Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 14882 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenonotebook pro studenta na VŠ

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
Martyin Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 08.zář.2013
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
inventor2012
Stav: Offline
Bodů: 3
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: notebook pro studenta na VŠ
    Zasláno: 08.zář.2013 v 19:47

Zdravím, chystám se kupovat notebook, jelikož jdu na vysokou školu


už sem posbíral pár názorů, co by nezbytně měl / neměl takový notebook mít, takže se my zatím nepodařilo nic vybrat

chci koupit takový notebook, který my vydrží po dobu studia na VŠ (obor strojírenství) , použití pro inventor (2012 nebo 2013 max) a pravděpodobně také pro solidworks apod. 


notebook už bych objednal dříve, ale po těch x názorech co sem dostal, nevím jestli bude 4gb ram a i3 / i5 procesor stačit ? takže bych potřeboval radu ohledně těch parametrů :/ a vybrat co nejvhodnější notebook do 19 000,-


chtěl bych si teda přečíst nějaký další názor + třeba i doporučení konkrétního notebooku (nebo alespoň radu ohledně těch parametrů - ram/procesor) , upřednostňoval bych nejvýce asi nějaké lenovo nebo dell (bylo my doporučeno, před ostatními značkamy) a obrazovku nejspíše 15,6" (vím že se hodí výce, ale věřím že pro studentské využití bude stačit) popř teda 17" a pokud možno matnou (resp. my bylo doporučeno abych se vyhnul lesklé)


za všechny odpovědi budu rád



Zpět nahoru
Martin Madaj Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 05.lis.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Vždy aktuální verze
Stav: Offline
Bodů: 310
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.zář.2013 v 20:12

Dobrý den,

< style="height: 80px; width: 444px; border-top-color: rgba7, 0, 0, 0; border-left-color: rgba7, 0, 0, 0; border-right-color: rgba7, 0, 0, 0; border-bottom-color: rgba7, 0, 0, 0; border-top-width: 1px; border-left-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-top-style: solid; border-left-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px;">

co se týče parametrů procesoru, které jste uváděl - určitě budou stačit. 4 GB RAM je v dnešní době standardní minimum - stačit budou rovněž, ale pouze do určité míry. Jakmile budete chtít pracovat s rozsáhlejším modelem, mohou se vyskytnout problémy. Nicméně bych se toho nebál. Problematičtější může být volba grafické karty, tam bych volil dedikovanou (samostatnou, ne integrovanou) grafickou kartu. Pokud by se jednalo o kartu certifikovanou pro CAD software, tím lépe, tam ale může narůstat cena...

15,6" displej není dle mého názoru pro práci v CAD systémech vhodný (mám na mysli zejména vertikální rozlišení 768 px apod.), bohužel většina "bežných" NB v dnešní době je těmito displeji osazena. Pokud nebude vyhnutí, volte displej s vertikálním rozlišením alespoň 900 px (ale čím více, tím lépe).

