Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 5892 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoDivné měřítko vkládání bloků a další

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Divné měřítko vkládání bloků a další
    Zasláno: 08.úno.2006 v 16:41

Příjemné odpoledne přeji, zas mám pro Vás nějaký "špek"

Pánové a dámy z Autodesku se starají o naše duševní zdraví a nutí nepolevovat v bdělosti při přechodu na další verze. O co jde:

1)

Ještě z doby A2000i mám bloky (soubory). když je otevřu v Civilu 2005, jsou "unitless" (tedy bez jednotek). Když ale tytéž soubory otevřu v Civilu 2006, jsou "ve stopách". Tomu odpovídají i proměnné

insunits/insunitsdefsource/insunitsdeftarfget

v hodnotách 0/0/0 pro AC2005, resp. 2/0/0 pro AC2006.

Přitom proměnné measurement/measurementinit jsou 1/1 (metrické), při založení nového výkresu se otvírá šablona acadiso.dwt (metrická)

Jak je tohle možné a co se s tím dá dělat ??

2)

To ale není vše.

a) Původní blok A (tj. pro 2006 se tváří, že je ve STOPÁCH, insunits=6, zatímco pro 2005 BEZ JEDNOTEK, insunits=0) načtu do výkresu B, který je v metrech. V dialogu "vložit" je najednou BEZ JEDNOTEK, měřítko 1. Výsledkem je blok, vložený ve správné velikosti !!

b) Původní blok A upravím v 2006 do metrů (insunits=6), rozměr zůstává stále stejný - 6 kreslicích jednotek a uložím pod jiným jménem (např. C). Nebo ho i kresebně upravím a opět v metrech uložím jako D

c) Blok C (D se chová stejně) nyní načtu do výkresu B. V dialogu vložit je formát jednotek METRY, měřítko 1 - ale ve skutečnosti se blok vloží, jako bych zadal měřítko cca 0,3 (místo 6m je dlouhý 1,83m!! Jako by ty stopy ještě někde zůstaly zakódovány

d) Blok A v 2006 převedu na "BEZ JEDNOTEK" (insunits=0) - opět beze změny velikosti (délka 6 kresl. jednotek) a uložím ho jako E. Když ho načtu do souboru B, chová se naprosto stejně, jako bloky C a D (tj. formát jednotek METRY, měřítko 1) - ALE SKUTEČNÉ MĚŘÍTKO cca 0,3

e) Pokud si výkres B otevřu v 2005 a načtu do něj bloky A, C, D, E, dojdu ke stejným výsledkům - velikostně správně se zobrazí pouze blok A

3)

Soubor G je v Civilu 2005 i 2006 (kupodivu) ve stejných jednotkách - v METRECH. Soubor B stále v metrech

a) Potřebuji ho načíst do souboru B (viz výše) jako XREF. Jenomže abych ho měl správně, musím mu dát měřítko 1000, jako by byl v milimetrech !!! Přitom do stejného souboru B v civilu 2005 se načte správně s měřítkem 1 !!!!!

b) Soubor G načtu jako blok. V Dialogu mi napíše, že má formát jednotek MILIMETRY, měřítko 1. Jenže abych ho měl správně, musím mu v 2006 dát zase měřítko 1000, zatímco v 2005 opět stačí 1 !!!!!!!

c) Soubor G načtu pomocí "kopírovat s referenčním bodem". A ať ho "vložím jako blok" anebo "jen vložím" - je tam správně. Ale já to takhle někdy sice můžu chtít, ale jindy taky ne !!!!

Dosud jsem byl zvyklý, že když jsem dostal od kohokoliv (správci sítí, magistrát, ortofoto, a různé geodetické či projekční firmy)  jakýkoliv soubor (ať už dwg nebo jsem si přeložil dgn či shp), který byl v metrech a v JTSK, tak mi to všechno absolutně sedlo tam, kam mělo bez jakýchkoliv problémů.

Jestli připustím jakoukoliv pochybnost v tomto směru můžu "zavřít krám" a jít dělat třeba kopáče.

