Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 13474 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoÚprava fontu

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
aureo85 Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 25.zář.2007
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutocadR12
Stav: Offline
Bodů: 7
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Úprava fontu
    Zasláno: 01.srp.2014 v 11:35
Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s modifikací standardních SHX fontů? Na netu jsem prošel nespočet informací o konverzi do shp, kompilaci atd., ale úprava v textovém souboru je na mne složitá. Existuje řešení?
Děkuji Lukáš.
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 11:56
Kdysi dávno jsem tvořil SHX svarové značky, značky drsnosti a tolerance tvaru a polohy.
Textovým editorem to byla dost náročná práce - a to se tvarová složitost s písmem nedá srovnávat.
V praxi se ale ukázalo, že to není šťastné řešení - při předávání souborů bylo nutné přidat i SHX soubor a příjemci s tím stejně neuměli nebo nechtěli pracovat. Nakonec jsem značky konvertovali do bloků a je pokoj.
  Mám jakési tušení, že existují nástroje pro převod entit na SHP, ale už bych se do toho nepouštěl z uvedených důvodů.
(V době, kdy jsem to dělal se obecně tvrdilo, že mail nad 100 kB je strašně moc :-)
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 12:20
Neodporúčam modifikáciu štandardných fontov, ale ak tak vytváranie nových. Stalo sa mi v minulosti, že spolupracujúca firma nám odovzdala výkresové podklady s takýmito upravenými fontami bez upozornenia a súbory fontov nepribalila. Potom nám pripomienkovali, že vzhľad pri tlači nebol taký ako u nich :)
Tvorbu fontov pekne prehľadne rozpracoval myslím PepaR, ale teraz to neviem narýchlo nájsť. Kedysi to myslím bolo aj v odkazoch na CAD fóre. Možno poradí pán Michl :)
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 12:33
Přesně tak. Úprava standardních fontů je potenciálně velmi nebezpečná - výkres u příjemce najednou bez varování "vypadá jinak". Vytváření nových fontů je relativně složité a nesmíte zapomenout výkres před přes eTransmit - nejen nakopírovat DWG. K tvorbě SHP/SHX už musí být dobrý důvod - např. že budete prodávat komerční písma nebo potřebujete vytvořit knihovnu tvarů (např. pro komplexní čáry).
 
Pokud to chcete jen na značky, je daleko pohodlnější a bezpečnější je tvořit jako bloky. Na převod geometrie do SHP formátu slouží Express Tool MKSHAPE, ale i s ním je to piplačka.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
aureo85 Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 25.zář.2007
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutocadR12
Stav: Offline
Bodů: 7
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 13:33
Samozřejmě nehodlám úplně nahrazovat nativní SHX fonty, ale začnu s existujícím ten si upravím a uložím jako "originál". Ano tato úskalí znám. Neexistuje tedy řešení kreslení přímo v autocadu a potom modifikace do shx
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 13:44
Komu není rady ;-)
No asi existuje - v těch bonus aplikacích je TXTEXP, který konverzuje SHX text na úsečky a oblouky (tuším). To si pak překreslíte a tím MKSHAPE byste zase vytvořil SHP kód.
Abyste to mohl začlenit do standardního fontu, musel byste mít jeho zdroj (SHP). V dřevních dobách byl běžnou součástí instalace. Teď už asi ne. Ale ty základní (TXT, Simplex, Duplex) by měly jít pořád sehnat.
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 13:45
Co přesně tím chcete vyřešit?
Písmeno, značku, symbol?
Mnoho unikátních tvarů je v Unicode fontech.
Původně odeslal(a) aureo85 aureo85 napsal(a):

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s modifikací standardních SHX fontů? Na netu jsem prošel nespočet informací o konverzi do shp, kompilaci atd., ale úprava v textovém souboru je na mne složitá. Existuje řešení?
Děkuji Lukáš.
=^..^=
Zpět nahoru
aureo85 Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 25.zář.2007
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutocadR12
Stav: Offline
Bodů: 7
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.srp.2014 v 15:13
Děkuji za rady. Potřebuji jednu specifickou značku co dávám do textů. A pak jsem chtěl upravit trochu nějaké znaky isocp např. se mi nelíbí nula, diakritika apod. Já něco vyzkouším a buď to půjde nebo ne.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.srp.2014 v 14:52
Dobrý den,

 a jakou specifickou značku prosím potřebujete? 
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 3300:VIPÚprava způsobu mapování SHX písem AutoCADu na TTF písma v Revitu.
Tip 13111:Pomalá regenerace DWG: Čekejte, probíhá formátování textu...
Tip 682:Jak se zbavit nepotřebných řídících znaků (přepínání) v textových entitách MTEXT?
Tip 11802:Znak kolmosti nebo jiné speciální Unicode znaky se nevytisknou.
Tip 9130:Jak hromadně změnit textový styl v projektu ECSCADu?
Tip 11566:VIPVyhněte se konfliktům jmen u souborů fontů a symbolů (SHX)


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,133 sekund.