Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 8718 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoiVlastnosti-Výskyt-Změna úhlu otočení

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: iVlastnosti-Výskyt-Změna úhlu otočení
    Zasláno: 21.led.2014 v 16:39
Ahoj,
jako obvykle řeším asi naprostou ... ale nedá mi to se nezeptat.
V sestavě ve formuláři iVlastnosti je karta Výskyt a zde je možnost změnit pozici (nezvazbené) komponenty (Aktuální odsazení od počátku nadřazené sestavy). Typicky to dělám u první vkládané komponenty, aby byla na 0,0,0. Je to jen pro můj pocit. Ale když s ní chci otočit, mám jedinou možnost přes volné otočení a tam jsme nepřišel na způsob, jak otáčet po celých úhlech, nebo přichytávání k úhlu. Takže nikdy se mi nepodaří 90%, atd...
Bohužel políčka pro změnu úhlu jsou neaktivní a pouze zobrazují jak špatně to dělám. Existuje možnost tato políčka povolit a editovat tak úhel natočení přesně.

Předem moc díky


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 32695/inventor_rotace.jpg


Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21488
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2014 v 18:13
Otáčení tímhle způsobem nejde - je uměle zablokované. Jednak pro otočení nestačí úhel (je třeba určit střed, popř. rovinu) a jednak zde jde o úhly orientace, nejsou to přímo úhly v rovinách XYZ, takže použití by bylo pro uživatele dosti komplikované.
 
Podobnou funkčnost ale dostanete uzlovou editací - vyberete hranu/osu a numericky zadáte úhel. Anebo samozřejmě komponentu otočit pomocí vazeb a rovin. A také by to šlo pomocí iLogic.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 09:56
Víte já jsem jednoduchý člověk, a když vidím políčko úhel Xyz, tak je pro mne nejednoduší je změnit. Každopádně náhodou když jsem hledal to co jste popsal a zkoušel všechny možné varianty. Zjistil jsem že před samotným vložením komponenty, stačí stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat otočit o 90° k ose XYZ, nebo umístit do počátku, takže s tím jsem spokojený.

Každopádně asi 10min jsem bezradně na googlu a v inventoru hledal uzlovou editaci, až jsem pod skrytým políčkem v umístění našel uzlové uchopení. Tam bylo přesně to co jsem hledal. Takže díky za nakopnutí správným směrem.

iLogic jsem prozatím nikdy nepoužil a chvíli jsem do toho s hrůzou nahlížel :D. Každopádně to vypadá jako vylepšená verze maker, tak snad bude někdy chvilka to trochu vyzkoušet.
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21488
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 11:24
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 12:56
Mám hloupou otázku. K čemu je to dobré? Já po vložení komponenty do sestavy hned vazbím, případně, když si to potřebuji nějak natočit, tak použiju příkaz Natočení komponenty.
Václav Dušek
Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 13:34
K čemu je to dobé? pokud modelujete pomocí jednotného počátku, např. přes řídící součást (skeleton), pak mají všechny součásti počátek vůči sestavě identický. Pak stačí součásti jen vkládat na počátek a nemusí se vazbit. Jejich polohu pak řídí právě ten skeleton.
To natočení se použije při vkládání dílu do sestavy. Např. pokud začnu modelovat díl na XZ místo XY. tak si ho při vkládání natočím po 90° dle libovolné osy a po vložení do sestavy na počátek se zavazbí např. XY na XZ.
Tyto postupy školíme na pokročilých sestavách (tzv. koncepční modelování) a stejných principů se používá kromě jiného i u velkých sestav.
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 14:17
Modelování pomocí řídící součásti používáme na drtivou většinu často se opakujících sestav. Právě proto, že vše vychází ze skeletonu, tak to nepotřebuji natáčet nebo posouvat, ne?

Z teoretického hlediska to chápu, bohužel mi chybí praktické využití. I když, občas jsem vkládal komponentu, kterou jsem potřeboval mít ukotvenou, ale natočenou či posunutou vůči první komponentě. Použil jsem na to Vazby, které jsem poté smazal, tak možná místo vymýšlení vazeb by stačilo použít tohle. A nebo by to asi šlo použít pro výchozí komponenty, které jsou orientované jinak než bych potřeboval. Ale ono to asi přeci jenom k něčemu dobré je. Smile
Václav Dušek
Zpět nahoru
waldosinka Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 30.zář.2013
Lokalita: Slovensko
Používám:
Inventor2009, AutoCAD2009, Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 489
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 07:25
Suhlasim z P.Dusekom :) ja rovnako pouzivam vazby a zatial mi to staci, rozhodne ked bude nutne hladat ine riesenia vkladania a ukotvenia skusim pouzit aj druhu metodu osi :)
zdraví waldosinka :)
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 10:57
Pro mne je to otázka správné orientace výsledné sestavy. Když se u mně sbíhají komponenty z poboček, tak to mládenci mastěj jak se jim to líbí, protože nedělají žádné výstupy, jen modely. A když pak začínám stavět akumulační systém nebo kotelnu, nastavím si první díl. Typicky nádrž tak aby byla pozičně správně, ukotvím a pak už je to otázka vazeb, ale šlo mi o to první umístění.
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 3731:VIPTexty pod libovolným úhlem ve výkresech Inventoru.
Tip 9658:Změna úhlu otočení komponenty o pevný úhel.
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 9951:iLogic pravidlo - kontrola ručního přepsání iVlastností.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,829 sekund.