Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 10917 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenospline plochy

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: spline plochy
    Zasláno: 21.led.2016 v 12:03
Jsem tu nový a jako hobby v důchodu se chci vrátit k modelařině. Potřebuji poradit zda existuje nějaká free verze cadu ve které by šlo vygenerovat 3D model vrtulového listu z vypočítaných dat. Invertor to zvládá, ale pro důchodce je prakticky nedostupný. 123D Design sice umí proložit plochu jednotlivými řezy tělesa, ale neumím ty řezy do něj vložit z externích dat.
Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Lubo
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 14:17
Pro hobby použití je zdarma 3D CAD/CAM/CAE aplikace Autodesk Fusion 360. Generované modely umí vytvářet také (ale jinak než Inventor).
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 14:57
Děkuji, mrknu se na to. Jde mi konkrétně o problém, jak z jednotlivých n-řezů lopatky v rovině X-Y poskládaných a vhodně otočených podél osy Z vygenerovat těleso nebo povrchovou plochu. Přitom jednotlivé řezy se liší nejen velikostí ale i tvarem.
Lubo
Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1636
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 15:31
Fusion 360 je asi správná volba. Ale načítat data profilů pravděpodobně neumí. Ale pokud by ta data byla v nějakém rozumném formátu, tak by to asi šlo naprogramovat.
Pokud to není tajné, tak mi je můžete poslat a já se na to bez záruky podívám.
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 15:45
tajné to není. Ta data jednotlivých řezů počítám v excelu nebo je mohu přehodit do .txt,
Lubo
Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1636
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 15:51
Excel by byl asi nejlepší, protože si to potom můžu exportovat do čehokoli.
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 16:04
No ale vzhledem k tomu že je to hobby, tak s tím nebudu nikoho otravovat, protože je kolem toho dosti práce. Proto zjišťuji jaké jsou na tomto poli možnosti, než se pustím do studia nějakého Cadu, tak abych si to mohl celé udělat sám. Zkoušel jsem 123D, ten umí prokládat plochy, ale neumí načíst externí data. Autodesk mi sice externí data načte, ale neumím v něm pak proložit plochy. No a komunikace mezi něma dvěma vzhledem k jiným typu vstupních a výstupních formátů nefunguje. Že bych to napřed načetl Autodesku a pak přehodil do 123D, to prostě nejde. Takže pokud dostanu nějaký typ jak si s tím sám poradit, budu vděčný.
Lubo
Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1636
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 16:13
Součástí instalace Fusion360 je skript pro import spline z CSV souboru.
Možná by to šlo použít přímo, nebo po drobné úpravě.
Pro mě je programování skriptů taky hobby, takže to určitě není otravování a pokud se mi podaří ten skript upravit tak, aby vytvořil model vrtule, tak dám vědět.
 
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 16:14
Oprava:
No ale vzhledem k tomu že je to hobby, tak s tím nebudu nikoho otravovat, protože je kolem toho dosti práce. Proto zjišťuji jaké jsou na tomto poli možnosti, než se pustím do studia nějakého Cadu, tak abych si to mohl celé udělat sám. Zkoušel jsem 123D, ten umí prokládat plochy, ale neumí načíst externí data. DesignSpark mi sice externí data načte, ale neumím v něm pak proložit plochy. No a komunikace mezi něma dvěma vzhledem k jiným typu vstupních a výstupních formátů nefunguje. Že bych to napřed načetl DesignSpark a pak přehodil do 123D, to prostě nejde. Takže pokud dostanu nějaký typ jak si s tím sám poradit, budu vděčný.
Lubo
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2016 v 16:44
Tak trochu konkrétněji o problému, ať je jasné k čemu se chci dobrat.
Potřebuji navrhnou a vyrobit vrtulku pro model s gumovým pohonem. Ty se běžně dělají tak, že se vezme špalek balzového dřeva udělají se řezné šablony a podle nich se vrtulka ostrým nožem jednoduše vyřeže. To ale není postup odpovídající dnešním technologiím tak chci na to trochu jinak.
Teď zpět k 3D technologiím. Začal jsem s DesignSpark, kde i když to nikde moc v návodech neuvádějí, jsem přišel na to, že lze splinu zadat z textového formátu, kde jsou data seřazena ve sloupcích v pořadí Z X Y, bez jakýchkoliv oddělovačů. Problémy jsou ale dva: Při načítávání dalšího řezu se mi ten předcházející smaže a zatím neumím připravit txtový soubor tak, aby v něm byly odděleně všechny řezy a tedy všechny spliny se načetly najednou. Problém druhý: v DesignSpark neumím proložit jednotlivými řezy plochu.