< value="af">Afrikaans< value="sq">Albanian< value="ar">Arabic< value="hy">Armenian< value="az">Azerbaijani< value="eu">Basque< value="be">Belarusian< value="bg">Bulgarian< value="ca">Catalan< value="zh-CN">Chinese (Simplified)< value="zh-TW">Chinese (Traditional)< value="hr">Croatian< value="cs">Czech< value="da">Danish< value="auto" ed="ed">Detect language< value="nl">Dutch< value="en">English< value="et">Estonian< value="tl">Filipino< value="fi">Finnish< value="fr">French< value="gl">Galician< value="ka">Georgian< value="de">German< value="el">Greek< value="ht">Haitian Creole< value="iw">Hebrew< value="hi">Hindi< value="hu">Hungarian< value="is">Icelandic< value="id">Indonesian< value="ga">Irish< value="it">Italian< value="ja">Japanese< value="ko">Korean< value="la">Latin< value="lv">Latvian< value="lt">Lithuanian< value="mk">Macedonian< value="ms">Malay< value="mt">Maltese< value="no">Norwegian< value="fa">Persian< value="pl">Polish< value="pt">Portuguese< value="ro">Romanian< value="ru">Russian< value="sr">Serbian< value="sk">Slovak< value="sl">Slovenian< value="es">Spanish< value="sw">Swahili< value="sv">Swedish< value="th">Thai< value="tr">Turkish< value="uk">Ukrainian< value="ur">Urdu< value="vi">Vietnamese< value="cy">Welsh< value="yi">Yiddish< value="af">Afrikaans< value="sq">Albanian< value="ar">Arabic< value="hy">Armenian< value="az">Azerbaijani< value="eu">Basque< value="be">Belarusian< value="bg">Bulgarian< value="ca">Catalan< value="zh-CN">Chinese (Simplified)< value="zh-TW">Chinese (Traditional)< value="hr">Croatian< value="cs" ed="ed">Czech< value="da">Danish< value="nl">Dutch< value="en">English< value="et">Estonian< value="tl">Filipino< value="fi">Finnish< value="fr">French< value="gl">Galician< value="ka">Georgian< value="de">German< value="el">Greek< value="ht">Haitian Creole< value="iw">Hebrew< value="hi">Hindi< value="hu">Hungarian< value="is">Icelandic< value="id">Indonesian< value="ga">Irish< value="it">Italian< value="ja">Japanese< value="ko">Korean< value="la">Latin< value="lv">Latvian< value="lt">Lithuanian< value="mk">Macedonian< value="ms">Malay< value="mt">Maltese< value="no">Norwegian< value="fa">Persian< value="pl">Polish< value="pt">Portuguese< value="ro">Romanian< value="ru">Russian< value="sr">Serbian< value="sk">Slovak< value="sl">Slovenian< value="es">Spanish< value="sw">Swahili< value="sv">Swedish< value="th">Thai< value="tr">Turkish< value="uk">Ukrainian< value="ur">Urdu< value="vi">Vietnamese< value="cy">Welsh< value="yi">Yiddish
English (auto-detected) » Czech

M.M.
Zpět nahoru
martincihak Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 10.čvc.2012
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor2013, AutoCAD2013
Stav: Offline
Bodů: 98
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.zář.2013 v 20:33
Ahoj,
za mě, jestli mohu doporučit. Řešil jsem obdobný problém a ve finále jsem si pořídil níže uvedený stroj, ale ještě před tím bych ti chtěl říct pár mých postřehů, do čeho bych šel asi dneska. 
O 17" palcovém noťasu vůbec nepřemýšlej, je to velký a těžký. Ty jako student budeš potřebovat být mobilní a věř, že každé kilo je pak opravdu znát. V tvém případě bych volil nějaký notebook s pevným, nejlépe, hliníkovým krytem displeje. 15,6" je ideální velikost na využití NB místo stolního počítače, pro studenta bych se spíše přikláněl k nějaké 13" variantě. Pro Inventor je ale vhodné mít numerickou část na klávesnici, což na 13" budeš hledat asi opravdu marně.
Má konfigurace je docela ultimátní, ale pokud se kouknu na vytíženost procesoru a RAM paměti, tak myslím, že mohu docela posloužit. Jen se připrav na to, že NB bude kapánek topit, jelikož profi stroje, které jsou přímo určené k tvým požadavkům, se pohybují v řádu 3x tolik, co jsi ochoten dát za svůj NT. Předpokládám, že tvé nadšení i brzy odpadne, tak bych volil něco podobného jako mám já a tím je multimediální stroj. Také je předpoklad, že nebudeš kreslit X-tisícová díla.

Mám:
Lenovo IdeaPad Z580, Core i7, 8 GB RAM, integrovanou grafiku Intel HD 4000 a dedikovanou grafiku G-Force GT 630.

