Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 14996 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoNepřesnosti u kolmého úchopu

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
TomPro Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 17.úno.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2011, Inventor, Mechanical
Stav: Offline
Bodů: 12
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Nepřesnosti u kolmého úchopu
    Zasláno: 02.čvc.2014 v 10:19
Ahoj, 

chci se s Vámi podělit o následující zkušenost, třeba mi někdo poradíte jak to udělat na přímo a nemuset to obcházet.

mám problém, že při použití automatického kolmého úchopu se mi nekopírují objekty přesně dle kolmice a narůstá odchylka, konkrétně při kopírování přírub na další rovnoběžné nosníky. Přesněji mám osy nosníků na které chci kopírovat příruby. Přírubu jsem označil poté jsem funkcí copy klikl do obecného bodu na ose a nakopíroval klikáním na příslušné další osy, kde mi daný bod určila právě automatická kolmice.

Spolu s kolegy jsem to probírali a dělá jim to totéž, proto rezignovali (někteří již před 8 lety) na automatický úchop a řeší jej nyní úchopem ručním, který toto nedělá. Je možné tomuto nějak předejít, aby jsem mohl kreslit dále automatickým kolmým úchopem a v "přesných" mírách? Nyní děláme v ACAD Mechanicalu 2010, ale kolegovi to dělalo již ve 2002.

Děkuji za případnou odpověď či reakci.

S pozdravem Tomáš Prouza
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 02.čvc.2014 v 19:31
Předpokládám, myslíte automatickým úchopem úchop trvale zapnutý, ručním pak úchop dočasný... Textový popis mi bohužel není příliš pochopitelný, možná kdybyste připojil jednoduchý náčrtek s naznačeným postupem..
Ale nepřesností trvalého úchopu jsem se nesetkal.
Zpět nahoru
TomPro Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 17.úno.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2011, Inventor, Mechanical
Stav: Offline
Bodů: 12
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 16:39
Ano myslel jsem to jak píšete - krátkodobý a trvalý úchop. 

Nicméně momentálně byl problém vyřešen. Základní výkres do kterého jsem kreslil byl z nějakého důvodu v tisícinách, ale přeci kosoúhlý. Což mi tak malou odchylku úhel neukázal, když jsem pátral po chybě. Ale nejde mi tedy do hlavy, že mají kolegové s touto funkcí špatnou zkušenost. Jestli je tedy napálila podobná "blbina" či jestli toto opravdu někdy udělá. Zdá se mi, že spíše ne. Beru tento trvalý kolmý úchop jako jednu ze základních funkcí autocadu a nezdá se mi, že by to nebylo doladělé.

Děkuji za ochotu

S pozdravem, pěkný den

Tomáš
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 21:32
Asi máte pravdu v jedné věci - chování těch příkazů (trvalý vs. dočasný kolmý úchop) není stejné. Např. když máte trvale zapnuté kolmo, pak můžete kolmo na objekt jen zamířit a pak zadat délku objektu kresleného. Toto s dočasným úchopem nelze. 
Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 06:25
Původně odeslal(a) johny johny napsal(a):

Asi máte pravdu v jedné věci - chování těch příkazů (trvalý vs. dočasný kolmý úchop) není stejné. Např. když máte trvale zapnuté kolmo, pak můžete kolmo na objekt jen zamířit a pak zadat délku objektu kresleného. Toto s dočasným úchopem nelze. 


To mi zcela jistě jde.

Podle mě je rozdíl v trvalém zapnutí jediný a to pokud máte zapnudou trvale kombunaci různých úchopů - např kolmý a nejbližší, tak  si AutoCad vybere ten co mu vychází jako "ten správný" a někdy to netrefí. Když dáte dočasný úchop, tak je přesně danné co má dělat.
Zpět nahoru
TomPro Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 17.úno.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2011, Inventor, Mechanical
Stav: Offline
Bodů: 12
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 08:06
Toto mi také jde, ale rozdíl je v tom, že při trvalém úchopu se zobrazí čára a je toto pohodlněji uskutečnitelné. Při dočasném úchopu musí mít člověk kurzor přímo na terčíku, nikoliv v jeho okolí, i když je pravda, že tento rádius se dá nastavit. 
Zpět nahoru
eidam655 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 29.dub.2010
Lokalita: Slovensko
Používám:
AutoCAD2013
Stav: Offline
Bodů: 11
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 11:03
mne to robi v aca2013 tiez, v OSNAP nastaveniach mam preto Perpendicular vypnute, a ked potrebujem, tak len napisem 'per' a tak sa mi zatial odchylky nezjavili. casovo to potom vyjde narovnako, ako keby som mal kazdy automaticky kolmy uchop prekontrolovavat, ci sa chytil spravne (prizoomovanim napriklad). tipujem to na nejaku zvlastnu implementaciu tolerancii podla viewportu...
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 12:01
Nevím pánové jestli tedy dělám něco špatně, nebo jen špatně formuluju, ale toto jsem řešil asi rok zpátky, se stejnou nejistotou že dělám něco špatně, ale výsledek bych, že to nelze.
http://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=17641&KW=&title=osnap-kolmo

Když se snažím to provést, tak to vždy napíše (ACAD 2012 i 14)
No Endpoint found for specified point.
Point or option keyword required.
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 12:25
Zdravím,

přesně tento problém si pamatuju z dob kdy jsem kreslil v AutoCADu (2006-2013)
Několikrát se mi stalo že když jsem měl natrvalo nastavený úchop kolmý tak jsem si kreslil, kreslil a pak jsem zjistil, že mám špatné rozměry (v řádu desetin, setin). Samozřejmě byla radost to celé předělávatAngry
Pokud jsem měl trvalý úchop kolmý vypnutý tak se mi to nestávalo. A když jsem ho někdy potřeboval tak jsem si ho tuším pod pravým tlačítkem zvolil a pohlídal si jestli je to dobře.


Zpět nahoru
TomPro Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 17.úno.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2011, Inventor, Mechanical
Stav: Offline
Bodů: 12
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 15:01
Ale čím to tedy je, jestli podobností vzdálenosti u úchopů kolmo a nejblíže, nebo jestli to dělá tato funkce? Nedělá to také pokaždé tzn. že chybovost bude něčím ovlivněna... kombinace Shift + ptm jsem neznal výborná. děkuji :)
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 15:16
No já jsem po tom úplně do hloubky nepátral.
Předpokládal jsem, že to asi občas chytí kolmici k nějaké jiné čáře kdesi jinde na výkrese.
Je ale dost možné že příčina je složitější.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 3447:VIPJak vypnout uchopení objektů ležících v určité hladině?
Tip 1472:VIPJak se zbavit uchopovacích módů (osnap) během příkazu Zoom?
Tip 5311:Jak v Civilu znázornit sklon výkopu/násypu (kolmé čárky)?
Tip 1384:Jak vztyčit kolmici z oblouku?
Tip 11941:Jak natočit kolmý pohled v jiném úhlu než v osách X,Y,Z?
Tip 9681:VIP3DOffset a další postupy pro rovnoběžné odsazení 3D povrchu (DMT a jiné)


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,020 sekund.