Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 15016 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoČástečný řez.

 Odpovědět Odpovědět Stránka  123> archiv
Autor
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Částečný řez.
    Zasláno: 28.lis.2014 v 21:48
Ahoj,jsem začátečník/samouk.Učím se podle těchto stránek.Ve vyukovém pásmu jsem prošel do třetí lekce,kde mám vymodelovaný 3D díl (kolo s dírami).Teď jsem si chtěl zkusit z tohoto modelu vytvořit výkres což je lekce 10. (Technická dokumentace)

http://www.cadforum.cz/cadforum/Vyuka-Inventoru/upce/L9.asp

Došel jsem až do bodu,kde mám zadat příkaz "Částečný řez".Takže kliknu na příkaz a když chci označit profil,tak mi vyskočí hláška "Pohled neobsahuje náčrt s uzavřeným profilem".

Co to prosím znamená?Co dělám špatně,že mi nejde udělat ten řez?


Zpět nahoru
Lubomír Polesný Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 30.zář.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD, AutoCAD Mechanical, Autodesk Inventor
Stav: Offline
Bodů: 537
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 29.lis.2014 v 10:51
Dobrý den,
 
musíte mít v pohledu vytvořený náčrt.
Vyberete pohled a potom na pásu karet kliknete na ikonu náčrtu.
Pro částečný řez musíte nakreslit uzavřený profil.
Lubomír Polesný
Arkance Systems CZ s.r.o.
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.lis.2014 v 10:51
Zeptám se teď jako začátečník:Jak mám vybrat ten pohled?Jakým způsobem se to dělá?A co to znamená,že musím nakreslit uzavřený profil? Vím,ptám se jako debil,ale opravdu s tím teď začínám Smile
Zpět nahoru
Lubomír Polesný Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 30.zář.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD, AutoCAD Mechanical, Autodesk Inventor
Stav: Offline
Bodů: 537
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.lis.2014 v 12:43
Dobrý den,
Tedy trochu podrobněji:
Kliknete na pohled (kolem pohledu se zobrazí tečkovaný obdélník). Potom kliknete na ikonu "Náčrt" (karta "Umístění pohledů", panel "Náčrt"). V pohledu se vytvoří náčrt.
Nyní nakreslíte profil, který musí být uzavřený (například kružnici nebo obdélník atd.), a dokončíte náčrt. 
Lubomír Polesný
Arkance Systems CZ s.r.o.
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.lis.2014 v 17:24
Aha,už to chápu! Moc děkuji! Vyzkouším to!
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2014 v 06:50
Zdravím,tak jsem to teda vyzkoušel a funguje toSmileDěkuji!Ještě jsem se chtěl zeptat na vazby:jaký obecný význam mají ty vazby (nějak to nechápu)?A ještě bych se chtěl zeptat,jakým způsobem postupujete (myslím tím,co uděláte jako první krok a pak další a další) při tvorbě nové součástky?
Zpět nahoru
Martin Madaj Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 05.lis.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Vždy aktuální verze
Stav: Offline
Bodů: 310
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2014 v 08:29
Dobrý den,

vazby nastavují převáženě vzájemnou polohu jednotlivých entit náčrtu. K obecnému postupu tvorby modelu:
- vytvořit náčrt
- nakreslit geometrii
- zavazbit
- zakótovat
 vytvořit prvek

Vše musí být zakótováno a zavazbeno smysluplně, aby byla možná pozdější snadná editace. Pokud je to možné, nepoužívat kótu tam, kde lze nahradit vazbou (např. vazba kolmosti místo kóty 90°). Náčrt musí být plně zakótován a zavazben (lze kontrolovat v pravém spodním rohu Inventoru, vizuálně pomocí barvy náčrtu, tažením myší, zobrazením stupňů volnosti). Existují i výjimky, kdy náčrt plně definován být nemusí, ale tímto se zatím nezabývejte.

Kromě příkladů na stránkách CAD Fóra můžete využít ještě i tutoriály v nápovědě Inventoru, které rovněž danou problematiku popisují od úplného začátku.

