Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 6565 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenotvorba děr promítnutím geometrie

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: tvorba děr promítnutím geometrie
    Zasláno: 28.čer.2014 v 13:29
Zdravím,

chtěl bych se zeptat na problém při tvorbě děr.
Mám hlavní sestavu s dvěma podsestavama.
V první podsestavě jsem si udělal pole děr pro šrouby (v Obrábění, jedná se o svařenec)
V druhé podsestavě jsem si udělal náčrt a do něj promítnul otvory z první podsestavy s tím, že středy otvorů použiji pro tvorbu závitových děr pře fci Díra.
Ono to funguje, ALE promítnuté díry nejsou adaptivní, tzn. že pokud v první podsestavě změním např rozteče děr tak se mi změna neprojeví v druhé podsestavě.
I když druhou podsestavu nastavím jako adaptivní tak to nefunguje. Při kontrole náčrtu s promítnutými dírami to ukazuje vazbu Pevná a ne promítnutá geometrie.

Přitom když jsem si to cvičně zkoušel na dvou součástech tak to fungovalo, součást se sama přepnula na adaptivní.
Je tedy problém že se jedná a dvě (pod)sestavy? 
Nebo dělám někde chybu?

Nebo byste doporučili úplně jiný postup?

Předem Vám moc díky za rady.
Zpět nahoru
maiklss Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 08.říj.2008
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1626
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 29.čer.2014 v 01:53
Co to resit pres odvozenou soucast?
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.čer.2014 v 08:34
Zdravím,

popravdě si neumím moc představit jak by mi odvozená součást pomohla, ale nevím nemam s ní zkušenosti. Jen jsem si o tom četl v helpu a tady na fóru.

Taky co jsem tady na fóru četl tak s tou adaptivitou je to takový problematický. Hodně se zde píše, že to pak dělá problémy při aktualizacích atd. Tak nevím jestli se vůbec pokoušet ji nějak rozchodit.

Zkoušel jsem to dělat přes šroubový spoj kde jsem použil kruhové reference ale šroubový spoj mi udělá díry přímo do jednotlivých partů, já potřebuji udělat ty díry v sestavě (jakoby o úroveň výš)  
Zpět nahoru
Lubomír Polesný Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 30.zář.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD, AutoCAD Mechanical, Autodesk Inventor
Stav: Offline
Bodů: 537
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.čer.2014 v 10:33
Dobrý den,
 
v tom, že děláte náčrt v sestavě je problém. Náčrt v sestavě nemůže být adaptivní.
Lubomír Polesný
Arkance Systems CZ s.r.o.
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.čer.2014 v 10:49
Takže v podstatě v mém případě mám cca dvě možnosti:
1) udělat to jak jsem popisoval nahoře (promítnutí geometrie s tím, že je pevná) a doufat, že to nebudu muset měnit
2) nebo zrovna udělat díry v podsestavách nezávislé na sobě a prostě si pohlídat polohu a rozteče

Nebo víte někdo o lepší možnosti?

Předem moc díky

Zpět nahoru
waldosinka Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 30.zář.2013
Lokalita: Slovensko
Používám:
Inventor2009, AutoCAD2009, Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 489
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.čer.2014 v 14:45
nedá sa manuálne prepnut na adaptivne? mne to v zostavach funguje normalne.
zdraví waldosinka :)
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.čvc.2014 v 07:44
Dobrý den,

v tuto chvíli mne napadaji asi dvě schůdná řešení.
1) Nakreslit si vše v jednom víceobjemovém tělese, tzv. skeletonu a toto těleso si potom převést na jednotlivé komponenty, sestavy a podsestavy. Neznám ale přesně konečnou podobu sestavy, tak se může stát, že toto řešení nebude vhodné.
2) V první podsestavě (svařenci) si pojmenujte všechny použité rozměry (v náčrtu, při tvorbě díry, při tvorbě pole, ...). Tyto hodnoty potom pomocí parametrů a příkazu Připojit vložíte do druhé podsestavy. Ty potom použijete při tvorbě stejných náčrtů, otvorů a polí. Potom až změníte rozmery v první podsestavě, tak se to pomocí parametrů změní i v druhé části.
Václav Dušek
Zpět nahoru
MILKA Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 09.bře.2005
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AIS 2023/WIN10
Stav: Offline
Bodů: 416
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.čvc.2014 v 11:58
Zdravím, pokud neměníte počet děr, ale jen rozmístění a velikost otvorů, můžete zkusit toto:
-vytvořte si nový díl, který bude obsahovat jen náčrt s rozmístěním otvorů
-náčrt vložte a zavazběte do první podsestavy na příslušnou plochu
-vytvořte body v místě středů otvorů
-umístěte otvory (k průměrům si přiřaďte parametr)
-to samé zopakujete v druhé podsestavě
 
Milan Schwarz

TMW, a.s.

Dvůr Králové n/L
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.čvc.2014 v 12:07
Původně odeslal(a) waldosinka waldosinka napsal(a):

nedá sa manuálne prepnut na adaptivne? mne to v zostavach funguje normalne.

