Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 9623 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoPevnostní analýza, nastavení dotyků

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Radek001 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 10.dub.2007
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Inventor 2017 / Autocad 2017
Stav: Offline
Bodů: 511
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Pevnostní analýza, nastavení dotyků
    Zasláno: 06.bře.2014 v 12:43
Dobrý den.
Při provádění pevnostní analýzy je třeba definovat doteky jednotlivých těles. Při využití automatické definice dotyků jsou tyto definovány jako dotyky vázané. Je možno je změnit na dotyk typu pružina. Případně lze přímo ručně zadat jednotlivé dotyky a jejich vlastnosti. U dotyku Pružina lze nastavit tuhost kolmou a tuhost tangenciální. Až potud jsem v obraze.
 
Dotaz: Dle čeho nastavit jednotlivé tuhosti???
 
Konkrétní výpočty pro jednotlivá místa dotyků jsou zdlouhavé a taky nejisté. Uvítal bych alespoň orientační, doporučené hodnoty pro běžné situace (např. pro svěrný spoj - dle svěrné síly či rozměru šroubu). Případně zda a jak lze využít možnosti Inventoru. Děkuji za tipy.
Radek
 
Radek Štěpánek
OTIS, mechanical engineer
Zpět nahoru
Radek001 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 10.dub.2007
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Inventor 2017 / Autocad 2017
Stav: Offline
Bodů: 511
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.kvě.2014 v 08:13
Dobrý den kolegové.
Rád bych znovu poprosil o tipy na tohle téma. Původní dotaz zůstal bez odpovědi. Simulaci jsem tehdy vyřešil (hodnoty odvodil dle předpokládaných výsledků), ale byla to metoda pokus/omyl. Návod, nebo přímo hodnoty pro nejčastější situace by hodně pomohly. Uvítám i doporučení přímo z Cadstudia.
Děkuji.
 
Citace:
Dobrý den.
Při provádění pevnostní analýzy je třeba definovat doteky jednotlivých těles. Při využití automatické definice dotyků jsou tyto definovány jako dotyky vázané. Je možno je změnit na dotyk typu pružina. Případně lze přímo ručně zadat jednotlivé dotyky a jejich vlastnosti. U dotyku Pružina lze nastavit tuhost kolmou a tuhost tangenciální. Až potud jsem v obraze.
Dotaz: Dle čeho nastavit jednotlivé tuhosti???
Zpět nahoru
Martin Madaj Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 05.lis.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Vždy aktuální verze
Stav: Offline
Bodů: 310
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.kvě.2014 v 09:59
Dobrý den,
alespoň pokud je mi známo, tak seznam běžně používaných hodnot jednotlivých tuhostí neexistuje. Jinak normálová tuhost ovlivňuje určitou penetraci ploch v kontaktu, tečná tuhost zase ovlivňuje posun ploch v kontaktu. Např. Bonded kontakt má obě hodnoty nekonečně velké.
M.M.
Zpět nahoru
Radek001 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 10.dub.2007
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Inventor 2017 / Autocad 2017
Stav: Offline
Bodů: 511
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.kvě.2014 v 10:12
Dobře. Ale jak ty správné hodnoty jednoduše zjistím??
V rámci pevnostní analýzy zadávám vazby + zatížení (jeho velikost, směr a působiště). Ručně dopočítávat síly v místě jednotlivých dotyků je na hlavu. Přitom ovlivnění výsledků je značné.
 
Děkuji za radu.
Zpět nahoru
Francekk Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 24.čvc.2010
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Inventor 2008
Stav: Offline
Bodů: 7
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.úno.2015 v 19:10
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dotyků. Vytvořil jsem zjednodušený obrázek, pro lepší interpretaci.
Podstava se zkládá ze 2 U profilů svařených (na spodní straně) 2-mi pl. deskami na obou koncích (v místě "ULOŽENÍ"). Na levé straně U profilů je 2-mi šrouby připevněná spodní deska, na které je uložen I profil. Jak je na obrázku vyznačeno, všechny tři vnější konce nosníků jsou podepřeny ("ULOŽENÍ").
Pokud chci spočítat pomocí pevnostní analýzy celkové napětí, které vzniká v sestavě včetně tahového napětí ve šroubech, jak bych měl správně nastavit dotyky?
 
Nastavil jsem následující:
 
(matice-šroub) -vázaný,
(matice-horní deska) -vázaný
(horní deska-U profily) -vázaný
(šroub-spodní deska) -vázaný
(spodní deska-U profily) -oddělení bez posouvání ??? ( poz. 1 na obr.)
(I profil-spodní deska) -posouvání bez oddělení ???   (poz. 2 na obr.)
 
Jak inventor počítá závity? Není lepší vynechat závit jak u matice tak i šroubu?
 
Můj poslední dotaz se týká dotyků a výpočtu svarů (není předmětem obrázku). Pro koreknost výpočtů jsem odstranil dotyky mezi jednotlivými dílci. A ponechal tam pouze dotyk přes svary. Je tento postup přesnější?
 
 
Jakékoliv připomínky rád zodpovím.
 
Hezký den
F.
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 26365/cad.JPG

 
 
 
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 7458:Pevnostní analýza svařence v Inventoru.
Tip 4929:Modální analýza (vlastní frekvence) v Inventoru.
Tip 11092:VIPAutodesk Inventor - působení tlaku na dutou kouli
Tip 10732:VIPOdstranění odkazu na soubory pevnostní analýzy v Inventoru (FEA).
Tip 11798:Upozornění: Degenerovat prvek - v pevnostní analýze modelu.
Tip 6998:Práh upřesnění pro výpočet pevnosti.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,802 sekund.