Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 19016 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoOsazení obvodu tělesa zámky - bloky

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
michal.stary Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor2016
Stav: Offline
Bodů: 10
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Osazení obvodu tělesa zámky - bloky
    Zasláno: 03.čvc.2014 v 13:45

Dobrý den,

narazil jsem na poměrně netypický požadavek a nenapadá mě rozumná cesta, jak to řešit. Samozřejmě vše se dá naprogramovat, ale představoval bych si spíš nějaké elegantní jednoduché/rychlé řešení Smile

Jedná se o to, jak po obvodu desky (různý tvar, ale pro příklad použijme čtverec) rozmístit zámky a to tak, aby došlo jak k přidání, tak i odembrání materiálu, viz obr.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 28498/deska_zamky.JPG

Můj současný (hloupý) postup je v rámci náčrtu - mám vytvořený blok zámku (neuzavřený profil) a na danou geometrii (čtverec) vložim a navazbim dané bloky a základní geometrii ořežu. Jelikož však nefunguje zavazbení s blokem pro následné vytažení (hlásí to neuzavřený profil), tak je nutné bloky ještě rozložit. Pak se výsledný profil vytáhne. Na to o jakou hloupost se jedná je to poměrně zdlouhavé a v případě výrazně složitější geometrie desky a většího počtu zámků už to začání být problém.

Bohužel mě zatím nenapadá výrazně lepší cesta, jak to řešit. Zkoušel jsem rovněž na úrovni modelování funkci "kombinovat", ale i zde je pouze možnost přidat nebo odebrat, ne oboje zároveň.

Předem podotýkám, že pro mě není vhodné měnit výchozí geometrii (velikost) desky - tzn. udělat ji o výšku zámku větší a celou ji pak po obvodě ořezat.

Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 14:10
A nebylo by jednodušší to rovnou nakreslit od začátku? Takhle od boku bez vyzkoušení bych se rozhodl využívat příkazy zrcadleni, případně nejaké pole. Budu vycházet z předpokladu, že zámky jsou v pravidelných roztečích, případně zrcadlové.
1) Nakreslil bych si základní tvar desky (čtverec, obdelník)
2) v dalším náčrtu bych si vytvořil polovinu jednoho zámku, tento náčrt bych pak nastavil na sdílený
3) udělal bych vysunutí zámku
4) udělal bych odečtení zámku
5) pomocí příkazu zrcadlení, případně pomocí nějakého pole bych zámky umístil na ostatní pozice

Pokud se tvary opakují, tak si to vytvoříte jednou, klidně i pomocí nějakého formuláře a příště to máte práci na pár minut.
Václav Dušek
Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 14:13
použijte iPrvek
začněte tak, že vytvoříte základní těleso (např. hranol)
následně v samostatném náčrtu uzavřete z obou stran tak aby vznikly protilehlé uzavřené oblasti.
tento pak jednou vysuňte - odřízněte a vysuňte ještě jednou - připojte.
z tohoto vyexportujte iPrvek obsahující obě vysunutí.
iPrvek pak můžete použít do pole, a hlavně ho můžete opakovaně používat na různé komponenty. Doplnit o tabulku prametrů a pod.
 
 
Zpět nahoru
michal.stary Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor2016
Stav: Offline
Bodů: 10
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 15:04

Děkuji oběma za radu. iPrvky jsou pro mě nejlepší řešení. Po tom co to parametricky vychytám to bude plně vyhovující systém.

Snad jen škoda, že patrně není způsob, jak jednoduše tvořit pole prvků (iPrvků) po obvodu součásti. Samozřejmě nemluvím o tvarech kde je možné opakovaně použít pole či zrcadlení, ale třeba o níže uvedeném (kde by se jednalo o x prvků na každé úsečce):


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 28498/deska_zamky2.JPG



Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 15:08
pole můžete dělat i podél trajektorie
pokud rozbalíte možnosti "Obdélníkového pole" (>>) je tam volba "Orientace" a pro "Směr1" vyberte křivku definující trajektorii.
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 15:52
Nevím jak to je v novějších verzích, ale já sem dříve měl potíže se spoluprácí iSoučástí s Vaultem. Neříkám, že to nebude fungovat, ale než bych se dal na nějaké velké používání, tak bych si to alespoň vyzkoušel. Smile
Václav Dušek
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 967
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2014 v 16:24
Původně odeslal(a) dusek dusek napsal(a):

Nevím jak to je v novějších verzích, ale já sem dříve měl potíže se spoluprácí iSoučástí s Vaultem....Smile