Přehodit data z excelu do CSV formátu by pro mne asi nebyl problém, pokud budu přesně znát pořadí a tvar dat.
Lubo
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2016 v 10:38
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2016 v 14:34
Dobrý den, děkuji za tip, ale nepodařilo se mi tímto postupem CSV data do Fusion dostat. Je to možná tím, že excel trasformuje data do CSV se středníkem místo požadované čárky a nevím zda je nějaká možnost přednastavení v excelu aby ta transformace proběhla s čárkou místo se středníkem. Pokud by jste měl se mnou ještě strpení, poslal bych Vám přesně postup i s chybovýma hláškama které mi to vyhazovalo. Ten zazipovaný soubor je ale do tohoto fóra příliš velký, tak je-li nějaká možnost na mailovou adresu, pošlu to tam.

Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.

Lubomír Nevařil.
Lubo
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2016 v 17:23
Jsou dvě jednodušší řešení - buď hromadně nahradit v tom CSV souboru středníky za čárky (např. pomocí Notepadu), nebo upravit to JavaScript makro a nechat v něm hledat ";" namísto "," (taky pomocí Notepadu).
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2016 v 18:59
Upravený skript, který zvládne i dvourozměrné souřadnice a hlavně CSV soubory z českého Excelu najdete na stránce Download. Skript/složku ImportSplineCSVg si rozbalte k ostatním skriptům do složky např. c:\Users\JMENOUZIVATELE\AppData\Local\Autodesk\webdeploy\production\b27b8886033ec041b5428bdb49ebe7235e3857da\JavaScript\Samples\
nebo jiné vámi zvolené a pak spusťte ImportSplineCSVg ve Fusion (Shift+S).
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2016 v 20:33
Děkuji za další typ.Ta cesta úpravou dat v Notepadu mne taky napadla, ale je dosti nepraktická, tak jsem to považoval za nouzové řešení, pokud to nepůjde jinak. Nechtěl jsem již v sobotu otravovat, tak jsem Vám to chtěl poslat v pondělí. Mezitím jsem ale našel dvě jiná řešení na generování csv formátu z excelu. Jedno pomocí funkce Concatenate, kdy pomocí této funkce sloučím všechny data s předpisem oddělit je čárkou, do jednoho sloupce a ty pak normálně vyexportuji přes formát CSV. Ale to je taky dosti kostrbaté řešení. Rychlejší řešení je toto: Data v Excelu které mám ve třech sloupcích X Y Z proložím prázdnými novými sloupci mezi X-Y a Y-Z. Do těch vložím čárky a takto doplněné souřadnice vyexportoval z excelu přes formát txt. V takto vygenerovaném souboru zaměním koncovku txt za csv a funguje to. Je to vlastně taky obdoba řešení přes Notepad textový soubor, ale rychlejší. Poslední Vámi navrhovanou metodu jsem ještě nevyzkoušel ale určitě ji taky vyzkouším.
Přeji příjemný večer.

L.Nevařil

Lubo
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2016 v 21:22
Perfect. Přidal jsem si Vámi upravený script do import roletky Fusion a bere to již CSV se středníkama bez problémů.
Děkuji.
Lubo
Zpět nahoru
Lubo1 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 21.led.2016
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
123D design
Stav: Offline
Bodů: 18
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.led.2016 v 18:24
Script jsem přidal do Fusion a funguje dobře. Další malý problém. Když chci vložit více křivek z jednoho souboru - data jsou ve sloupcích pod sebou a sloupce zkouším oddělovat prázdným řádkem - tak se mi to vše zobrazí jako jediná křivka, kde jsou konce jedné spliny tím pádem zdeformované začátkem té druhé. Je nějaká možnost ty jednotlivé data křivek v souboru oddělit, aby se každá vykreslila samostatně? Zatím to zvládám jen tak, že každá křivka je v samostatném souboru a vkládám je tam postupně ručně, což je dosti nepraktické.
Lubo
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.led.2016 v 18:51
Ten skript je celkem jednoduchý a s žádnými triky typu oddělování vícenásobných křivek prázdným řádkem nepočítá - byly by na úkor jeho obecnosti. Šlo by udělat jeho modifikaci, která bude vstupní soubor ve vašem konkrétním formátu zpracovávat tak jak potřebujete, ale už to bude skript jen pro vás. Je potřeba si jen přesně popsat, jak ta vstupní data vypadají.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 12409:Jak obalit text na 3D plochu válce nebo obecného tělesa ve Fusion 360?
Tip 11521:Jak ve Fusion 360 vytvářet 3D spline - např. pro osy trubek?
Tip 12686:Křivka průsečnice 3D povrchů ve Fusion 360.
Tip 12070:VIPJak převést trojúhelníkové mesh modely (STL) na quad površky (a T-Spline) ve Fusion 360.
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,531 sekund.