty vezmu a chci je kopírovat do jiného výkresu s totožným objekt, který slouží pro vyznačení bouracích prací, tak se mi k´oty otočí do špatné polohy. Nevěděl yb někdo jak an to abych to v bouracích pravcech nemusel kótovat celé znovu? Přikládám názorné ukázky správného a špatného kótování.
 
Dobře:
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - PepaR/2005-07-19_133241_dobre.jpg

 
Špatně:
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - PepaR/2005-07-19_133255_spatne.jpg

 
 
Děkuji za odpovědi
PepaR
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.čvc.2005 v 13:50
Nechci se hádat, ale myslím, že správně je právě ten spodní obrázek, tj. text kóty by měl být vždy NAD kotovací čarou, čili při globálním USS cad kótuje správně.
Ale přiznávám, že vypadá divně, když jsou dvě kóty kousek od sebe a každý text na jinou stranu. Ten samý případ jsem měli nedávno, jediná zeď nebyla kolmá na druhou
Zpět nahoru
SWISSS Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 05.dub.2005
Lokalita: ČR (JM)
Stav: Offline
Bodů: 137
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.čvc.2005 v 13:58

Původně odeslal(a) Pepa Pepa napsal(a):

Nechci se hádat, ale myslím, že správně je právě ten spodní obrázek, tj. text kóty by měl být vždy NAD kotovací čarou, čili při globálním USS cad kótuje správně.
Ale přiznávám, že vypadá divně, když jsou dvě kóty kousek od sebe a každý text na jinou stranu. Ten samý případ jsem měli nedávno, jediná zeď nebyla kolmá na druhou

pokud si dobre pamatuji ze skoly, tak text by mel byt orientovan tak, aby jeho horni cast byla k severu a zapadu. Doufam, ze jsem to popsal srozumitelne a jako stavar se priklanim k prvni variante.

Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.čvc.2005 v 14:29
Původně odeslal(a) SWISSS SWISSS napsal(a):

pokud si dobre pamatuji ze skoly, tak text by mel byt orientovan tak, aby jeho horni cast byla k severu a zapadu. Doufam, ze jsem to popsal srozumitelne a jako stavar se priklanim k prvni variante.



já jsem taky stavař :-) Nedalo mi to a kouknul jsme do moudrých knih a našel jsem tohle:

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - Pepa/2005-07-19_142548_IM000008a.jpg




takže čistě podle normy (ČSN 01 3101) jsou špatně oba a text kóty by měl být na odkazové čáře (nebo jak se jmenuje)

Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.čvc.2005 v 14:52
Prvni obrazek je urcite spravne. Konkretne ale zalezi na tom jak situjete vysledny objekt na papir. Pokud je mi znamo, tak vykresy se ctou shora dolů a zleva doprava. Pokud byste udelali svislou kotu, tak by byl text orientovan jako u prvniho obrazku, pokud udelate sikmou, tak bude orientovan opacne. Nu a co je potom prehlednejsi? Kdyz jsou texty na jedne strane nebo andruhe? Urcite na jedne, nebot na stavbeby vykresem tocili jak na kolotoci.
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.čvc.2005 v 15:11

Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

Použivám šikmou kótu

...to je prave ta chyba - pouzivejte misto sikme koty kotu LINEAR

Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

vždy volim USS dle objektu a popř. změním osu Y.

...kdyz uz menite USS, tak Vam to muze byt jedno

ve vysledku budete mit kotu, co se kouka vzdy tam, kam chcete, a navic budete moci pohybovat uzlovymi body, aniz by se Vam pokazil smer

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.čvc.2005 v 15:11
s "kolotočem" souhlasím, resp. s jeho nepoužíváním, tj. spíš se přikláním k prvnímu obrázku, ačkoli to je špatně (dle normy). Dávat text na odkazovou čáru je v praxi taky bejkárna, to už by se v trochu hustším výkrese nevyznal vůbec nikdo.

Tím jsme ale odbočili od původního dotazu. Zkoušel jsem to taky, s globálním i otočeným USS, vždy se stejným výsledkem, CAD šikmé kóty při kopírování ze souboru do souboru v cílovém výkrese otočí tak, jak mají být podle normy. Asi je budete muset v cílovém výkrese okótovat znovu a zkopírovat jen horizontální a vertikální.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.čvc.2005 v 06:51
LINEAR kotu pouzit nemohu nebot pri preneseni do druheho vykresu jiz neni kota rovnobezne se stenou, ale kolmo na souradny system coz se u sikme koty nestava.
 
USS menim kvuli tomu, ze stena neprobiha sikmo stale stejnym smerem, ale obcas uhyba. Potrebuji drzet co nejvetsi presnost, proto si pomaham zmenou USS dle objektu.
 
Napada tedy nekoho jeste nejaky tip?
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.čvc.2005 v 09:22

Dobrý den

Se souhlasem p. Michla přikládám kdysi staženou krátkou rutinu, která otáčí text kóty kolem kótovací čáry o 180 stupňů (takže je vždy nad kótovací čárou).

Mně se osvědčuje, tak snad pomůže i Vám

příkaz DUU - otočí text kóty o 180 stupňů a přesune jej nad (z hlediska orientace textu) kótovací čáru

příkaz DU - vrátí text do implicitního otočení a polohy


Připojené souborylsp2005-07-20_091720_otoc_koty.lsp

 

J. Mantlík

Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.čvc.2005 v 09:41

Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

LINEAR kotu pouzit nemohu nebot pri preneseni do druheho vykresu jiz neni kota rovnobezne se stenou, ale kolmo na souradny system coz se u sikme koty nestava.

fakt? nam toto funguje - vy rikate, ze se vam linear kota nekam prehodi po zkopirovani?

Rostislav Říha
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.čvc.2005 v 13:50
AD p. Mantlík) Mnohokrát děkuji, hned to vyzkouším.
 
AD p. Říha) LINEAR kota se mi antoci podle aktualniho souradneho systemu coz je nevyhovujici nebot stena meni nekolikrat na jeji delce smer a potrebuji okotovat jeji skutecnou delku v obvodu nebot pochybuji, ze by si an stavbe odmerovali uhly a pocitali to pres goniometrricke funkce :)
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 9980:Jak v Revitu okótovat šikmou stěnu nebo okno se správnou čitelností kót?
Tip 6733:Pravoúhlé kóty šikmých stěn v Revitu.
Tip 7802:VIPUmístění RPC stafáže na šikmou plochu (rampa).
Tip 7930:Izometrické kóty v 2D výkresu.
Tip 7275:VIPSpádová vrstva polystyren betonu ve skladbě ploché střechy Revitu.
Tip 3196:Jak v Inventoru vytvořit šikmý kužel?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,895 sekund.