Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 4710 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoAutocad - obarvení dílů

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
klimha Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 07.úno.2006
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Autocad - obarvení dílů
    Zasláno: 07.úno.2006 v 23:28
Dobrý den,
Nakreslil jsem něco jako mapu v AutoCADu a potřeboval bych jednotlivé kousky obarvit různými barvami.
Zkoušel jsem výkres inporvovat do corelu i illustratoru, ale protože je to vektor, nejde mi vybrat jednotlivé oblasti a uvnitř změnit barvu... Možná že to nějak jde, ale nepřišel jsem na to :-(
Neměli by jste nějaký typ? Něco jako je třeba Magická hůlka u bitmapy ve Photoshopu?
Procházel jsem diskuzi, pár lidí už něco více méně podobného řešilo, ale nenašel jsem bohužel žádné uspokojivé řešení. Z důvodu velikosti a časové náročnosti, to nebudu překreslovat v corelu, nebo hýbat jednotlivými body :-( Taky převést to na bitmapu a obarvit a pak zas na vektor není v tomto případě zrovna schůdné řešení...
Jen bych chtěl zdůraznit že celý výkres pořebuji zachovat ve vektorové grafice. 
Do eps to exportovat umím, ale nechci to dělat touto cestou...

Jediné na co jsem přišel, že když je to uzavřený objekt už v CADu (poliline), naimportuje se to jako uzavřený objekt a obarvit to jde... Moje práce je víceméně složená z mnoha různě velkých obdelníků, takže kdyby existovala nejaka utilita pro CAD, která to překreslí znova na uzavřené objekty (poliline), to by asi stačilo...

Dále kdyby někdo namítal (jako muj kamarád) že je to vektor, a tam asi magická hůlka fungovat nebude, jak vysvětlíte v AutoCADu šrafování, kdy stačí jen kliknout dovnitř libovolného objektu a samo si to najde kde je hrana??

Je mi jedno jaký program nebo postup mi poradíte... Každý názor je vítán... :-
Nějak to přece jít musí... :- thumbs up

Děkuji mnohokrát...
Zpět nahoru
keram Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 04.lis.2004
Lokalita: Slovensko
Stav: Offline
Bodů: 50
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 04:57
o aku verziu ACADu ide?
iked som nepochopil asi presne zadanie ale mozno by som to riesil takto:
Vytvoril si hladiny s nazvami jednotlivych farieb (napr. zelna vypln, modra vypln..) a v danej hladine vysrafoval danu oblast. ktora bude mat automaticky farbu danej hladiny. Alebo vytvoril len jednu hladinu a vo vlastnostiach pre jednotlive oblasti menil farbu.
Ak ide o 3D tam treba vzdy navolit spravne UCS tjst srafovat sa da len v rovine aktualneho UCS, iked sa mi zda ze sa daju aj oble objekty srafovat len teraz si nespomenim ako ;).
Ak ale ide o 3D mozno by tiez stacilo zapnut vykreslovanie ploch tjst polozka menu : View - Shade -> Flat Shaded , alebo Gouraud Shaded.
pripadne by mozno pomohlo keby ste poslali ukazku,
s pozdravom

kM, ACAD 2006, 2002 + ADT 3.3
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2536
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 08:40

Pokud v tom není nějaká záludnost, kterou jste nezmínil, tak se jedná o triviální úlohu šrafování s plnou výplní.

