Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 16099 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoPřesné rozměry výkresu

 Odpovědět Odpovědět Stránka  123> archiv
Autor
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Přesné rozměry výkresu
    Zasláno: 11.led.2015 v 12:01
Zdravím, když kreslím v "nekonečném" prostoru, jak zjistím jeho reálné rozměry?

Dejme tomu, že dostanu papírový A3 výkres, který musím  ručně překreslit (nemohu ho oskenovat) jak zjistím, zda ten "nekonečný" papír má zrovna rozměry A3? Mě se totiž jednou stalo, že sem žádal o práci, výkres sem takto obkreslil, a když ten chlap otevřel modelový prostor, bylo to vše namačkané v rohu zobrazeného prostoru.

Co firma, to jiné nastavení, a mě zajímá, jak takovou situaci řešit v budoucnu (v současné firmě se kreslí do rastrovým šablon, tam se to nenaučím).
Zpět nahoru
Radek001 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 10.dub.2007
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Inventor 2017 / Autocad 2017
Stav: Offline
Bodů: 511
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:10

Jestli jsem správně pochopil pointu Vašeho problému, tak řešení bylo velice jednoduché. ZOOM.

Jinak "reálné" rozměry jsou závislé na jednotkách, ve kterých kreslíte. Pro zjištění hodnoty rozměru zkuste do příkazového řádku napsat např. "vzd"
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:12
V AutoCADu kreslíte vždy 1:1 a měřítko a oblast tisku (A4, A3) se nastavuje až při samotném tisku. 

Ten černý prostor pozadí kreslení a jeho velikost je „nekonečný“, ale v AutoCADu existuje příkaz, kterým lze zadat jeho omezení ( MEZE (_LIMITS)). Nicméně pokud nakreslíte úsečku delší, tzn., mimo meze tak to AutoCAD umožní a při použití zoomu s volbou Zobrazit vše, meze rozšíří.
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:18
Uznávám, že to popisuji nejasně...

Ale jeden příklad za všechny: v autocadu u toho projektanta osvětlení (to výběrové řízení, které mi nevyšlo) sem mohl zoomovat skutečně na několik plných protočení kolečka myši... u standartního A-výkresu, šablona "acad" mohu zoomovat jen na půl otočky. 

A jak říkám, ty rozměry on "viděl" bez tisku - prostě v modelovém prostoru to vše bylo nacpané v jednom rohu, asi jako kdybyste na A4 do jednoho rohu obkreslili korunovou minci.... a on to vyhodnotil jako špatnou práci, aniž by něco nastavoval ohledně tisku. 

Ad rozměry papíru: u toho projektanta osvětlení byl "celý výkres" (tím myslím bod, kdy už nejde dál odzoomovat, program vám napíše "Již je nastaveno nejmenší možné měřítko zobrazení." ve velikosti A3, v práci, kde pracuji teď, byl ekvivalentní A0.
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:21
PS: " oblast tisku (A4, A3) se nastavuje až při samotném tisku. " to je taky ono, ve škole a u toho projektanta mě nutily atributy tisku nastavovat v modelovém prostoru, v současné práci si vyberu oblast výkresu k vykreslení ručně, pomocí příkazu "_plot".
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:42
Nejde veškeré parametry tisku nastavit rovnou z modelového prostoru?
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:43
Původně odeslal(a) Elara<span style=line-height: 16.7999992370605px;> Elara napsal(a):

Ale jeden příklad za všechny: v autocadu u toho projektanta osvětlení (to výběrové řízení, které mi nevyšlo) sem mohl zoomovat skutečně na několik plných protočení kolečka myši... u standartního A-výkresu, šablona "acad" mohu zoomovat jen na půl otočky. 