S pozdravem
Martin Madaj.
M.M.
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2014 v 11:33
A zeptám se ještě takhle:když to nezavazbím,tak se stane co? Jaký je teda rozdíl mezi vazbou a kótou? Já jsem totiž zatím postupoval takhle:nakreslil jsem náčrt-kótama jsem náčrt doladil na požadované rozměry-nakreslil osu-ukončil náčrt-orotoval-a pak už práce s 3D-vytvoření výkresu.Žádné zavazbení jsem nedělal (nevím,jak se to dělá a hlavně nevím,jeho účel).Kdy a jak se mi v tom mém "výtvoru"projeví to,že to není zavazbené? Jsem začátečník,tak proto takové otázky
Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2014 v 12:49
je to jako když děláš náčrt nové součásti. Taky musíš mít náčrt kompletně nejprve zavazbený a poté dokótovaný.
Když vložený náčrt pro použití částečného řezu jen okótuješ a nezavazbíš třeba na určitou hranu té součásti na které částečný řez provádíš, tak pak podržením tlačítka myši můžeš např. čtverec ohraničující řez posouvat jakýmkoliv směrem. Tj. při nějaké změně součásti když např. přidáš na díl nějaký prvek /vysunutí ,rotace aj. / který změní dimenzi, tak když náčrt nezavazbíš zůstane v pozici v jaké jsi ho nakreslil ... Snad jsem to vysvětlil logicky Smile

Prostě a jednoduše - náčrt pro částečný řez musíš nakreslit a "zavazbit"  na místo které má řez zobrazovat i při případné modifikaci ...

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2014 v 12:53
jinak při práci v Inventoru bys měl nejdříve při tvorbě náčrtu používat VAZBY ! a až poté kótování Wink

viděl jsem už hafo dílů , kdy náčrt byl překótovaný a vazba žádná. Přitom na výkrese bys kótu tak jako v náčrtu nezakótoval. Např. někdo v Inventoru nakreslí čtverec a místo aby zvolil vazbu "totožná" a okótoval jednu hranu , tak použije dvě kóty Ouch

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2014 v 23:44
Původně odeslal(a) Lestr Lestr napsal(a):

jinak při práci v Inventoru bys měl nejdříve při tvorbě náčrtu používat VAZBY ! a až poté kótování Wink

viděl jsem už hafo dílů , kdy náčrt byl překótovaný a vazba žádná. Přitom na výkrese bys kótu tak jako v náčrtu nezakótoval. Např. někdo v Inventoru nakreslí čtverec a místo aby zvolil vazbu "totožná" a okótoval jednu hranu , tak použije dvě kóty Ouch

No na druhou stranu... Někdy taky na čtverec použiju dvě kóty protože při konstrukci si ještě třeba nejsem jistý jestli z toho nakonec nebudu potřebovat udělat obdélník Wink
Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.pro.2014 v 11:11
jojo souhlas . Uvedl jsem jednoduchý čtverec jen jako příklad. Samozřejmě u složitějších tvarů je překótování znatelnější.
U čtverce - když už přemýšlím jestli z toho nebude čtverec můžu pak zobrazit F9 vazby a tu vazbu "totožná" vymazat a udělat druhou kótu Wink

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 967
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.pro.2014 v 12:02
Jenže pokud to bude "složitější" součást, kterou budu později upravovat i přímo pomocí "tabulky", tak 2 kóty prostě použiju, protože v tabulce by byl pak hroznej "guláš"... (a použití "uživatelskejch parametrů" zase otravuje při úpravách z náčrtu). Další, kdy zvažuju kótu, před vazbami jsou tečnosti (a předpoklad velkých "skoků" u tečného rozměru).

U "čtvercoobdélníků" použiju většinou "d1=d0" nebo podobně svázáno ;-)

Ale to jsou opravdu specifické případy. (Bohužel občas vazby nefungují jak by měly - právě u velkých změn rozměrů - např. přehazování kolmostí...)

Takže u obojího platí s rozumem.

PS: A takovou vazbu totožnosti (bod/bod) ze srdce nenávidím při jakékoli úpravě... - Nejraději bych toho šikulu co to vymyslel (a provedl tímto způsobem), nechal 14 dní v kuse tyto vazby předělávat/upravovat - divil bych se, kdyby pak neměl náladu sejít se s Dr. Chocholouškem ... (Inv 2013)
Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2014 v 15:11
Clap souhlasím WinkClap

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Lubomír Polesný Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 30.zář.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD, AutoCAD Mechanical, Autodesk Inventor
Stav: Offline
Bodů: 537
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2014 v 10:15
Dobrý den,
 
V Inventoru 2015 jde velmi jednoduše vymazat vazba totožnosti (přes RMB na entitu).
Lubomír Polesný
Arkance Systems CZ s.r.o.
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2014 v 09:38
Prosím,potřeboval bych poradit: potřebuju vytvořit drážku,která bude oproti ose výrobku posunutá o 85 deg.Nevím,jaký je na to postup,abych ji tam takhle vytvořil.Postupoval jsem tak,že jsem si na čele toho kusu vytvořil náčrt s tvarem té drážky.Pak jsem chtěl provést vysunutí,jenže u tohovysunutí jsem nikde nenašel možnost ,kde by se dalo zadat,ať se to vysune pod úhlem k ose výrobku.

