Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 360 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenotloušťka textu při tisku

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: tloušťka textu při tisku
    Zasláno: 07.dub.2006 v 12:36
je nějaká možnost, jak donutit text, aby se tiskl vždy určitou tloušťkou, bez ohledu na barvu a jí přiřazené tloušťce pera (používáme pořád soubory ctb) podobně, jako když přiřadím tloušťku křivce (PLINEWID)? Jedná se mi o cadovská písma ROMANS, ROMAND,..., ne winfonty typu ARIAL, které se naopak chovají tak, jak bych potřeboval. Díky
Zpět nahoru
Kamil Hronovský Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 23.bře.2005
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Civil 3D 2013
Stav: Offline
Bodů: 251
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 12:42
jedině mě napadá, rozložit text na křivky
Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 12:44

A nestačí používať bold?

Zpět nahoru
Machacek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
BricsCAD, Cadkon MEP
Stav: Offline
Bodů: 719
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 12:50
Vykreslování tloušťky čáry dle použité barvy jsem už dávno opustil. Od doby co je možné přiřazovat tloušťku čáry natvrdo, jsem si upravil CTB na vykreslování tloušťky dle objektu a jsem naprosto spokojen. Jak je to tlustý ve výkresu, takové to je i na papíru.
Jiří Macháček

BricsCAD, Cadkon MEP
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 13:23
to kamil: rozkládat text je v LT problém, další s případnou editací, navíc v bloku s atributy (viz níže)

to buba : cadovská písma (myslím) bold nemají

to machacek: to sice ano, ale přijde mi, že "barvičky" jsou přehlednější, obzvlášť při oddálení se pak čáry slévají. Navíc ve stavařských výkresech vystačíme se základní paletou, tak no problema

důvod mého pátrání : ve dvousetině se některé čáry už slévají, tudíž jsme udělali vykreslovák s čarami o stupeň tenčími. Jenže pak je tenčími čarami i razítko (estetická záležitost), které máme nadefinované už odnepaměti (blok s atributy), samozřejmě v našich "standardních firemních" barvách. Ano, můžu udělat další razítko s jinými barvičkami, ale to zas vyvstanou otázky typu "co to je za barvy?", obzvlášť když se zapomene přikopírovat potřebný vykreslovák...
Zpět nahoru
Machacek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
BricsCAD, Cadkon MEP
Stav: Offline
Bodů: 719
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 13:45

a v čem vidíte problém? používat tloušťku čar pro mě znamená, že můžu mít třeba tři hladiny červené, ale každá má nastavenu svoji tloušťku a podle toho, ve které hladině to mám nakresleno, se to tiskne v náležité tloušťce.

Navíc všechno tiskneme v barvě, takže už na monitoru všechno vidím tak jak to bude na papíru. Akorát žlutou mám nastavenu na tisk černě.

Slití barev je otázkou nastavení kroku. Krok nastavuji tak, aby to na papíru vycházelo 1mm.

Jiří Macháček

BricsCAD, Cadkon MEP
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 14:03

Řekl bych, že je třeba najít vhodný kompromis pro jednotlivé případy.

Já osobně jsem zůstal věrný "barvičkám" - zvláště když Autodesk zavedl možnost přiřadit tloušťku čáry hladině.

1) Raději si zavedu o několik hladin víc a kreslím vše BYLAYER, než abych si pamatoval, čemu jsem dal jednotlivě natvrdo jakou tloušťku (barvu, typ čáry, apod). Samozřejmě pokud vím, že bude jen jedna čára s větší tloušťkou, udělám ji tak natvrdo, pro jednu čáru novou hladinu nezavádím.

Pokud chci mít všechny popisy stejně silným perem, stačí je dát do jedné hladiny a té pak přiřadit tloušťku pera, jakou zrovna potřebuji. Chci-li více tlouštěk, pak přidám hladinu (víc, než 2 - 3 tloušťky stejně nepoužijete).

A u čar to je obdobné..

2) Můžete přiřadit každému textu tloušťku čáry natvrdo (pro mne )

3) u rozpisky jako bloku bych se naopak nebál použít tloušťky čar "natvrdo", což znamená její předefinování.

(Anebo když už jste v té předefinici, přidat hladiny s potřebnou tloušťkou čáry)

4) Používat při tisku výkresový prostor a tisknout 1:1, pak bude rozpiska vždycky stejná

 

J. Mantlík

Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 14:13
Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

3) u rozpisky jako bloku bych se naopak nebál použít tloušťky čar "natvrdo", což znamená její předefinování.

