Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 16752 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoNováček

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Nováček
    Zasláno: 18.říj.2014 v 11:19
Dobrý den, v aplikaci AC patřím k nováčkům, ale mám již jisté zkušenosti s 2D i 3D grafikou.

Mám tyto otázky:

Jak se pracuje s měřítkem? V konstrukční společnosti, kam jsem nedávno nastoupil, používají šablony s předem předohraničenými hranicemi papíru. Takže, když chci nakreslit třeba dvoumetrovou skříň, musím ji vtěsnat do těchto hranic. A když použiji nástroj pro automatické okótování, vyjde mi nesmyslná kóta.

Takže, první dvě otázky: jak se vlastně pracuje v AC prostředí s měřítkem? Kolik "bodů" (virtuálních jednotek, na mém screenu znázorněných číslem 238 odpovídá reálným jednotkám (mm, apod). Jak skloubit předdefinovanou šablonu a tyto reálné jednotky? Jak zařídit, že když mám skříň dvoumetrovou, a kliku se šesti centimetry, budou obě tyto položky na výkresu přesně tolikrát menší (bude mezi nimi stejný poměr) jako mezi nimi bude v reálném světě? Podle čeho se chytnout, abych dodržel měřítko z reálných proporcí objektů, a správně je přenesl na jejich zmenšené protějšky ve výkresu?

Jak editovat hodnotu virtuální kóty? Jak přepsat to číslo 238? Když tu skříň nemohu opticky protáhnout, jsem limitovám hranicemi rastru, ale přesto tam potřebuji mít kótu 2000 [mm].

A pak další věc, jak se vyřezává? Když si vytvořím obyčejný obdélník ale chci do něj vyříznout takovéto oblouky, jak to udělám? 

Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 11:45
PS:  http://www.imagehosting.cz/?v=jpg3yxy.jpg  jak získat možnost přesně nadefinovat hodnotu úhlu? (oranžový kruh)
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 12:33
Viz podobný dotaz:
 
AutoCAD pracuje v bezrozměrných jednotkách (mohou znamenat cokoliv - km, mm, ...), prostě v modelovém prostoru (karta Model) kreslete "1:1". Šablona s rámečkem výkresu je předpokládám až v Rozvržení, takže do ní teprve vložíte pohled v uživatelsky definovatelném měřítku. Ve výkresovém prostoru Rozvržení se naopak pracuje už v jednotkách výsledného papíru, tedy zpravidla mm.
 
Pro editaci křivky slouží KEDIT nebo pro podobné booleovské operace si můžete pomoci příkazem OBLAST.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 17:36
My si asi nerozuměli,detailněji se podívejte na můj screen. Mám prostě už v návrhovém prostoru předdefinovaný rastr, který mě limituje, nemohu kreslit "za něj". 
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 18:23
Na tom obrázku právě bohužel chybí spodní část právě s informací, zda jste v modelovém nebo výkresovém prostoru (rozvržení). Pokud budeme kartě Model říkat "návrhový prostor", pak výkresové rámečky do tohoto místa nepatří. Jestli je máte povinně definované tam, je nutné model kreslit zkresleně, vynuceně už v nějakém měřítku a kóty si přenastavit v kótovacím stylu.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 18:40
Pokud ten "rastr" vidíte v modelovém prostoru jako mřížku nebo tečky v místech průsečíků,
pomůže příkaz "_Limits".
=^..^=
Zpět nahoru
K.Pravda Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 07.led.2014
Lokalita: ČR (OL)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 71
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 18:44
Když to potřebuje Elara dostat do rámečku, zrušení mezí mu nepomůže.
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 19:02
To my právě nevíme, co je ten "rastr" a zda se mluví o modelovém nebo výkresovém prostoru.
=^..^=
Zpět nahoru
cestár Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 27.říj.2006
Lokalita: Slovensko
Používám:
Civil 3D 2018
Stav: Offline
Bodů: 313
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 19:16
Podľa grafického rozhrania a zobrazenia niektorých prvkov usudzujem, že sa bohužiaľ jedná o modelový priestor. Pre p.Nováčka z toho vyplývajú tieto možnosti :
1. Presvedčiť obchodného partnera (zamestnávateľa) že ich šablóna nie je to pravé orechové a prinútiť ich k zmene :)
2. Pokiaľ nedochádza k výmene dát, alebo je práca odovzdávaná len na papieri, vytvoriť si vlastný systém práce, s použitím rozvržení, dá sa vytvoriť rovnaké prostredie, ako požaduje zadávateľ - viď doporučenia p.Michla
3. Pokiaľ neplatia predchádzajúce body, potom zostáva len tá najmenej vhodná možnosť a to kresliť v mierke a prispôsobiť si veľkosti popisov a kótovacie štýly. Tento spôsob práce Vás ale vracia o 20 rokov späť.

Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.říj.2014 v 21:58
Původně odeslal(a) Elara Elara napsal(a):

My si asi nerozuměli,detailněji se podívejte na můj screen. Mám prostě už v návrhovém prostoru předdefinovaný rastr, který mě limituje, nemohu kreslit "za něj".

No vy jste srandista... Nezlobte se na mě, ale Vy potřebujete s něčím pomoct, rozumíte tomu jak koza petrželi, dáte nám sem nějakej přidrbanej ořezanej screeshot kde je prdlajs vidět, má mizerný rozlišení.. ještě tam něco dokreslujete v nějakým gimpu... a babo raď!
A když už Vám někdo poradí... tak se vám ani té základní slušnosti nedostává... předně "My jsme si asi nerozuměli, MOHL BYSTE SE PROSÍM detailněji podívat..." !!!

