Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 17450 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoVýškopis – poloha bodu výšky

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Online
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Výškopis – poloha bodu výšky
    Zasláno: 08.kvě.2016 v 11:16
(vadilo to "+" v názvu - opraveno)
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.kvě.2016 v 11:10
Děkuji za komentář i ochotu. Na bloky se rád podívám, avšak ten výše uvedený nejde z nějakých záhadných důvodů stáhnout (hlási chybu serveru).
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.kvě.2016 v 17:12
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

...
Ano, přesně tohle mě trápí, viz přiložený obrázek, kdy bych si rád byl jist, zda se výška vztahuje k tečce, či rohu budovy.

Jak psal pan Mantlik, dneska už se na ty tečky tolik nedbá. Na uvedeném obrázku je to více méně jasné... geodet vždycky zaměřuje pouze významné body. Čili co nejblíže domu, sloup, na rozhraní zahrada-dům... Samozřejmě takovýto podklad není moc dobrý, ale jsou to jen výšky pro tisk (Mnohdy si s tím geodet dá spoustu práce s rozposouváním tak aby to bylo dobře čitelné). Důležité je si vyžádat body, nebo výšky vložené do těch bodů.

Co se týče návrhových výšek... takové podobné bloky kolují na netu už dlouho, jeden mám už 10+ let. Někdo je používá, někdo ne. Za mě jsou děsně nepraktické, není nad obyčejný text. A poloha tečky... jako jo, ale ta výška se z 95% vztahuje k nějaké geometrii.. takže je ji třeba umístit tak blízko, aby to bylo jednoznačné kde platí (což na vašem příkladu není), ale zase aby tu geometrii nepřekrývala a byla dobře čitelná.

Jinak když už blok, tak dynamický s odkazem, volitelně jeden nebo dva texty.

Edit: Jestli máte rád bloky, tak můžu poskytnout své. Blok na UV používám vždy, ty výšky tak v těch 5% případů, hlavně když je málo místa a chci uvést výšku pod a na obrubě.



Upravil johny - 07.kvě.2016 v 17:30
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.kvě.2016 v 14:25
Pěkné sobotní odpoledne, pane Mantlíku,

děkuji moc za komentář, přesně tohle jsem měl na mysli. 

Nakonec mi to nedalo a vyřešil jsem to blokem, kdy si na místo vkládacího bodu dám tečku a výšku si rozdělím na dvě části, před desetinnou a za desetinnou čárkou/tečkou. Tyto části pak pomocí textového pole zanáším do atributu, který se bude automaticky aktualizovat. Blok přikládám pro případné zájemce a podotýkám, že je to jen nástřel řešení, kdy by bylo potřeba udělat varianty, které vypisují výšku ve zkrácené formě X.XX.
Další variantou by mohl být i blok jehož součástí je bod a výška se zapisuje do atributu s tím, že bod (jak jste sám uvedl výše) by jednoznačně určoval polohu.

Nicméně měl bych pár doplňujících dotazů:
1. Jak prosím tento jev řešíte v Civilu? 

Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

 
Polohu bodu dříve (v předdigitální době) určovala desetinná tečka. Nyní to podle mne platí pouze v tom případě, že neexistuje konkrétní bod  (např. umisťuji-li do situace výšku nového stavu). Pokud v zaměření existuje bod, pak je poloha jasně daná polohou bodu.

2. Je prosím někde předepsáno, jak to má správně být? Tzn., jak by se to mělo řešit pokud mám podklad z předdigitální a digitální doby?

Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Jestli jsem pochopil dobře, chcete vyřešit problém, kdy každý geometr sází výšky k bodům poněkud jinak (a leckdy úplně jinam, kde je místo)
Ano, přesně tohle mě trápí, viz přiložený obrázek, kdy bych si rád byl jist, zda se výška vztahuje k tečce, či rohu budovy.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 270/Situace_vyskopis_poloha_upr.png




Upravil PepaR - 07.kvě.2016 v 14:31
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.kvě.2016 v 13:05
Dobrý den
Měl jste za to dobře. Polohu bodu dříve (v předdigitální době) určovala desetinná tečka. Nyní to podle mne platí pouze v tom případě, že neexistuje konkrétní bod  (např. umisťuji-li do situace výšku nového stavu). Pokud v zaměření existuje bod, pak je poloha jasně daná polohou bodu.
Jestli jsem pochopil dobře, chcete vyřešit problém, kdy každý geometr sází výšky k bodům poněkud jinak (a leckdy úplně jinam, kde je místo) ... Přiznám se, že mne to dosud nenapadlo, zvláště po tom, co se snažím dělat v civilu (a tam ne to až tak nepálí, navíc pro přehlednost redukuji popis na formát X.XX). A body v situaci samozřejmě nechávám
Abyste nějakou utilitou dostal tečku  +-  na místo bodu, počítejte s formátem výšky XX.XX, ale i tak, pokud bude ve výšce "1" , uchopovací bod textu bude stejně lehce jinde.
Takhle při sobotě toho asi víc nenapíšu, ale kdyžtak se ptejte, třeba budu něco vědět
Mějte se
J. Mantlík

Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.kvě.2016 v 12:12
Dobrý den,

rád bych se zeptal kolegů dopraváků, jak prosím řeší výškopis u situací, resp. jak je to s přesnou polohou bodu, který výška označuje? 

Měl jsem za to, že desetinná tečka určuje polohu bodu. Ovšem pokud budu chtít zautomatizovat úkon a na body zaměření umístit text, který odečte výšku a bude zarovnán na střed, tak poloha desetinné tečky nemusí být vždy na správném místě, resp. poloha tečky nemusí korespondovat se zarovnáním.

Pravděpodobně to má Civil či jiné profesní nadstavby ošéfované, zajímal by mě však přístup v prostém AutoCADu.


Předem děkuji za odpovědi
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 11510:Jak v Revitu uchopit hranu terénu?
Tip 12221:Jak získat nadmořskou výšku bodu na mapě z Google Maps?
Tip 6117:Hromadná změna výšky bodů v Civil 3D.
Tip 12960:DistZM - výška bodu nad terénem.
Tip 6755:Převod textů s výškami na 3D body zaměření.
Tip 9054:Volba typu 3D pohledu v Revitu - perspektivní, ortografický


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,660 sekund.