(Anebo když už jste v té předefinici, přidat hladiny s potřebnou tloušťkou čáry)

4) Používat při tisku výkresový prostor a tisknout 1:1, pak bude rozpiska vždycky stejná

 



ad 3) předefinice se taky nebojím, klidně tam nechám i ty původní barvičky (u čar), ale mám problém s tím textem, nemůžu ho donutit, aby se tiskl tloušťkou čáry, pořád se tiskne podle přiřazené barvy

ad 4) jo, taky bych je k tomu rád donutil. Ale starýho psa..
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 15:48

Hloupý dotaz

1) máte v příslušném *.ctb   - >  Tloušťka čáry: Použít tloušťku čáry objektu

ještě hloupější

2) nemáte tloušťky textů natvrdo?

 

to: Macháček

Váš příspěvek jsem dostal až po odeslání mého, jen krátká poznámka.

Když mám nastavenou tloušťku čar pro hladinu a kreslím DLEHLAD, tak bych to nenazýval "natvrdo". "Natvrdo" se podle mne (i z historického hlediska) používá pro nastavení jednotlivých entit.

J. Mantlík

Zpět nahoru
Machacek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
BricsCAD, Cadkon MEP
Stav: Offline
Bodů: 719
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 06:23

Máte pravdu, asi to byla malá nepřesnost.

Je to přesně tak, jak píšete. Všechno používám BYLAYER (tloušťku, barvu,...). Pokud se jedná o potřebu v dané hladině nakreslit jednu nebo pár entit jinak než BYLAYER, tak zhřeším a nastavím to natvrdo jinak než to předepisuje nastavení hladiny. Pokud  je toho víc, tak každopádně nadefinuju novou hladinu s příslušným nastavením BYLAYER.

Bohužel to nastavení BYLAYER nebývá u mnoha získaných podkladů pravidlem. To pak skřípu zuby , když obdržím jako podklad výkres od stavařů a všechno je naplácané do jedné hladiny (půdorys, kóty, popisy,....) a ještě jsou tam použity i různé barvy. Než si pak připravím podklad do použitelné podoby ...

Jiří Macháček

BricsCAD, Cadkon MEP
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 06:36
Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Hloupý dotaz

1) máte v příslušném *.ctb   - >  Tloušťka čáry: Použít tloušťku čáry objektu

ještě hloupější

2) nemáte tloušťky textů natvrdo?

 


že to jde takto vím, mě právě zajímalo, zda nějak nejde donutit text, by se při tisku choval podobně jako křivka, která se při nenulové tloušťce tiskne bez ohledu na nastavenou barvu a tloušťku pera právě její danou tloušťkou. Ale vypadá, že nejde...

Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 10:29
Měl bych jedinou radu. Používat místo fontů SHX fonty TT (Arial, Times Roman, ...). Tato písma mají napevno daný poměr tl.písma k jeho výšce (zjednodušeně řečeno) a je tedy jedno jakou barvou ho máte napsáno. Funguje to stejně jako ve Wordu. Čím větší písmo, tím větší tl. Na tl. pera vůbec nezáleží. Jen na starších a pomalejších počítačích je práce s výkresem pomalejší, protože generování těchto písem více zatěžuje PC.
Radim Koutňák
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 17:10
Původně odeslal(a) Pepa Pepa napsal(a):

že to jde takto vím, mě právě zajímalo, zda nějak nejde donutit text, by se při tisku choval podobně jako křivka, která se při nenulové tloušťce tiskne bez ohledu na nastavenou barvu a tloušťku pera právě její danou tloušťkou. Ale vypadá, že nejde...
Pokud chcete aby se text choval jako křivka, pak jej lze rozložit přes příkazy Expres Tools a následně převést na křivku pomocí PLJOIN taktéž přes ET.
 
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2006 v 06:48
PepaR : ne JAKO, ale PODOBNĚ jako - tj. normálně editovatelný. Rozložení nic neřeší, text je v bloku jako atribut, navíc v LTčku ET nejsou.

Takže si budu muset vybrat mezi úpravou vykreslováků a razítek, nebo použít TTF fonty. To by bylo nejjednodušší, ovšem kdyby se mi povedlo načíst do cadu fonty Romand.ttf a Romans.ttf, které, jak jsem zjistil, ve složce WIN\FONTS jsou. Ale cad je, nevím proč, nevidí, přitom ostatní ttf písma ano...
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 1899:Mohu i v AutoCADu R14 pracovat s šířkou (tloušťkou čáry) entit?
Tip 3581:Volba "Měřítko i pro tloušťku čar" je zašedlá. Jak zvětšit/zmenšit tloušťky čar?
Tip 653:Jak vykreslit tlustší text s TrueType písmy?
Tip 4011:VIPRozházený text při tisku IDW z Inventoru.
Tip 713:Lze nastavit v AutoSketchi minimální tloušťku čáry pro tisk? Tištěné čáry jsou příliš tenké.
Tip 4564:Jak změnit tloušťku čar symbolů AutoCADu Mechanical.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,192 sekund.