V mé konfiguraci jede procesor tak na 30%, RAM cca 50%. A s Inventorem pracuji přes integrovanou grafiku Intel HD 4000 a ta to zvládá parádně (sám jsem se divil, ta grafika od GForce je vyloženě na hry a to jen na nic náročného). 

Myslím si, že Core i3 (Ivy Bridge) by měla stačit, ale nemám zkušenosti. 4 GB RAM si myslím je absolutní minimum a zároveň optimum (mám W7 64-bit, do toho chrom - tyto věci si z RAMky ukousnou nemalý podíl). 

Takže za mě rada :D 
Lenovo Z***(ale jsem zaujatý =o))
Core i3 (i5)
Grafika min. Intel HD 4000 (pokud nehraješ hry a nestříháš filmy, tak dedikovanou nepotřebuješ)
RAM 4 GB
Displej 13"
----------------
Chladící podložka, 20" monitor, klávesnice + myš. A jsi připraven na všechny nástrahy studentského života a k tomu ještě něco u namodeluješ :D
P.S.: matný displej je lepší volba (poznáš hlavně v letních měsících). Podsvícená klávesnice je taky bomba (já nemám). A rozlišení 1366x768 bohatě stačí, já full HD nepotřebuji. Hodně zdarů

Zpět nahoru
Martyin Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 08.zář.2013
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
inventor2012
Stav: Offline
Bodů: 3
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.zář.2013 v 15:22

díky moc za rady

tak dneska sem vybral konkrétní kandidáty


největší kandidát by byl asi http://www.bezva.com/116205-DELL-Vostro-2521--i5-3337U--6GB--750GB--DVDRW--15-6---num--kl---W7Pro-W8Pdowngrade--Cerny--3-NOTD12940.html

(jelikož u tohoto prodejce mám šanci na slevu přez známého) ale nevím jestli bych se mu raději neměl vyhnout kvůli té grafice, co myslíte ?


pak tu mám 

http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-z500-dark-chocolate-d433032.htm

http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e531-black-6885-6sg-d435233.htm



kdyby ani jeden nestačil tak pak asi 

http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-z500-dark-chocolate-d433375.htm

nebo

http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-u510-graphite-grey-d433384.htm

ty už jsou  oba za 19k, ale je u nich jistota, že na nich vše pojede (k těm ybch se přiklonil, kdyby ty předchozí nestačily)

Zpět nahoru
Permonik Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 26.říj.2011
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Fusion 360, Inventor 2018 Prof., AutoCad 360
Stav: Offline
Bodů: 495
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.zář.2013 v 09:26
Já mám zas HP G72 a jsem nadmíru spokojeny, jedine co mi to neběha idealně je ShowCase.
4GB ram postači.
Jen se trošku zaražim jaký vliv má na mobilitu, jestli tahneš 17 palcový ntb nebo 15,6. Těch 300-400g na to nemá vliv. Jinak na 17 pálcovým se lepé kontroluji výkresy a nemušiš po nich litat z rohu do rohu.
V práci použivám 15,6 a doma 17 a je tam dost rozdíl.

Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Zpět nahoru
martincihak Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 10.čvc.2012
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor2013, AutoCAD2013
Stav: Offline
Bodů: 98
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.zář.2013 v 15:33
to Martyin:

vem ten thinkpad nebo z500, s tím chybku neuděláš
Zpět nahoru
martincihak Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 10.čvc.2012
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor2013, AutoCAD2013
Stav: Offline
Bodů: 98
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.zář.2013 v 15:37
Tak jasně, rozdíl na přenášení mezi 15 a 17" moc není, ale já osobně jsem radil nějakou 13" verzi. Pochybuju totiž, že na NTB bude kolega jen vytvářet v Inventoru. Mimochodem, v práci máme 30" monitory a je to sice hezký, ale už kapánek (dle mě) zbytečný luxus. Ano, na tvorbu výkresů dobrý, ale zoomovat musíš stále =o)
Zpět nahoru
goser1 Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 09.říj.2013
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
autocad2013
Stav: Offline
Bodů: 1
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.říj.2013 v 22:06
JAKÝ MÁŠ TEDY TO pc A JSI SPOKOJEN?? dík
Zpět nahoru
Dua Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 23.zář.2013
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
AutoCAD2013
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.úno.2014 v 16:49
Ahoj, chtěl bych trošku oživit toto téma. Studuji stavárnu a CAD začínám používat stále častěji, proto se poohlížím po NB. 

