Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 15336 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoNedokončení projektu

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
 Hodnocení: Hodnocení tématu: 1 Hlasů, Průměrné 3,00  Najít Téma Najít Téma  Možnosti tématu Možnosti tématu
Permonik Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 26.říj.2011
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Fusion 360, Inventor 2018 Prof., AutoCad 360
Stav: Offline
Bodů: 495
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Nedokončení projektu
    Zasláno: 23.bře.2017 v 18:44
Zdravím,

chtěl jsem se informovat, zda se vám stane, že nedopracujete k dokončení projektu, nikoliv technickým potižím, ale že se nepohodnote se zakazníkem, ikdyž se mu snažite vstřict? Já to beru že to patři k riziku podnikaní, ale co třeba tomu předejít.

Třeba:
Se zákazníkem domluvite, že mu něco naprojektujete, ale potřebujete podklady. On že dodá, ovšem 95 procent doda, 4 zbyle procenta nejsou třeba podstatne, ale to jedno ano. Vy mu to oznamite, že bez toho to nejde. A on: "to potom", nebot se nestiha třeba termín.  Tak upozornite znova, on to zase odloži, a tak dále.

Skončito třeba tak, že vám oznami: Je mi lito nejste schopen dodát kompletní projekt, končím s vámi.

Zminil jsem se o tom před kolegy v oboru, a pry s tím mají taky zkušenost.

Zajimě jestli tomu snažite něják předchazet?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2017 v 09:21
Původně odeslal(a) Permonik Permonik napsal(a):

...Se zákazníkem domluvite...

Záleží na formě domluvy.
Podle nového občanského zákoníku je možná i ústní dohoda, mnohem vhodnější však je písemná.
Ve smlouvě je nutno ošetřit všechny náležitosti - kdo, kdo a co má plnit.
=^..^=
Zpět nahoru
Permonik Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 26.říj.2011
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Fusion 360, Inventor 2018 Prof., AutoCad 360
Stav: Offline
Bodů: 495
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2017 v 10:28
Původně odeslal(a) vbehun vbehun napsal(a):

Původně odeslal(a) Permonik Permonik napsal(a):

...Se zákazníkem domluvite...

Záleží na formě domluvy.
Podle nového občanského zákoníku je možná i ústní dohoda, ...


Tak s většinou zákazníku se domluvím v pohodě.
U ustní dohody je dobré mít svědka (rada pravničky).

Smlouvu mám s každým novým zákazníkem, jenže ikdyž tam ošefuji, položky zákazník, dodavatel, termín, cena a předmět plnění třeba:

Zákazník: dodá kompletní technickou dokumentaci nebo dodá kompletní podklady pro realizaci projektu.

A ted třeba (příklad z dřivějška) uprostřed projektu požáduji po zákazníkovi nějaký podklad, on sice příslibí jeho dodání, ale pak tvrdí že to není podstatné pro práci, já zas že to potřebuji, on začne takovou tu pochádku "to potom dořešime"...

Ikdyž ve smlouvě mám nápsano: dodá kompletní podklady pro realizaci projektu (bez přesne definice) ... tak se snažím potom bud na schůzce nebo mailem definovat co potřebuji. U mailu je to snadne pak dokazát. U schůzek sice vedu zápis, bohužel zatím jenom v bodech (zatím především proto co mám udělát (když se sejdete se zakazníke ve čtvrtek a k prokejtu se dostanu až v ponděli). Budu ho muset podrobně psát, kdo, co a s datem, podpisem asi obou.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Zpět nahoru
Bonavox Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 28.led.2009
Lokalita: Austria
Používám:
DDS CAD Electrical, ePLAN Electric P8, AutoCAD LT
Stav: Offline
Bodů: 133
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2017 v 10:49
Víte, ve smlouvě můžete mít napsáno cokoli, ale pokud ji druhá strana nebude chtít dodržovat, tak s tím stejně moc nenaděláte (pokud se tedy nechcete soudit).

S tím samým "bojujeme" jako profesanti poměrně dost často, zejména je to vidět u objednatelů, kteří nezvládají koordinace profesí (ať už na tom šetří, anebo koordinuje nějaký diletant). Teď jsem měl dokonce jeden extrém, kdy architekti neposkytovali vůbec žádné podklady, i když jsem si o ně neustále urgoval (podle mě HIP to dělal poprvé a těžce to nezvládal). Termín odevzdání ale samozřejmě platí stále stejný. Takže jsou v zásadě dvě možnosti, co s tím dělat. Zatnout zuby a nějak to dokončit, nejlépe s tím, že v technické zprávě upozorním na to, jaké podklady jsem nedostal a jaká omezení z toho plynou. Anebo objednatele poslat do háje s vědomím marné práce, protože za ni patrně nic nezaplatí. Je to riziko podnikání.