Nezaměňujte iPrvek s iSoučástí... iPrvek se po vložení do součásti stává součástí tohoto ipt bez jakýchkoli zpětných vazeb na zdroj (což je občas škoda ;-) A zde se opravdu jedná o iPrvek (část stavebního oběmu součásti). Tedy s Vaultem rozhodně nebudou problémy (spíš asi potrápí tvorba iPrvku, ale takový 8mý export bude už podle představ )    
Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2014 v 09:07
Pokud máte zájem něco více o iSoučástech a iSestavách, dnes pořádáme Webinář, můžete se zaregistrovat. Ještě tam pár volných míst bude (kdo dřív přijde Smile ).
Zpět nahoru
Pavel Žáček Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Product Design Suite Ultimate 2012
Stav: Offline
Bodů: 446
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.čvc.2014 v 08:30
Dobrý den,
tento iPrvek jsem taky zkusil vytvořit, protože to je teď právě i pro mě aktuální téma. Podařil se mi jen částečně.
Udělal jsem to jako razník plechu. Ten se umisťuje na bod. Až potud dobré. Problém ale nastal ve chvíli, kdy jsem ho chtěl umístit na svislou nebo šikmou hranu. Razník se totiž podle dané hrany neotočí a zůstává stále ve vodorovné poloze. Věděl by někdo co s tím?
Pavel Žáček
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 967
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.čvc.2014 v 08:44
Myslím si (nevím přesně jak s razníkem), ale zkusil bych do iPrvku při modelingu nechat "promítnout" nebo jinak odvodit rovinu. Tedy vytvořit vlastní rovinu, která se potom použije pro výchozí náčrt. - Pokud takto nově zadefinujete rovinu a teprve na této rovině začnete tvořit, tak se "obyčejný" iPrvek po této rovině začne "shánět" při vkládání a bude se orientovat podle ní... -> Při vkládání nejdříve musíte vybrat rovinu na kterou se iPrvek umístí. (Nutný bod lze definovat obdobně - stačí do náčrtu promítnout "pracovní bod" - pak se začne shánět i po tomto bodě)
Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.čvc.2014 v 10:53
Ve chvíli, kdy exportujete (vytváříte) iPrvek, chce po vás i všechny vstupní prvky, tedy všechny roviny, hrany, body, které jste potřebovali pro jeho vytvoření. Proto vymodelujte iPrvek tak, že použijete odpovídající rovinu/hranu pro orientaci prvku.
Ve chvíli, kdy prvek budete vkládat, bude po vás tuto rovinu/hranu chtít a tím se iPrvek přesně zorientuje.
Zpět nahoru
Pavel Žáček Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Product Design Suite Ultimate 2012
Stav: Offline
Bodů: 446
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.čvc.2014 v 09:09
Dobrý den,
stále bojuji s tím iPrvkem. Už jsem trochu pokročil, ale ještě chybí jedna věc. Jak donutím iPrvek, aby si přebral parametr z existujícího modelu. Když mám nějaký plech s tloušťkou určenou parametrem "Tloušťka", chtěl bych, aby si tento parametr iPrvek převzal a byl automaticky stejně tlustý jako plech. To se mi zatím nepodařilo. Ačkoliv je v iPrvku parametr "Tloušťka" obsažen, platí zvlášť pro iPrvek a může se lišit od tloušťky plechu. Co s tím?
Pavel Žáček
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 967
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.čvc.2014 v 10:59
Automaticky to nepůjde, ale lze to ručně doplnit při vkládání jako hodnotu (místo číselné hodnoty zapíšete "Tloušťka" nebo jiný parametr a je hotovo).

Při definici iPrvku je vpravo nahoře seznam parametrů, které bude iPrvek vyžadovat (šipkami upravujete co chcete zanechat a co nikoli), automaticky zařazuje "pojmenované" parametry.

Případně si tam naházíte všechny parametry a po vygenerování iPrvku jej převedete na tabulkový prvek a patřičné hodnoty dopíšete do tabulky (např. velikosti zámků).
Zpět nahoru
horalek Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 03.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor, Vault Pro, AutoCAD M, PLM
Stav: Offline
Bodů: 378
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.čvc.2014 v 16:07
u některých parametrů to funguje automaticky, a to jsou parametry plechu. Jakmile označíte při exportu, že se jedná o razník plechu, při použití automaticky přebírá parametry dílu do něhož se vkládá. Tlouśťka je právě tím parametrem.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 6771:Zokruhovaná svítidla i v Revitu Architecture.
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,906 sekund.