Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 6786 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoVícetělové těleso s plechů

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Vícetělové těleso s plechů
    Zasláno: 12.pro.2013 v 13:03
Potřebuji namodelovat plášť nádoby složený z několika plechů. Ty jednotlivé plechy jsou v kusovníku jako samostatné položky s rozměrama rozvinů. Jak se projekt postupně vyvýjí, tak se mění polohy děr pro hrdla v plášti nádoby. No a já bych potřeboval vědět, jak posunout díru z jednoho plechu do druhého. Zatím jsem to řešil tak, že jsem tu díru v jednom plechu smazal a v druhém znovu vytvořil, což je trochu nepraktické.
Zpět nahoru
EuroTec Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor 2016
Stav: Offline
Bodů: 299
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 12.pro.2013 v 17:32
Nešlo by díry tvořit v sestavě? Pak se ale nepromítnou do jednotlivých partů.
Milan Denk

EuroTec JKR
Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 09:04
No právě že ten rozvin je pro pálení. Confused  Zatím je pro mě nejjednoduší a kupodivu i nejrychlejší jednotlivé plechy v sestavě skládat jako vrabčí hnízdo.
Zpět nahoru
maiklss Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 08.říj.2008
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1626
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 09:28
Jde  to  v pohodě:) jen pak  musíte jít přes odvozenou  součásti  jednotlivé  a dílce které  nechcete odmazat.
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 11:23
Vytvořte si víceobjemový skeleton složený z jednotlivých dílů, vytvořte zde veškeré úpravy (otvory, úkosy, ...) a odvoďte z něho pak jednotlivé součásti (plechy, ...), ty pak převedete na na plech, kde můžete vytvořit rozvin.

Když nastane změna, tak to "jednoduše" změníte ve skeletonu, plech se pak jen aktualizuje. Stejně tak je to lepší, když se to rozrůstá o další položky, ty se "lehce" přidají do skeletonu a odvodí do sestavy.
Václav Dušek
Zpět nahoru
EuroTec Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor 2016
Stav: Offline
Bodů: 299
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 12:37
Já jsem měl dojem, že o tomhle se bavíme od začátku. Problém jsem viděl v tom, že pakliže přesunu ve skeletonu díru na jinou stěnu (jiný plech), tak se plechy automaticky nezaktualizují a musí se do nich ručně sáhnout (díru přidat, nebo odebrat). Možná by tedy bylo částečné řešení mít vytvořeny příslušné prvky ve všech možných pozicích, a příslušné prvky v partech pouze vypínat a zapínat.
Milan Denk

EuroTec JKR
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 13:06
když budete tvořit díry v sestavě, tak je pak nepromítnete do rozvinu.

chápu, že kolega má sestavu, dejme tomu s dvěma plechama. V jednom má díru, v druhém ne, pokud chce díru v druhém plechu, tak musí vstoupit do prvního, tam díru vypnout (smazat) a pak vstoupit do druhého, tam tu díru vytvořit.

tak je jasné, že se plechy automaticky neaktualizují, je třeba kliknout na tlačítko aktualizace Wink. Ne, toho, abych nemusel otvory přepínat a vypínat jde docílit tak, že náčrt otvoru mám vytvořený na rovině, která se otáčí podél osy, tedy mohu řídit úhel natočení a tím i ovlivňovat v kterém plechu bude umístěna, v příkazu vysunutí pak vyberu všechna tělesa, která se mají příkazu účastnit. když otočím rovinu dejme tomu o 180°, tak v prvním plechu otvor zmizí a vytvoří se v druhém (viz obrázek). Pak už jen stačí provést aktualizaci sestavy. Jasné, že pokud těch otvorů mám víc a některé se tam pak nevyskytují, tak je prostě vypnu. Pokud se otvory v sestavách opakují a jen se mění jejich umístění, tak to pak jde všechno krásně zparametrizovat, že ani nemusím "složitě" upravovat skeleton, ale jen upravím vytvořenou tabulku (excel, parametry, formulář, ...).

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 28496/Víceobjemové_těleso.JPG


Václav Dušek
Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 13:13
Zrovna dělám plášť ze čtyř plechů. Mám řídící těleso se skicou, kterou si promítám do jednotlivých dílů kde provedu vytažení do pomocné roviny a pak zesílení. V pohodě jdou dělat rozviny a přenášet ivlastnosti do kusovníku. Akorát když změním skicu v řídícím tělese, tak aktualizaci dílů musím v 50% případů dělat zavřením a znovuotevřením sestavy. :-)


Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 13:26
pokud přenášíte náčrty, tak vysunutí přenášet nepůjde. jděte cestou víceobjemového skeletonu, bude rychlejší a jednodušší tvorba a aktualuzace jsou také bez problému. Jinak zkoušel jste při neúspěšné aktualizaci příkaz Přestavět vše (karta Správa, hned na začítku)?
Václav Dušek
Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 15:40
Asi blbá otázka, ale co je to ten víceobjemový skeleton?