Jednou se mnou hezky vydrbal jeden architekt tím, že potřeboval projekt honem honem, sepsali jsme tedy písemnou smlouvu o dílo, makalo se, já zaplatil subdodávky ... a před odevzdáním to zastavil. Pak že se posouvá termín. Pak že projekt zkrachoval a nic si ode mě nepřevezme. Tak došlo na soud, kde jsem nárokoval úhradu rozpracovanosti, soud jsem vyhrál, načež se ale zjistilo, že milý architekt má na krku asi 24 exekucí. České soudnictví je těžce neefektivní, zdlouhavé, a i když to vyhrajete, tak ještě nemáte žádnou jistotu, že něco z vyhrané částky uvidíte.
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2017 v 11:00
Původně odeslal(a) Bonavox Bonavox napsal(a):

Víte, ve smlouvě můžete mít napsáno cokoli, ale pokud ji druhá strana nebude chtít dodržovat, tak s tím stejně moc nenaděláte (pokud se tedy nechcete soudit).

Je to problém zejména v postavení profesního projektanta jako OSVČ.
V těch málo případech, kdy jsou projektanti zaměstanci velké firmy, jsou na tom teoreticky lépe z hlediska smluv, které řeší management. Ba mohou se i soudit (ideální je prokázat, že protistrana neměla v úmyslu smlouvu dodržet ). Taková firma má zase velké režie a na projektanty se dostává minimum z ceny zakázky.
=^..^=
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.bře.2017 v 09:41
Nedá mi to nedat sem tenhle odkaz:
Kdysi, když jsem kamsi tenhle odkaz dával se mne někdo ptal, kdo mi dovolil natáčet na poradě v jejich firměBig smile
IMHO technik s technikem se většinou dohodnou (pokud mají tu možnost). Ale pokud se do toho zamíchají magoři ...eee manageři, tak končí sranda a začíná náboženství.
Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.dub.2017 v 17:42
Tak to mi tiež niečo pripomína :)
Zpět nahoru
Permonik Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 26.říj.2011
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Fusion 360, Inventor 2018 Prof., AutoCad 360
Stav: Offline
Bodů: 495
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.kvě.2017 v 13:58
Aha, takže než snažít spisovát "dokonalou" smlouvu, prostě pokud v projektu začne docházet k nesrovnalostem (nedodání podkladu, atd), tak rozvazat spolupráci s tím že v lepším připadě mi proplati náklady, v horším utřu nos.

O prachy ne, že by nešlo, ale spíše mi vadí  ten promárněný čas, který bych využil jinde. (Brzké dokončení další zákazky, sebevzdělaní atd. )

Ale jak jsem slyšel, tak ty problémy jsou všude (i kolegu z různých oboru co dělájí ve firmě).

Původně odeslal(a) Kotlaba Kotlaba napsal(a):

Nedá mi to nedat sem tenhle odkaz:
https://www.loupak.cz/video/srandicky/19281-expert-ve-firme

IMHO technik s technikem se většinou dohodnou ...


:D, ale už se mi taky stalo že jsem se s technikem nedohodnul, ale když jsem šel za druhým, tak v pohodě.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.kvě.2017 v 09:15
Původně odeslal(a) Permonik Permonik napsal(a):

...ale už se mi taky stalo že jsem se s technikem nedohodnul, ale když jsem šel za druhým, tak v pohodě...
Jde o to, jestli  ten první byl skutečně technik nebo jen "technik".
Jednou mi obchodníci dali k vyřízení objednávku, kde zákazník požadoval, aby to zboží bylo dodáno podle vyhlášku BFLM ve znění vyhlášky PSVZ. Tak jsem si ty vyhlášky stáhnul, prostudoval a konstatoval jsem, že ty vyhlášky na naše zboží nejdou napasovat. Když jsem volal zákazníkovi, co tím chtěl básník říci, tak jsem padnul na někoho, kdo byl v obraze, vysvětlil mi, že ty vyhlášky se týkají jejich produktů a pokud se mají týkat i nakupovaných dílů, tak nákupčíci mu mají zavolat aby specifikoval, co konkrétně má ten nakupovaný díl splňovat. Ale oni na to kašlou a do objednávky rovnou prdnou ty vyhlášky. Myslím že jsem našim obchodníkům vzkázal, že do dodáku mají napsat, že zboží vyhovuje všem požadavkům těch vyhlášek co se toho zboží týkají.
Big smile


Upravil Kotlaba - 11.kvě.2017 v 09:18
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 2488:Jak zajistit, aby se nedokončená úloha vytiskla na jinou roli?
Tip 11206:Chyba v sestavě Inventoru: Selhalo publikování souboru DWF
Tip 607:Chyba - 2D translator not installed or registered
Tip 1407:Nelze uzavřít výkres protože je aktivní příkaz.
Tip 12983:Chyba výkazu v LT Extension: _reportB.dxf již existuje, chcete jej přepsat?
Tip 10631:VIPJak porovnat rozdíly dvou verzí Revit projektu?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,914 sekund.