1) v autocadu se kreslí 1:1... v jednotkách jaké si zvolím a jaké odpovídají mému oboru.
2) pokud dostanu od firmy rám, OBVYKLE se vkládá do ROZVRŽENÍ
3) měřítko kót se nastavuju v _dimstyle Primary Units/Measurement Scale/Scale Factor.
4) každopádně se ve firmě zeptám kolegů, jaké jsou vlastně ve firmě zvyklosti a jak to dělají oni. 
5) když chci pomoct s nějakým konkrétním problémem ve výkresu, tak výkres promažu od zbytečných objektů, dám ho třeba na uložto a pošlu link na forum. 

Ale teda připusťme, že ve firmě to děláte kind of old fashioned a máte rámeček v modelu.
Skřín nakreslím v mm 1:1. Rámeček mám na A3 v mm. Skříň _scale zmenším na 0.1. V kótovacím stylu _dimstyle se ujistím, že aktuální styl (STANDARD10) je nastaven Primary Units/Measurement Scale/Scale Factor 10. A kótuji. 
Když chci přerušit obdélník... no ve strojařině se moc nepoužívají polyliny. Takže udělám _rectangle, ten _explode, udělám 2x _circle a použiju _trim.
A jak se dělá úhel? No.. existuje asi milion metod. Zkuste F1.
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.říj.2014 v 11:12
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.říj.2014 v 17:23
Potřebuji ještě toto:

Jak si nabindovat k nějaké klávese opakování posledního úkonu?
Jak zmenšit vložené objekty? (když mám .dwg soubory, které obsahují značky,a takovouto značku vložím do výkresu, jak ji zmenším?)
Jak udělat z něčeho, co ve výkresu nakreslím, pevný blok, který pak budu moci navždy už vkládat do jiných výkresů? [jak si udělat vlastní značku]
Když kreslím, mohu zadávat délku, ale jak se dostat k možnosti zadávat úhly?
Jak dosáhnout toho, aby, když k rovné čáře přidávám nějakou odbočku, co není kolmice, tak aby se ty dvě čáry pořádně propojily? Jak dosáhnout toho, že odbočka bude přesně spojena s původní čárou?
Když něco kreslím podle vytištěné předlohy, jak dosáhnout toho, aby ten výkres měl stejné proporce a měřítko jako původní?
Když mám průsečík dvou kolmic, jak dosáhnout toho, aby třetí, "křivá" čára byla přesně v průsečíku těchto dvou čar?

Ano, není to ideální, ale já jsem dohanný do kouta, těžko jim tam budu vyvracet jejich tezi o tom, že ten rastr je kravina. A ano, je to modelový prostor... rastrem myslím rámeček, představující "papír A4" do kterého jsem nucel výkres napasovat. 
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.říj.2014 v 08:06

- opakování: [Enter]

- zmenšení: zadáním měřítka rovnou při vkládání (_INSERT) anebo později přes _SCALE
 
- jak blok: příkazem _BLOCK, popř. _WBLOCK
 
- úhel: zadáním polární souřadnice - např. 123.4@45
 
- propojení čar: uchopením (osnap)
 
- měřítko: viz diskuse výše
 
- průsečík: uchopením (osnap) - jde o základní koncept v CADu, doporučuji nastudovat
 
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.říj.2014 v 17:27
čau, co je teda lepší?

http://knihy.cpress.cz/autocad-2014-ucebnice.html

http://knihy.cpress.cz/autocad-nazorny-pruvodce-pro-verze-2012-a-2013.html

V práci máme verzi z roku 2005, doma se učím na verzi 2010.
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.říj.2014 v 15:55
Čau, knihu už mám, ale něco sem tam nenašel, a potřebuju to akutně:

Jak si v AC nastavím takové to "klasické zobrazování" jak je známo ze starších verzí? V práci mě furt pobízejí, abych si ho nastavil ve své verzi 2010.

A patří k tomu i možnost nastavit si černé pozadí? Anebo je to samostatně navolitelná možnost?

A naposled, když (viz obrázek: ) mám takle vícero (v tomto případě modrých) bloků, jak je seřadit, aby byly hezky vyrovnané ve středu té zelené "kolejnice"?

PS: mezerník je v AC k něčemu přiřazen? 
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.říj.2014 v 07:09
Ještě takovej další ošemetnej problém, z AC 2005 sem navyklej na to, že se mi zvýrazní úchopový bod, když na něj najedu.

Když ale tady ve verzi 2010 najedu na úchopový bod (roh, v červeném kruhu) tak se nic nestane.... nastaveno to doufám mám správně.

     Děkuju
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.říj.2014 v 09:34
Nesouvisející dotazy prosím pište do samostatných témat.
 
Pozadí si nastavíte v dialogu Možnosti > Zobrazení > Barvy
 
Vyrovnání bloků v tomto případě asi bude nejjednodušší přes paletu Vlastnosti - nastavením shodné souřadnice X.
 
Mezerník opakuje příkaz.
 
Zvýraznění bodu (= uchopení) se zapíná tak jak ukazujete, ale vzdálenost ("magnetické pole") uchopení lze měnit - a to proměnnou APERTURE. Nechytne se to ani při velmi blízkém najetí?
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.říj.2014 v 09:51
http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=2367 Ani toto mi nepomohlo. 
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,324 sekund.