Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 7213 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoČástečný řez.

 Odpovědět Odpovědět Stránka  <123> archiv
Autor
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.pro.2014 v 21:37
Poradí prosím někdo?
Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2014 v 08:08
NEVÍM JESTLI JE TO PŘESNĚ TO CO POTŘEBUJETE ALE ZKUSIL JSEM TO NÁSLEDOVNĚ :


Připojené souboryzipuploads/18210/CAD_16122014.zip


Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2014 v 20:14
To je přesně ono!Takže teda šablonování a tažení.No to jsem teda ještě nepoužíval,takže s tím budu maturovat!Nemohl by jste mi prosím popsat ,jak jste provedl to šablonování +tažení krok po kroku?


Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.pro.2014 v 08:07
jsou k tomu potřeba 2 náčrty . První ten , který má tvar kotouče pily a ten jsem nakreslil na přední ploše "A" . Druhý náčrt musí být ten , který kopíruje trajektorii kotouče . Tj. na kolmé rovině k ploše "A" jsem nakreslil trajektorii . A pak už jen příkaz Tažení a je to Wink

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.pro.2014 v 11:18
Aha,myslím,že to chápu Smile (mám teď svůj počítač v servisu a do práce jdu až v pátek,tak to pak vyzkouším tam,jestli to chápu dobře).Ještě jedna otázka:jak jste dělal ten tvar té pilky (ten trojúhelník s tím rádiusem 0,2 v jednom vrcholu) ?K čemu jste teda použil to šablonování?

Upravil Bucivoj - 17.pro.2014 v 12:52
Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.pro.2014 v 15:02
no nejdřív je potřeba udělat náčrt na ploše / v přiloženém souboru označení 16122014_02/  náčrt má tvar kotouče pily, jen pro ukázku jsem zvolil nějaký nástřel tvaru s rádiusem R2 na vrcholu kotouče .

Pak je potřeba udělat trajektorii po které se kotouče pohybuje / v příložením souboru označení 16122014_03 / - zase zvoleno jen nástřelově v nějaké délce a rádiusu

no a poté použít příkaz tažení , pro "vyříznutí" tvaru  .........

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.pro.2014 v 15:10
No a to šablonování jste použil k vytvoření čeho?
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.pro.2014 v 21:56
Pc mám už doma , tak jsem to teda vyzkoušel a podařilo se SmileTakže moc děkuji!

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/222.png

 
 
 
 
 
A teď bych se chtěl ještě zeptat na tohle: udělal jsem si tento náčrt (viz dole).Co mám udělat,aby mi ten náčrt zčernal (známka toho že je dobře zakótovaný a zavazbený) Zatím jsem udělal to,,že jsem levý spodní roh zavazbil na středový bod a okótoval jsem ten náčrt.Co mám teda ještě udělat,aby mi to zčernalo?Ty vazby,které tam jsou vidět,tak ty se vytvořily automaticky.Moc děkuji za rady!
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/111.png



Upravil Bucivoj - 18.pro.2014 v 22:04
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.pro.2014 v 08:16
Nejlepší vždy je když zkusíte za nějaký bod profilu zatáhnout. Pak uvidíte kam se může hýbat a podle toho to dokótujte a dovazběte.
Jednak musí být celý samotný profil plně zavazben čí zakótován (aby se profil samotný nemohl měnit) a pak taky celý ten profil musí být zavazben k počátku (aby se ten profil jako "celek" nemohl hýbat po ploše)
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.pro.2014 v 10:53
Děkuji za odpověď.Ale napíšu to asi takhle-jsem v 3D kreslení úplně na začátku,takže bych to potřeboval úplně polopatě vysvětlit.Už jsem pochopil,že když je náčrt správně zakótovaný a zavazbený,tak že zčerná a nejde s ním hýbat,ale pořád jsem ještě nepochopil,jak toho mám dosáhnout.Potřeboval bych vysvětlit úplné základy:koukal jsem už na spoustu videí na youtube.