Ten prostor v modelu je vždy nekonečný. Pokud vám nejde odzoomovat víc, dejte příkaz _regen a autocad načte větší prostor (ikdyž je prázdný) a můžete zase chvíli zoomovat. Můžete použít dvojitý klik kolečkem myši a nazoomuje se to tak že vidíte všechny objekty ve výkrese. 
Autocad si nastavuje svoje dočasné limity (kterých jste dosáhl), se kterými pracuje, ve kterých vyhledává, které načítá... kdyby pořád pracoval v nekonečném prostoru, trvalo by to dlouho...
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:50
/// existuje někde soupis nejužitečnějších příkazů? Mě přijde, že jich a-cad obsahuje tolik, že by vynadaly na nový programovací jazyk. 
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:50
Původně odeslal(a) Elara Elara napsal(a):

Nejde veškeré parametry tisku nastavit rovnou z modelového prostoru?
Jistě, ale spíš se to nepoužívá.
Dejte _plot, nastavte co potřebujete, a pak dejte dole "Apply to Layout"
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:53
Dobře, tak prosím teda:
jak byste postupovali, kdybyste se dostali do situace, kde máte před sebou papírový výkres a otevřevný A-cad, který vidíte poprvé v životě, a nevíte, jaké jsou jeho reálné rozměry.... já osobně bych si ten výkres přeměřil pravítkem, udělal si rastr (zde je první zádrhel, jak zjistím u cizího nastavení, kolik reálných jednotek připadá na pixel?) a do něho bych to nakreslil, a rastr pak skry, před tiskem, do "neviditelné" vrstvy. 

Ale jak bych asi působil, kdybych si začal ten papír přeměřovat pravítkem... ale nic profesionálnějšího mě nenapadá. 
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 12:59
V prvé řadě nejde o výkres, ale o prvky na něm vykreslené a zakótované. Tzn. začal bych kreslit to co mám zakótované, neboť na výkresech má vždy přednost kóta před oměřenou vzdáleností. 
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 13:20
Původně odeslal(a) Elara Elara napsal(a):

Dobře, tak prosím teda:
jak byste postupovali, kdybyste se dostali do situace, kde máte před sebou papírový výkres a otevřevný A-cad, který vidíte poprvé v životě, a nevíte, jaké jsou jeho reálné rozměry.... já osobně bych si ten výkres přeměřil pravítkem, udělal si rastr (zde je první zádrhel, jak zjistím u cizího nastavení, kolik reálných jednotek připadá na pixel?) a do něho bych to nakreslil, a rastr pak skry, před tiskem, do "neviditelné" vrstvy. 

Ale jak bych asi působil, kdybych si začal ten papír přeměřovat pravítkem... ale nic profesionálnějšího mě nenapadá. 
Vy jste nezmar. Pokud budu mít před sebou strojařský výkres, který je kótovaný v mm, tak budu do autocadu vynášet hodnoty v mm. To že to jsou mm, to si budu jen myslet, nikde to nezadávám.
Pokud ten papírový výkres kótovaný nemám (což by bylo divné, ale alespoň tam musí být měřítko), tak si vezmu pravítko a budu si ty hodnoty odměřovat a přepočítávat přes měřítko. Do autocadu to budu zase vynášet v mm, 1:1.
Pak udělám rozvržení v mm (např 420 x 297) a nastavím tam příslušné měřítko na tisku... které si spočítám, když vím, že výkres i rozměr papíru jsou v mm.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 13:37
Možná by nebylo od věci přečíst si pár krátkých článků na portále CADtutorial.
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21432
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 13:39
Původně odeslal(a) Elara Elara napsal(a):

/// existuje někde soupis nejužitečnějších příkazů? Mě přijde, že jich a-cad obsahuje tolik, že by vynadaly na nový programovací jazyk. 
 
Třeba Stopařův průvodce AutoCADem:
nebo základy AutoCADu:
všechny pak zde:
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 14:16
Původně odeslal(a) johny johny napsal(a):

Původně odeslal(a) Elara Elara napsal(a):

Dobře, tak prosím teda:
jak byste postupovali, kdybyste se dostali do situace, kde máte před sebou papírový výkres a otevřevný A-cad, který vidíte poprvé v životě, a nevíte, jaké jsou jeho reálné rozměry.... já osobně bych si ten výkres přeměřil pravítkem, udělal si rastr (zde je první zádrhel, jak zjistím u cizího nastavení, kolik reálných jednotek připadá na pixel?) a do něho bych to nakreslil, a rastr pak skry, před tiskem, do "neviditelné" vrstvy. 