Pro začátečníka navíc několik osobních postřehů, jinak to najdete lépe v manuálu nebo jakékoliv knize o acadu

Jak už napsal "keram" je vhodné si pro šrafy založit vhodnou hladinu nebo hladiny. Pokud bude od každé barvy jedna šrafa, postačí celkem jedna hladina a šrafovat s natvrdo nastavenými barvami (přestože barvy natvrdo nemám rád), pokud bude více šraf každé barvy, je jednoznačně výhodnější mít pro každou barvu jinou hladinu. Pro plnou výplň je třeba nastavit vzor SOLID

Acad umožňuje šrafovat dvěma způsoby. (různé verze acadu se mohou lišit v detailech dialogových boxů) 

a) ukázáním do UZAVŘENÉ plochy - nemusí to být  uzavřená polyline (křivka), stačí, když to jsou PŘESNĚ navazující nebo křížící se entity. Každá nedotaženost vede k chybě, případně se nic nevyšrafuje. V novějších verzích je možno nastavit i toleranci nedotaženosti - z mnoha důvodů nedoporučuji, nepřipadá mi, že se to chová ve většině případů správně. Lepší je při kreslení používat potřebné úchopové body. Celou šrafovanou plochu musíte vidět na obrazovce. Zrada nastává poměrně často na styku úsečky a oblouku (byť oblouk vznikl funkcí zaobli), kde acad hlásí nespojitou hranici. V tom případě většinou postačí spojit vhodné konce oblouků pomocnou přímkou (v hladině šraf) a šrafovat každou vzniklou část zvlášť

šrafy (_BHATCH) -> záložka ŠRAFA (HATCH) ->vpravo nahoře tlačítko PŘIDAT VYBRAT BODY (PICK POINTS)

 

b) vybrat hranice šrafované plochy - zde opět musí vybrané entity ohraničit šrafovanou plochu - a opět PŘESNĚ - tentokrát navíc hraniční entita nesmí přesahovat

postup stejný, pouze vyberete tlačítko, nacházející se POD výše uvedeným tlačítkem

J. Mantlík

Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 08:55
Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

 
b) vybrat hranice šrafované plochy - zde opět musí vybrané entity ohraničit šrafovanou plochu - a opět PŘESNĚ - tentokrát navíc hraniční entita nesmí přesahovat

postup stejný, pouze vyberete tlačítko, nacházející se POD výše uvedeným tlačítkem



tento způsob používáme taky, hlavně u situací, jen trochu vylepšený. Plochu, kterou chci vyšrafovat objedu křivkou (v hladině, která se netiskne) a pak ji vyberu jako hranici šrafování. Je to sice v počátku trochu práce navíc, ale v případě jakýchkoli dodatečných úprav je následná změna o mnoho rychlejší, protože asociativita šraf je spojena s touto křivkou, takže po úpravách v situaci jen popotáhnu vrcholy křivky za uzly, případně nějaké vložím. Tím obejdu i případné nepřesnosti v napojení (ke kterým dochází maximálně jednou za deset let) a výše zmiňované problémy s nalezením hranice šrafované plochy ve styku oblouku s úsečkou. A není ani třeba, aby celá křivky byla "vidět" na obrazovce
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2536
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 09:23

souhlas

Přiznávám se, že mně osobně jako rychleší a výhodnější vychází způsob a) (ukázáním bodu), protože dojde-li ke změnám hranice, většinou to asociativita nezachrání a stejně musím šrafovat znovu.

"Objetí" hranice křivkou používám v případě, že první způsob nezabere (převážně u "cizích" zdrojů)

PS. v AC 2000i jsem si udělal naprosto triviální lispík, který šrafoval solidem ("přes bod") a rovnou poslal šrafu dospod

(command "_-bhatch" "_p" "_s" pause "")
(command "_draworder" "_l" "" "_b")
  (princ)
 

Dosud jdem nepochopil, proč šrafování tímto způsobem bylo spolehlivější (zvláště v případě styku oblouků s úsečkou) a často i rychlejší (!?) než "normální" _BHATCH. V 2005/2006 už je přesun dolů řešen přímo v dialogu, ale srovnávání jsem ještě neprováděl

J. Mantlík

Zpět nahoru
klimha Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 07.úno.2006
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 22:55

Ahojky,

Napred podekuji vsem, popravde takovy ohlas jsem necekal :-)

Takze vysledky - v cadu se mi to vysrafovat podarilo, zaklady srafovani jsem umel i pred tim, ale nikdy by me asi nenapadlo ho pouzit k takovemu ucelu :-) Kazdopadne vase tipy byly uzitecne  dekuji...