Například u tohoto videa

https://www.youtube.com/watch?v=0AmGMHqkl24

nechápu přesný význam toho,proč na začátku před samotným kreslením náčrtu nejdříve kliknul na promítnutí geometrie a pak si je promítnul?Proč to dělal?Jaký to mělo důvod?V jiných videích to třeba není vidět,že by někdo provedl promítnutí geometrie,tak nechápu význam této operace.
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.pro.2014 v 11:21
Zkusil jsem vypnout to automatické vytvážení vazeb.Pak jsem to teda  zkoušel zavazbit+zakótovat a pořád mi to psalo(vpravo dole) ,že chybí ještě 2 kóty,ikdyž náčtr už zčernal a nedalo se s ním hýbat.Takže jsem kliknul na "Automatické kótování"  a když jsem kliknul na použít,tak mi to ukázalo,že ty dvě chybějící kóty jsou kóty určující délku osy rotace  17,51 a délka 1,845.
Takže prosím vás,když tyhle dva rozměry nezakótu,tak se stane co?Myslel jsem,že ta osa je jen pomocná ,že se použije jen k rotaci,tak proč ji musím taky zakótovat,aby byl náčrt plně zakótovaný?




Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/ttt.png


Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.pro.2014 v 11:51
Teď jsem narazil na další problém (jsem marnýSmile)..

Náčrt jsem orotoval.Vytvořil jsem si novou pracovní rovinu na průměru,na kterém jsem si chtěl vytvořit bod,díky kterému bych pak chtěl provést příkaz díra (abych udělal příčnou díru skrz ten kus).
No a teď nevím,jak mám udělat to,aby se mi ten počátek té nově vytvořené roviny (ten střed/kříž,kde je X=0,Y=0) posunul na cělo toho kusu (doleva),abych mohl teda ten bod přesně umístit?Teď je ten střed té roviny někde napravo od středu toho kusu...
Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/www.png

Zpět nahoru
Lestr Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 18.srp.2009
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Inventor Pro 2022, Vault Pro 2022
Stav: Offline
Bodů: 409
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.pro.2014 v 13:07
tak postupně WinkSmile

1- tažení jsem použil k vytvoření právě té drážky pilového kotouče, ale to jste již zdárně vytvořil Clap

2- kótování a vazbení. Náčrt musí být kompletně zakótovaný ikdyž se jedná jen o pomocné čáry ,osy aj. Takže když uděláš někde v rovině čtverec, který chceš podle nějaké osy /když tedy nelze využít os X ,Y, Z  / tak i tu osu musíš nějak zakótovat, zavazbit . Protože kdyžbys pak upravoval náčrt tak osa se automaticky modifikuje ......

3- ikdyž máš náčrt kompletně zakótovaný a pořád hlásí že není úplně , tak zvol jak radí kolega chyiti za nějaký bod a táhnout jak se náčrt znetvoří, podle toho poznáš jakou vazbu použít.

4- poslední byl dotaz ohledně toho středu vpravo dole. To není střed jako takový ! Je to jen osový kříž. Kde je střed součísti poznáš tak že rozroluješ strom a pod položkou Počátek najdeš vše potřebné. Bod na vytvořenou osu pak dostaneš tak, že vytvoříš na ose náčrt a zvolíš příkaz - Promítnutí geometri Wink

toto všechno jsou ale základy konstruování v Inventoru a určitě narazíš na dalších hafo příkazů a porodních problémů při tvé počáteční práci s programem. Doporučuji třeba na Youtube najít videa, nebo i zde na blogu jsou videa jak na práci v Inventoru . A jak já říkám , hlavně to musíš zkoušet Wink

Lestr
Autodesk Inventor Professional 2022
Autodesk Vault Professional 2022
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.pro.2014 v 14:37
Díky za rady!Jsem moc vděčnýSmile Tak se mi to povedloSmile


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/ppp.png





A ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc-každý náčrt musím pokaždé zavazbit ke středu,že?To jsem pochopil.Ale jak zavazbím náčrt,který má v ose otvor.Myslím to tak,že ten výrobek není "plný",ale je průchozí.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/mmm.png