Ono přepnout sestavu na adaptivní jde ale promítnutí děr z první podsestavy se stejně nestane adaptivní i když je sestava nastavena jako adaptivní už před promítnutím. Místo promítnutí to tam hodí vazbu Pevná
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.čvc.2014 v 12:12
Původně odeslal(a) dusek dusek napsal(a):

Dobrý den,

v tuto chvíli mne napadaji asi dvě schůdná řešení.
1) Nakreslit si vše v jednom víceobjemovém tělese, tzv. skeletonu a toto těleso si potom převést na jednotlivé komponenty, sestavy a podsestavy. Neznám ale přesně konečnou podobu sestavy, tak se může stát, že toto řešení nebude vhodné.
2) V první podsestavě (svařenci) si pojmenujte všechny použité rozměry (v náčrtu, při tvorbě díry, při tvorbě pole, ...). Tyto hodnoty potom pomocí parametrů a příkazu Připojit vložíte do druhé podsestavy. Ty potom použijete při tvorbě stejných náčrtů, otvorů a polí. Potom až změníte rozmery v první podsestavě, tak se to pomocí parametrů změní i v druhé části.

Zdravím,
děkuji za inspiraci. Zkoušel jsem Vaší variantu č.2 s propojením parametrů a je funkční Clap
Je to sice pracnější (než si nějak pojmenujete parametry,...), takže asi se vyplatí to dělat spíše v situacích kdy tušíte že v budoucnu budete díry měnit.

Každopádně děkuji
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.čvc.2014 v 12:15
Původně odeslal(a) MILKA MILKA napsal(a):

Zdravím, pokud neměníte počet děr, ale jen rozmístění a velikost otvorů, můžete zkusit toto:
-vytvořte si nový díl, který bude obsahovat jen náčrt s rozmístěním otvorů
-náčrt vložte a zavazběte do první podsestavy na příslušnou plochu
-vytvořte body v místě středů otvorů
-umístěte otvory (k průměrům si přiřaďte parametr)
-to samé zopakujete v druhé podsestavě
 

Zdravím,

také zajímavá varianta, taková šablona pro díry Clap

Mockrát děkuji za radu
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.čvc.2014 v 12:29
pokud víte, že se to bude měnit, a to bývá téměř vždycky, tak se to pojmenovávání vyplatí, však nemusíte pojmenovávat parametr "prumer_treti_spodni_diry_z_prava", ale úplně obyčejně "pr01", na tu chvíli si člověk zapamatuje co co znamená a příště už to potřebovat vědět nepotřebuje, protože si to udělá úpravu samo, a když už by se vyskytl problém, tak i tak není problém do toho proniknout.
ono to možná zabere nějakou minutu navíc, ale ta úspora času při úpravách je několikanásobně vyšší.

A ještě bych se vrátil k té Adaptivitě, ja bych se tomu vyhnul jako čert kříži. Máte to ze sestavy do sestavy, budete pak potřebovat použít komponentu někde jinde a už bude problém. Ona ta Adaptivita kolikrát i způsobuje problémy úplně někde jinde, než byste čekal. Já bych se držel osvědčených parametrů, případně odvozených náčrtů nebo součástí.
Václav Dušek
Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 14:59
Pokud chcete sešroubovat více dílů v sestavě a to tak, že se díry vloží přímo do dílů. Doporučuji použít šroubový spoj.
Ideální je připravit si právě to jedno (řídící) pole děr a do něho pak aplikovat šroubový spoj.
není nutná adaptivita, žádné parametry, odvozené součásti. Pokud změníte zdrojové pole, pak v sestavě zvolte pouze "editovat šroubový spoj" a ten se následně aktualizuje, díry v dílech se přemodelují.
 
 
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 969
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 16:15
Původně odeslal(a) horalek horalek napsal(a):


Pokud chcete sešroubovat více dílů v sestavě a to tak, že se díry vloží přímo do dílů. Doporučuji použít šroubový spoj....
 
 


Já bych k tomu jen doplnil, že na toto je šroubový spoj opravdu dobrý (pokud je správně udělaná knihovna a nebude zlobit "párování" dílů, což je sice na prášky, ale po odstranění chyby je vše zas OK i pro další tvorbu).

Jen například u nás je téměř nepoužitelný (pokud nechci mít na PC XYZ dílů a podsestav navázaných na vrcholovou sestavu. Tedy kam se šroubový spoj moc nehodí je ČASTO KOPÍROVANÁ sestava, lišící se např, jen rozměry jinde než u spoje (změna délky ocelovky). Tam bude Inv (resp. Vault či Design Asistant) s každou kopií sestavy chctít i kopii šroubového spoje (a pokud je pořád stejný a neměnný - např. k patce zábradlí), tak tam bych šel výše zmiňovanou cestou a vytvořením vlastních "šroubových sestav", které potom rovnou vkládám...
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 08:49
Zdravím,

šroubový spoj používám, na případy kdy chci sešroubovat přímo díly je šikovný resp. hlavně urychlí práci.

Teď jsem ale právě narazil na situaci kdy jsem potřeboval sešroubovat dvě sestavy (svařence) u kterých ale nechci vytvořit díry přímo do jednotlivých dílů protože se to bude vrtat až po svaření.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10743:Promítnutí geometrie náčrtu modelu do výkresu.
Tip 8143:Revit chyba: Čára je příliš krátká
Tip 4662:Jak do tabulky děr přidat další souřadnice/body?
Tip 10645:Jak přenést rastrový obrázek na různě velké otvory v plechu?
Tip 11550:iLogic: Spuštění externího procesu s parametry
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,023 sekund.