Cena cca 22 000, měla by to být 15", pevné šasi, určitě bych chtěl SSD, takže bud levnější varianta s i5 a vyměnit disk za 128GB SSD, nebo něco s i7 a hybridní HDD, ale to nevím, na kolik je šťastné, myslím, že třeba 8GB tomu systému moc nepomůže, navíc určitě budu NB přeinstalovávat na čistý Win, bez všech "zkušebních" SW od výrobce.

Děkuji za tipy na modely :-)


Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.úno.2014 v 19:06
Dle mého názoru je 128GB disk kapacitou tak nějak na hraně, i když dá se to. Určitě procesor i7 a 8GB RAMM. Osobně bych raději upřednostnil lepší procesor před SSD diskem. 15" monitor stačí za předpokladu jiného externího, jinak to je opravdu nouzovka do vlaku. Já si v práci zvyknul na 24", takže domácí 17" mám už jenom jako druhý k 22".
Zpět nahoru
hoboj Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 22.led.2008
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
NX; ProE; Creo; I13; AutoCAD2011, SurfCAM, EdgeCAM
Stav: Offline
Bodů: 808
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.úno.2014 v 19:54
i5 je kolikrát lepší jak i7. Doporučil bych si o něco malinko připlatit a jít do 256GB SSD a 4 GB RAM do školy stačí s tím, že časem byste to mohl rozšířit o další 4 GB RAM. 15" monitor dostačuje v pořádku, 17" už bych nedoporučoval,potom je zbytečně notebook těžký aj. nevýhody. Wink
Vojtěch Visingr
Zpět nahoru
Permonik Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 26.říj.2011
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Fusion 360, Inventor 2018 Prof., AutoCad 360
Stav: Offline
Bodů: 495
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.úno.2014 v 20:24
S tou ramkou souhlasim.
Jaké nevyhody mají podle tebe 17" ntb? Kromě toho že važi o necelých 200-300g težši...
Do školy používám 17" a v práci 15" a jde to hodně poznat.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Zpět nahoru
martin.biras Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 07.říj.2013
Lokalita: Slovensko
Používám:
AutoCAD, Revit, Navisworks
Stav: Offline
Bodů: 104
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.úno.2014 v 20:29
Pred kúpou ntb určeného prevažne na CAD, odporúčam dbať pri výbere hlavne na graf. kartu, odkazy+blizsie info nájdete tiež na:
Zpět nahoru
VlJanecek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Stav: Offline
Bodů: 459
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.úno.2014 v 21:04
Souhlasím že grafika je důležitá. Hlavně je podle mojich zkušeností blbost dávat přednost procesoru před SSD nebo pamětí. SSD zrychlí aplikace o hodně a RAMka taky.
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 967
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2014 v 12:26
Původně odeslal(a) Permonik Permonik napsal(a):

S tou ramkou souhlasim.
Jaké nevyhody mají podle tebe 17" ntb? Kromě toho že važi o necelých 200-300g težši...
Do školy používám 17" a v práci 15" a jde to hodně poznat.