Jinak vím,že když mám ten náčrt zavazbit,tak že kliknu na středový bod (ve stomové nabídce)-pak kliknu na totožnou vazbu a zavazbuju to třeba k levému spodnímu rohu.Ale jak to mám teda zavazbit,když tam v tom středu mám tu osu? (snad se dá pochopit to,na co se ptámSmile)
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2021 Professional
Stav: Offline
Bodů: 481
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.pro.2014 v 09:35
No já osobně bych to celé dělal takto. Pokud jsem to dobře pochopil tak potřebujete udělat jakoby tlustou "podložku".
Nevím jak máte dělanou tu osu. Já bych si pomocí Promítnutí geometrie promítnul ve vašem případě osu X a tu změnil na Osa (ikona pod konstrukční). Osa je nekonečná takže nemusíte řešit délku a polohu.
Ohledně zavazbení obdélníku záleží na tom kde to chcete mít. Promítněte si osu Z a k ní pomocí totožné zavazběte buď jednu z vertikálních čar obdélníka a nebo můžete ztotožnit středový bod vodorovné čáry obdélníka. (tukněte na vazbu totožné a najeďte přibližně na střed čáry, objeví se vám středový bod, ten vyberte a pak vyberte tu osu Z) Pak budete mít rovinu YZ v polovině "podložky" což se může hodit.Wink
Zpět nahoru
masa1 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 25.led.2006
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
Abaqus, NX, Inventor, AutoCAD 2018
Stav: Offline
Bodů: 387
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.pro.2014 v 13:11
Zavazbit můžeš cokoliv kdekoliv. Stačí přidat nějakou tu pevnou vazbu a je to .....
Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/S_otvorrem.jpg


Jenže nevazbíme jen proto aby jsme měli "všechny čáry černé". Ve "středovém bodu" se protínají základní osy a roviny součásti. A je výhodné, aby součást k těm to prvkům byla v určité pozici -  např. šroub by měl mít střed na ose v rovině dosednutí hlavy. Takže k počátku doporučuju vazbit podle konkrétní součásti. Vhodnou volbou zavazbební si ušetříš potřebu vytváření dalších rovin nebo os. Pokud odrotuji prostřední náčrt a na jednom čele udělám otvory, mohu je pak zrcadlením k základní rovině snadno přenést na druhé čelo. Vhodná volba zavazbení základního  profilu Ti ušetří práci při:
1. Tvorbě vlastní geometrie sočásti kde můžeš použí zájladní roviny a osy.
2. Vkládání do sestavy kde lze za základní roviny a osy vazbit.
Pro usnadnění vazbení k počátku si v "Možnostech" Inventoru na záložce "Náčrt" zaškrtni dole volbu "Automaticky promítat počátek součásti při vytváření náčrtu". Většinou se vyplatí mít zašktrnuto i nad tím "pohled na náčrtovou rovinu" a "Automaticky promítat hrany" (na hrany pozor při tvorbě řídící křivky  při tažení).
Pro osu rotace nepotřebuješ promítat do náčrtu základní osu. Pokud tam chceš osu vidět, stačí změnit typ u libovolné čáry (náčrt vlevo). Osu rotace není do náčrtu nutné promítat, lze vybrat přímo ze stromuv příkazu rotace.
Pro součást s dírou stačí takovýto náčrt.

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Rotace.jpg


Doporučuju ale dělat otvory prvkem "Díra", v případě složitějších otvorů odebráním samostatnou rotací. Z profilů pro rotaci ať už základního profilu nebo díry doporučuju vypustit menší sražení a zaoblení a dělat je samostatným prvkem. Doceníš při zpětné editaci tělesa ........

Mašek
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.pro.2014 v 14:38
Díky za vysvětlení!Smile
 
Možnosti vypadaly takto
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/rrrrrrr.png

 
 
Tak jsem tam teda zaškrtnul tohle,jak jsi radil,ale nepoznal jsem nic,žádnou změnu při dalším modelování.Co se mi mělo tím zaškrtnutím těch "Automaticky promítat počátek součásti při vytváření náčrtu" a "Automaticky promítat hrany".Na čem jsem to měl poznat?
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/tttttttttt.png

 
A ještě bych měl dotaz:
mám součástku,kde mám zakótovanou délku 2,05
 
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/wwwwwwwwww.png

 
Když ale provedu "zaoblení " R0,4,tak se mi ten rozměr změní na 2,02.Chtěl bych se zeptat,jak to mám udělat,aby se mi ten rozměr nezměnil po tom zaoblení?
 

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 59748/qqqqqqqqqqqqq.png

Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.pro.2014 v 19:48
Poradí někdo?
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.
Tip 11550:iLogic: Spuštění externího procesu s parametry


 Odpovědět Odpovědět Stránka  <123> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,379 sekund.