S externími spolupracovníky jsem si (s větším či menším "násilím")dokázal poradit, aby mi DWG se situačními záležitostmi dávali v JTSK v metrech (nebo v nejhorším sice v milimetrech, ale aspoň neotočené a se správným počátečním bodem 0,0 a pro jistotu čtvercovou sítí), ale jestli mne bude zrazovat výrobní prostředek (za nemalé peníze), je to na pováženou

Docela mne to všechno začíná děsit  a to zatím s civilem 2006 zacházím jako s "holým autocadem". Co mne ještě čeká, až ho začnu konečně využívat úplně ?

Ještě žádný upgrade autocadu (včetně uživatelských úprav - a to od verze 10) mne nestál tolik energie a času, jako přechod na 2006

 

 

J. Mantlík

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 17:06

Jelikož jsem nechtěl "čeřit vodu" a neměl jsem hlavně čas to prozkoumat do takových podrobností, raději jsem se neptal. Ale Vámi popisovaný problém s XREFy mě děsí taky a několikrát už jsem měl chuť to "rozkopat" A přesně jak píšete, u starších výkresů v nižší verzi nic a v 2006 se to prostě nenačte. Důvod. Jeden výkres má jiné jednotky než druhý. Asi to předtím ignorovalo, teď to kontroluje.

Začal jsem striktně hlídat, aby vše bylo v "jednotkách" "m" a ne "mm" či jiné. Musel jsem mnoho výkresů pro jistotu celé jako blok vložit do nového prototypu, kde jsem už to měl ošetřené. Jiné řešení jsem v tu chvíli nenalezl. Ale souhlasím s Vámi, je to dost děs.

S vého času jsem měl "tlačítko", kde jsem měl srovnání všech jednotek tak, aby mi vyhovovaly. Dělal jsem to hlavně kvůli výkresům od subdodavatelů, abych v tom měl pořádek. Tzn. otevřít výkres, funkce na tlačítku, která to všechno nastaví a tak to prostě projít.

Pevné nervy

 

 

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 17:35

No jo, já jsem taky měl dřív všechno v metrech nebo "unitless", a když ne, tak jsem to na ně bleskově převedl. Dotahoval jsem to tak daleko, že i vzorové řezy a různé detaily jsem kreslil v metrech - a bylo to bez problémů.

Ale proč 2006 se chová k výkresu, který je podle všech indicií v metrech, a odpovídají tomu nejen systémové proměnné, ale i souřadnice, jako by byl v milimetrech, to je prostě nad moje chápání.

A to jsem zatím na 2006 přešel sám, abych to (jakože si myslím, že toho vím poměrně dost a i nervy jsou zatím slušné) doladil a vychytal, než to dostanou ostatní - řada z nich jsou slušní nerváci a nejspíš bych si u nich vysloužil zažít podobný pocit, jako jiní pánové v letech 1419 a 1618). Jenže z 8. patra bych neměl šanci .....

J. Mantlík

Zpět nahoru
vknop Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

.

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Stav: Offline
Bodů: 181
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.úno.2006 v 18:09

Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Ještě žádný upgrade autocadu (včetně uživatelských úprav - a to od verze 10) mne nestál tolik energie a času, jako přechod na 2006

To je teda síla! Zmetci plodí jedině zmetky:-) Předpokládám, že jste taky nechali zblbnout na subscription, takže za chvíli máte na stole A2007 a další kolo zkoušení trpělivosti uživatele ze strany Autodesku...
Pomozte mi odpovědět na otázku, proč upgradovat? Poslední verze, na kterou stálo za to upgradovat je A2000i. Potřebujete A2006? Spasí vás dynamické bloky? Nebo proč A2006? Stojí to Vám osobně za ty stresy?

Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.úno.2006 v 08:48
Původně odeslal(a) vknop vknop napsal(a):

 Poslední verze, na kterou stálo za to upgradovat je A2000i.

Ja som zatiaľ na A2005 a som s ňou spokojná. Správca sady listov je fajn vec.

Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.úno.2006 v 10:17

Nerad bych, aby se tohle téma "zvrhlo" na diskusi o tom, jak je kdo spokojen s kterou verzí. Takže jen krátká reakce.