Pak jsem teda zkusil vytvořit rovinu,která je nakloněná oproti ose výrobku o těch 85 deg (viz příloha).Kdybych na téhle rovině teď vytvořil ten tvar té drážky pro to vysunutí,tak by se to teda vysunulo pod úlem v jakém je ta rovina,jenže zase nevím,jak to udělat,protože ta drážka má mít polohu (od středu) na ∅3,25.No a tím,jak je ta vytvořená rovina nakloněná o těch 85deg,tak se mi odsunula od čela toho kusu,takže když na té rovině vytvořím náčrt té drážky na tom ∅3,25,tak to samozřejmě nesouhlasí s tím čelem toho kusu.Zřejmě bych teda ještě potřeboval,aby se mi ta nalkoněná rovina posunula k tomu místu,kde se na čele toho kusu na ∅3,25 má pod tím úhlem vysunout ta drážka.Jak mám teda té nakloněné rovině (85deg)zadat,aby se mi posunula přesně na to místo,kde má začínat ta drážka?


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/test2.png


Zpět nahoru
masa1 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 25.led.2006
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
Abaqus, NX, Inventor, AutoCAD 2018
Stav: Offline
Bodů: 387
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.pro.2014 v 10:31
Nejsem si jistý jak přesně má ta drážka vypadat, ale jednoduše můžete v počátku vybrat příslušnpou rovinu (zde asi XY)  a na ní udělat náčrt. Promítnout hrany součásti a drážku dokreslit a pak symetricky vysunout.

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Rada1.jpg


Nebo složitěji si na čele udělat náčrt s vynesenou vzdáleností od středu (vodorovná čásra slouží k vytvpoření nakloněné roviny ve středu čela). Vytvořte rovinu ve středu čela vykloněnou o potřebný úhel. Vytvořte rovinu s touto rovnouběžnou tak, že vyberete nakloněnou rovinu a konec svislé čáry náčrtu. Drážku budete kreslit v této rovnoběžné rovině. Promítněte si do náčrtu konec svislé čáry a drážku k ní zavazběte. Pokud má být dno drážky rovnoběžné s čelem, budete ještě potřebovat rovinu rovnoběžnou s čelem drážky ve vzdállenosti hloubky drážky. Vysunutí pak provedete ne na vzdálenost ale k vybrané rovnoběžné rovině.

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Rada.jpg

 
Mašek
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.pro.2014 v 04:30
Ta drážka má z čela vypadat takhle (špička pilky,kretá tu drážku má vytvořit má R0,2) :

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/test4.png







A v řezu má vypadat takto (pilka ji řeže pod úhlem 5stupňů oproti ose obrobku a na konci je vidět rádius té pilky R10)


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/test3.png






Tady jak jste mi radil:

Nebo složitěji si na čele udělat náčrt s vynesenou vzdáleností od středu (vodorovná čásra slouží k vytvpoření nakloněné roviny ve středu čela). Vytvořte rovinu ve středu čela vykloněnou o potřebný úhel. Vytvořte rovinu s touto rovnouběžnou tak, že vyberete nakloněnou rovinu a konec svislé čáry náčrtu. Drážku budete kreslit v této rovnoběžné rovině. Promítněte si do náčrtu konec svislé čáry a drážku k ní zavazběte. Pokud má být dno drážky rovnoběžné s čelem, budete ještě potřebovat rovinu rovnoběžnou s čelem drážky ve vzdállenosti hloubky drážky. Vysunutí pak provedete ne na vzdálenost ale k vybrané rovnoběžné rovině.

...dostal jsem se tedy až k bodu,že jsem si měl do náčrtu promítnout konec svislé čáry a drážku si k ní zavazbit.A tady nevím,jak se tohle dělá?Jak si mám promítnout ten konec svislé čáry (taky nechápu důvod tohoto kroku-prosím vysvětlitSmile) a pak ještě nechápu,jak mám tu drážku k té čáře zavazbit?Jakou vazbou a jak se to dělá -na co kliknout atd?


A hned ta první rada "Promítnout hrany součásti a drážku dokreslit"-co to znamená promítnou hrany?Jak se to dělá,na co kliknout?
A jak tu drážku dokreslit?To jak se v tom řezu vytvoří ten náčrt chápu,ale jak pak mám ještě tu drážku dokreslit?


PS:dělám s tímto programem cca 3 týdny.Předtím,jsem s ničím podobným nedělal,tak prosím pomalu s vysvětlováním.Moc děkuji!!!Smile




Upravil Bucivoj - 14.pro.2014 v 04:43
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.
Tip 11550:iLogic: Spuštění externího procesu s parametry


 Odpovědět Odpovědět Stránka  123> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,302 sekund.