Já to dělám takto viz. obrázek. V řídícím náčrtu je ta kružnice 3000mm rozdělená na dna oblouky které si pak promítnu do dalšího náčrtu.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 14067/Nádoba_reaktoru.jpg


Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 15:45
Jakou verzi Inventoru máte? Já mám 2012, tak abych nedělal ukázku a vy to pak neotevřel.
Václav Dušek
Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 15:48
Mám 2014. Ale horší to je s podporou, holt se šetřilo. Cry
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 16:10

Připojené souboryzipuploads/28496/Plast.zip


Víceobjemový skeleton je víceobjemové těleso (ipt), v kterém máte vymodelovaný celý objekt, rozdělený na jednotlivá tělesa. Tyto tělesa jde pak pomocí příkazu Vytvořit komponenty převést na jednotlivá tělesa v sestavě.

V příloze naleznete rychloukázku. Je to sestava dvou plechů, plechy vycházejí z onoho skeletonu, v kterém je vytvořen nějaký náčrt plechů, pak pomocí plochy a odsazení vytvořeno objemové těleso. Potom tam jsou pro ukázku dvě pracovní roviny, které můžete natáčet. Na těchto rovinách jsou pak náčrty s dírou, těm lze měnit umístění dle potřeby. Když si tam s něčím hnete, tak pak přejdete do sestavy a pomocí aktualizace se obnoví i sestava.

Vzhledem k tomu, že je pátek odpoledne, tak to nebudu zbytečně rozepisovat, snad to z toho pochopíte sám :-)
Václav Dušek
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2013 v 16:19
jinak ještě k tomu vašemu postupu, vydáváte se cestou adaptivity, nemyslím si, že je to šťastné řešení, sám jsem velky nepřítel adaptivit, ono je to na první pohled hezký, rychlý, ale z dlouhodobého hlediska mi to příjde jako nefunkční, měl jsem s tím pernamentně problémy - viz. váš problém s aktualizací. Když už touto cestou, tak opět pomocí nějakého řídícího náčrtu ve skeletonu a odvozovat náčrty do jednotlivých dílů. To už ale pak je jednodušší ten postup viz. ukázka.
Václav Dušek
Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2013 v 11:31
Tak zatím paráda, velice děkuji, tohle mi hodně pomohlo. Smile Příští víkend pojedu do Krkonoš, tak v Trutnově za tím novým obchoďákem zamávám. Wink

Hlavně v přídadě, že mi projektant dodá náčrt aparátu se základními rozměry (průměr x výška pláště), tak tento postup bude velmi vhodný. Akorát já dosud dělal všechny plechy bez mezery na sváry, protože mě vadila ta dvojitá čára na výkrese. V parametrech jsem do číseného parametru vždy tu svarovou mezeru odečetl. Ale tady si můžu dát mezeru 0,001, kóta se zaokrouhlí a na výkrese to nebude vidět.

Co se týká těch adaptivit, tak jsem jejich velký nepřítel a dosud jsem je ani v Solidworksu nikdy nepoužíval. Kolega namodeloval celý aparát pomocí adaptivních dílů a ráno si při načítání sestavy může v klidu vypít kafe a při jakékoliv aktualizaci dojít na cigáro. Dají se potlačit, ale kdo se pak v tom má vyznat.
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2013 v 14:10
No já jen doufám, že jsem nepomohl konkurenci a že to kdyžtak na mne nikdo nepráskne ShockedLOL

Přesně tak, veliksot mezety je volitelná, bohužel tam musí být, bez ní by nešel vytvořit rozvin. Taky jsme měli experta, co to všechno bastlil adaptavitou, kdyby aspoň jen v rámci sestavy, ale on to křížil ze sestavy do sestavy, teď když se přebírá nějaká práce po něm, tak to je pomalu na detektivní kancelář, jak to on vlastně tenkrát myslel ... Naštěstí zbytek osazenstva je rozumný (taky po něm pár věcí předělávali), takže se mi to daří vymýtit. Každopádně maximum opakujících se věcí se snažíme zparametrizovat, nejlépe pomocí skeletonu a ona tse ta prvotní investice času později vrátí. Smile
Václav Dušek
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10679:Vytvoření vícetělového plechového dílu s rozdílnými tloušťkami.
Tip 8304:Jak v Inventoru rozvinout plechová tělesa z jiných CAD aplikací?
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,559 sekund.