Ale protoze to nemuzu dal pouzivat jako dwg soubor, musim to prevest do corelu, ilustratoru, nebo tak neco (jde to do grafickeho studia na tisk). Corel prezvykal puvodni obrys ale srafy nikde :-( Nakonec ilustrator to pobral vse a jeste se to tam da relativne lehce editovat pomoci vrstev a dalsich "vychytavek"... po asi 3 hodinach "hrani si" (ilustrator jsem v zivote nevidel) muzu rict ze jsem se dopracoval k relativne uspokojivemu vysledku :-) Sem tam neco jeste dopilovat, ale urco to pujde...

Myslim ze je po problemu, srafy se sice nekdy "poblazni" a vyplni treba jen pul vybrane oblasti, ale to se da spravit rozdelenim na dve (vic) casti...

Jen jeste jeden dotaz bych prosim mel - jde nejak udelat, pokud vyberu bodem vice oblasti najednou, aby se "nespojily"? jakoze pak kdyz chci oznacit jednu, oznaci se vsechny ktere jsem vybral najednou. Melo by to zrejme resit asociativni a neasociativni kotovani, ale to mi nefungovalo. ani explode ne :-( porad se oznacovaly treba 3 policka, ktera jsem oznacil pomoci "vybrat body" najednou :-(

Jde jen o to, kdyby bylo poreba nekde zmenit barvu, abych nemusel mazat vic policek, ale zmenil jen to jedno... Lepereceno, abych nemusel vybirat kazdy policko zvlast na ostafovani...

Jsem se do toho kapku zamotal, snad me pochopite... :-)

Tesim se na vase tipy a s podekovanim se klanim...

/edit: uf zapomel jsem - jde o 2D vykres a ACAD 2002.

 



Upravil klimha - 08.úno.2006 v 23:01
Zpět nahoru
keram Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 04.lis.2004
Lokalita: Slovensko
Stav: Offline
Bodů: 50
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 23:15
nuz ak sa nemylim tak jedna z nemala vychytaviek ACADu 2006 je ze prave umoznuje vytvarat oddelene srafovacie plochy tjst, aj ked vyberetie viac ploch mozete vybrat ci ma vytvorit srafu ako celu plochu alebo kazdu oddelenev
v starsich verziach to tusim neslo a bolo treba vyberat jednotlive plochy postupne ak chcel clovek toho dosiahnut
ale mozno sa mylim alebo je na to nejaka ultilitka ;)
inak ked osrafujete jednu vybranu plosku potom staci dat enter a zopakuje sa posledny prikaz v tomto pripade srafovanie ale uz s poslednou volbou cize ak ste posledne vytvarali srafu solid, ta bude prednastavena, dalsim enterom budete dotazany na oznacenie oblasti podla toho ako ste posledne vyberali, po vybrati enterom o5 potvrdite a dalsim srafuru prevediete.
Takze staci mat jednu ruku na entery a druhu na myske a oznacovat. Tak som to zvykol predtym riesit ja
s pozdravom
kM, ACAD 2006, 2002 + ADT 3.3
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 9713:VIPNastavení barev komponentám výkresu Inventoru (VBA makro)
Tip 6440:Snadné obarvení pohybujících se součástí sestavy.
Tip 12072:Proč mi Revit nezobrazuje obarvené místnosti dle kategorií?
Tip 11772:VIPJak nastavit ve všech dílech sestavy export parametrů a jejich formát? (iLogic)
Tip 9399:VIPPočet kusů součásti v sestavě do výkresu dané součásti.
Tip 12559:VIPKontrola adaptivity v sestavách a hromadné vypnutí (iLogic)


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,816 sekund.