Osobně bych se přiklonil právě k 15. Právě z toho důvodu, že jako student nejspíš nebude celé dny sedět u ACADu či jiného rýsovacího SW. Ale téměř denně bude ntb přesouvat a tam je právě tento rozdíl dost znát (nejen na váhu, ale i na skaldnost). A i na té 15tce se to rýsování dalo přežít. Neříkám, že je to pohodlné, ale na přežití to stačilo. A pokud bylo potřeba rýsovat dlouho, tak jsem doma připojoval externí monitor. Na běžnou práci doma mi 15ka na NTB stále stačí (byť v práci koukám na 2x24")

Disk 128GB je dle mě málo resp. je to opravdu HRANIČNÍ (mám jí trvale téměř plnou a furt musím něco přesouvat na externí), pokud by to bylo jen na data bez instalací SW, tak problémů ano (ale zas tam nebývá potřeba SSD ;-). Takže se kloním připlatit za 256 SSD na vše.

Grafika: Zde mě asi ostatní "ukamenují", ale jako primární záležitost jí nevidím. Dělal jsem na necertifikované pro SWorks a ano dělalo to neplechu (při otáčení naskakovalo pohoří jako ve vedlejším vlákně přes výkresy), ale v Inv jsem tyto problémy neměl (integrovaná necertifokovaná GK v HP Pavilion) Dokonce i při otevírání pracovní sestavy o cca 10 000 dílech a potrubkou (to nezvládal NTB jinde -> RAM a procík - GK si mohla ukrojit 256 z RAM), ale problémy nedělala.

A opravdu brát NTB s integrovanou numerickou klávesnicí - sice se dá dokoupit i externí numerika, ale ta se bude věčně někde válet nevyužitá, protože by se musela vyndat a připojit, což běžně nefunguje ;-)
Zpět nahoru
hoboj Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 22.led.2008
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
NX; ProE; Creo; I13; AutoCAD2011, SurfCAM, EdgeCAM
Stav: Offline
Bodů: 808
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2014 v 13:11
Jako výsledek bych viděl podle mého:

procesor i5
HD = 256GB SSD (Nebrat hybridy!!!)
graf. karta= nVidia (může být slabší, ale aby třeba byla certifikovaná) nové integrované grafické karty dostačují do určitých možností ovládat Inventor aj. programy v pohodě.
monitor = 15,6" - matný nebo antireflexní (rozdíl oproti 17" je 3,5 cm) ale ta skladnost je velmi důležitá (už se nevejde do baťohu, pokud nemáte nějaký ruksak :-D)
RAM = 4GB s možností rozšíření na 8GB 
klávesnice + numerická

Vojtěch Visingr
Zpět nahoru
Dua Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 23.zář.2013
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
AutoCAD2013
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2014 v 14:27
Děkuji za rady.

Udělal jsem výběr 4 kusů, které mě zaujaly: http://www.alza.cz/porovnani.htm?c=NT165s5c;NT165s7e;HPBN1056k5;HPBN1056l3;

Z toho vzešly otázky:

NVIDIA x AMD
HD x fHD
i5 x i7

Osobně se kloním k tomu Lenovu s i5, s tím, že bych pořídil SSD a to je další otázka, jaké SSD, osobní zkušenosti?
Zpět nahoru
hoboj Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 22.led.2008
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
NX; ProE; Creo; I13; AutoCAD2011, SurfCAM, EdgeCAM
Stav: Offline
Bodů: 808
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2014 v 14:41
Záleží co od notebooku očekáváte, jestli pouze na studia či i hraní...

Já bych šel do I5 Thinkpad edge E540 z toho porovnání...

Hybridní HD nebrat! 

Buď 2 disky zvlášť nebo jeden SSD 256 GB
Vojtěch Visingr
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 5229:VIPNa notebooku Acer se nenačte menu a panely AutoCADu.
Tip 11216:Kdo je považován za "studenta" nebo "školu" s nárokem na bezplatnou licenci CAD software Autodesk?
Tip 6298:Bezplatný download - AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D zdarma.
Tip 7420:Jak se zaregistrovat jako student, když nemám školní email adresu?
Tip 8912:VIPPo instalaci CAD aplikace vyskakuje okno s žádostí o připojení.
Tip 5138:VIPVypůjčená síťová licence mi nefunguje off-line (na odpojeném PC).


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 2,063 sekund.