Souhlasím s tím, že A2000i byl přelom, taky jsem na něm vydržel až do loňska, kdy jsem přešel na Civil 2005 (naprosto bezproblémově). Verze 2002 a 2004 znám jen z toho, že jsem je instaloval kolegům (a tam mi výrazné změny nepřipadaly)

Na CIVIL 2006 potřebuji přejít z toho důvodu, že to vypadá jako konečně použitelné 3D řešení pro mou profesi a navíc v češtině (a dokonce snad i přizpůsobený pro naše poměry, zvyklosti a normy - to jsem ale ještě nezkoušel)

Druhý (a neméně podstatný důvod přechodu je upgradová politika Autodesku, spojená se změnami formátu dwg. Kdybych si všechno kreslil sám a nepotřeboval získávat data ze všech možných stran a stále s někým spolupracovat, tak by mne k upgradu nic nenutilo. Ale pokud s novou verzí acadu přijde i nový formát dwg, tak už určitě (podle dosavadních zkušeností) nebude umět uložit do dwg2000.

Naštěstí jsem si při instalaci 2006 nesmazal 2005, tak v nouzi můžu použít ji.

Prosím, na tohle už nereagujte, to bylo jen bokem

 

Spíš bych potřeboval vědět, jestli se podobné problémy objevily i jinde, případně co se s tím dá dělat

Buď

je chyba ve mně (ale to asi ne - viz reakce p. Čecha)

Nebo

se informace o jednotkách ukládají ještě někam jinam, než do proměnných (o kterých vím) LUNITS / LUPREC / AUNITS / AUPREC / ANGBASE / ANGDIR / LWUNITS / UNITMODE / INSUNITS / INSUNITSDEFSOURCE / INSUNITSDEFTARGET / MEASUREMENT / MEASUREINIT  a pak by bylo divné, že jedna proměnná hovoří o jiných jednotkách, než druhá

nebo

je to chyba jen "holého autocadu" v Civilu (což by bylo dost podivné)

anebo    ???????????

 

V každém případě neberu to, že za to může výkres, pocházející z non-Autodesk aplikace

A protože to vidím jako dost závažný problém, snižující důvěryhodnost AutoCadu ,  byl bych rád, kdyby se to přes p. Michla dostalo i na příslušná místa.

Nerad bych musel změnit to, co již drahnou řadu let všude hlásám, a to, že "když mám dva výkresy v metrech, v JTSK a s počátkem souřadnic v 0,0, že se prostě NEMŮŽE stát, že by si to nesedlo"

J. Mantlík

Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.úno.2006 v 08:16

Dobrý den

Pro ty, koho to zajímá. Dostal jsem zprávu ze supportu Xanadu. Takže:

B) je správně - informace o jednotkách a měřítkách se v Civilu 2006 přece jen nastavuje ještě jinde (prý asi obdobně jako v ADT) - a toto nastavení "přebíjí" základní nastavení jednotek autocadu !! Takže přes "klasické" systémové proměnné  se tváří, jako že je v metrech, ale délky přitom jinde mohou být nastaveny na palce, plochy na čtvereční stopy a objemy na krychlové yardy.

Co mne ale zase zarazilo je to, že jsem o tomto nastavení nenalezl jedinou zmínku v jakékoliv přiložené pdf dokumentaci !!!  (tedy lépe řečeno nenalezl ji (v x variantách hledání) Adobe reader v těch skoro 2000 stránkách Civilu a dalších (obdobně početných) stránkách autocadu

 

 

J. Mantlík

Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 6817:VIPAutoCAD nereaguje na nastavení jednotek a bloky, xrefy a rozvržení a ctrl+v objekty vkládá zvětšené.
Tip 4877:VIPHromadné přenastavení jednotek ve všech DWG výkresech (nesprávné měřítko vkládání).
Tip 4580:Proč mi AutoCAD 2006 a vyšší vkládá bloky v jiném měřítku.
Tip 6282:Vložení bloku ignoruje nastavené měřítko.
Tip 9165:Příruby se u některých ventilů zobrazují příliš velké.
Tip 4522:Jak snadno vložit blok z menu v měřítku DIMSCALE?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,359 sekund.