Ale jak bych asi působil, kdybych si začal ten papír přeměřovat pravítkem... ale nic profesionálnějšího mě nenapadá. 
Vy jste nezmar. Pokud budu mít před sebou strojařský výkres, který je kótovaný v mm, tak budu do autocadu vynášet hodnoty v mm. To že to jsou mm, to si budu jen myslet, nikde to nezadávám.
Pokud ten papírový výkres kótovaný nemám (což by bylo divné, ale alespoň tam musí být měřítko), tak si vezmu pravítko a budu si ty hodnoty odměřovat a přepočítávat přes měřítko. Do autocadu to budu zase vynášet v mm, 1:1.
Pak udělám rozvržení v mm (např 420 x 297) a nastavím tam příslušné měřítko na tisku... které si spočítám, když vím, že výkres i rozměr papíru jsou v mm.

Tak je ovšem problém, že v práci mám třeba šablonu, co symbolizuje prostor A4, a nastavený poměr 1px = 1cm, ne mm.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 14:20
To se mi nějak nezdá, vždyť velikost pixelu je odvislá od monitoru a rozlišení.
Zpět nahoru
Elara Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.říj.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
AC 2012
Stav: Offline
Bodů: 60
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 14:23
To se mi nějak nezdá, vždyť velikost pixelu je odvislá od monitoru a rozlišení.

Možná sem to blbě vyjádřil... myslel sem ím, že když chci vytvořit úsečku, co má 50 cm, napíšu při jejím vytváření číslo 5.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.led.2015 v 14:29
Tak tedy znovu, v AutoCADu kreslíte vždy 1:1. Úsečka o délce 5, může reprezentovat klidně úsečku o délce 5 mm, 5 cm nebo 5 m v závislosti na zvoleném měřítku při tisku z Modelu nebo ve výřezu v Rozvržení

Původně odeslal(a) <a href=http://%20www.cadtutorial.cz/autocad/zaciname_rysovat.php target=_blank rel=nofollow>CADtutorial</a><span style=line-height: 1.4;> CADtutorial napsal(a):

V AutoCADu není potřeba přepočítávat jednotky do měřítka. Máme k dispozici nekonečnou plochu a můžeme si tak dovolit rýsovat v měřítku 1:1 výkres libovolného rozsahu.
Přes tento fakt se však mnozí začátečníci neumí přenést. Kolem celého výkresu si nakreslí obdélník, který symbolizuje formát papíru a snaží se do něj vejít svým výkresem. Tito lidé se zcela zbytečně ochuzují o jednu z nejlepších výhod, jaké přináší kreslení na počítači.
Jaké pro kreslení použít jednotky? Když mluvíme o měřítku 1:1, jakým způsobem vlastně přenést do počítače vzdálenost přesně 2 metry?
To záleží na vás. Při zadávání vzdáleností se nejčastěji používají metry a milimetry. Stačí tedy zadat číslo 2, nebo 2000. Osobně rád používám metry, protože nerad mačkám další 3 nuly navíc. Na druhou stranu, potřebuji častěji zadávat desetinou čárku, která se v AutoCADu trochu nešikovně zadává tečkou.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 663:VIPNesouhlasí vám přesné rozměry vytištěného výkresu s rozměry (kótami) v AutoCADu (i např. v měřítku 1:1)?
Tip 5125:VIPPřesné nastavení rozměru okna pro animaci Inventoru.
Tip 2076:Jak v Inventoru zadávat souřadnice kreslených prvků náčrtu číselně, pomocí klávesnice?
Tip 523:Proč není výkres vykreslen v měřítku?
Tip 13689:Jaká je přesnost Revitu?
Tip 12985:Jak přepnout typ zobrazení parametrických kót v náčrtu Inventoru?


 Odpovědět Odpovědět Stránka  123> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,629 sekund.