Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy CAD Studio [www.cadforum.cz]
Česky Slovensky English Deutsch
Přihlášení:
▶ Registrace

 právě čte: 4926 
RSS tipy RSS kanál - CAD tipy
RSS diskuze RSS kanál - CAD diskuze

Diskuze Diskuzní fórum

NápovědaCAD diskuze

CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit a dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru.
Fórum nenahrazuje technický support firmy CAD Studio - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Rámová konstrukce - problémy

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
masa1 Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 25.led.2006
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
Inventor, AutoCAD 2018
Stav: Offline
Bodů: 166
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace masa1 Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Rámová konstrukce - problémy
    Zasláno: 23.led.2018 v 12:25
Dobrý den.

Začal jsem se pracovat s rámovými konstrukcemi a potřeboval bych pár rad. Abych věděl, jestli něco dělám špatně, nebo jestli máte podobné zkušenosti. Vysvětlím na příkladu, kdy potřebuji udělat jednoduchý stůl – deska s opěrným rámem a nohy. Jako základ použiji model desky doplněný o dva náčrty pro připojení nohou.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Stul_1.jpg


Složím rám pod deskou s pomocí funkce „Použít znovu“. Při opětovném použití je částečným problémem to, že profil se zobrazuje bez vytvořených pokosů a hůř se určuje jeho správné umístění. Ale to chce cvik.

Vložím a oříznu první nohu. Když vybírám místo pro opakované použití nohy, musím vybírat umístění dvěma body a ne čárou. Pokud vyberu čáru, minimálně jedna noha se vloží do profilů rámu a je kratší. Zkoušel jsem to několikrát a správné umístění jsem zatím dosahoval jen při výběru dvou bodů. Je tohle obecné fungování?


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Stul_2.jpg


Už vím, že krátkou nohu můžu vyřešit přes „Změnit znovupoužití“ příkazem „Obrátit směr prvku“. Po potvrzení „OK“ je noha správně umístěna výškově, ale musím ji ještě natočit do správné pozice opětovným použitím „Změnit znovupoužití“. Pokud dám místo „OK“ „Použít“, mohu hned pokračovat v otáčení. Po potvrzení „OK“ se noha nejen výškově nesrovná, ale je i na špatném místě. Co dělám špatně?


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Stul_3.jpg Přihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Stul_4.jpg


Další problémy v modelu nastaly při změně řídícího plechu. Pokud měním jen rozměry, je vše v pořádku, bez ohledu na způsob zadání profilu. Pokud změním tvar plechu, pak při vložení přes dva body proběhne aktualizace bez problému. Při vložení profilu na hranu je po aktualizaci nahlášena chyba, kterou je ale označen znovu použitý profil. Změna vkládací hrany je ale u výchozího profilu. Při vložení výchozího profilu na neměněnou hranu je výsledek stejný. Úpravou přes „Změnit znovupoužití“ se mi chyba odstranit nepovedla. Pokud dám „Změnit“ výchozí profil, zobrazí se mi jako zkrácený podle nové hrany. Když změním rozměry na jinou velikost, nebo ukážu na novou zkrácenou hranu, vloží se profil v původní délce. Přichytit profil k nové hraně v jiné délce se mi nepovedlo. Lze změnit délku profilu na rozměr podle nové hrany?


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Stul_5.jpg


Při zkoušení různých variant jsem narazil na ještě jeden problém. Z důvodu, na který jsem nepřišel, dojde k posunutí znovu použitého profilu. Jeho délka zůstane zachovaná, posune se ale ven z konstrukce o vzdálenost odpovídající nově vzniklé hraně. Toto posunutí se mi nepovedlo odstranit. Jde to nějak?


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 1047/Stul_6.jpg


Zkusil jsem si práci s rámovou konstrukcí na poměrně jednoduchém případu. Můj závěr z použití tohoto prostředku je takový, že pokud se začne něco chovat nestandardně, je nejlepší profil smazat a vkládat znovu. Což mohu provést u obdobně jednoduchých návrhů. U složitějších konstrukcí by asi bylo vhodnější používat ve vyšší sestavě jen řídící skeleton a rám generovat až po úplném vyjasnění konstrukce. Je takovéto fungování normální, nebo dělám někde chyby?
Předem děkuji všem za rady.
Mašek
Zpět nahoru
madep Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 01.pro.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Solid Edge 2D
Stav: Offline
Bodů: 27
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace madep Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2018 v 20:56
Mám s tím stejný problém. Funkce znovu použít je super, ale je nedotažená. A to se vám ještě nestalo, že překopírujete celou rámovou konstrukci přes design assistanta a na první pohled je všechno v pořádku. Když však potřebujete změnit profil, nefunguje to a hlásí to neznámou chybu. Takže musíte začít znovu včetně výkresů. To jsou potom krásný nervy. :-)
Zpět nahoru
simunek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 03.bře.2014
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Inventor 2018 Professional
Stav: Offline
Bodů: 307
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace simunek Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.led.2018 v 07:49
Zdravím,
No po pravdě já používám znovupoužití pouze pokud profil nějak dál upravuji (např. nějakou díru,..) takže se mi promítne úprava na všech místech. Díl i bez znovupoužití bude mít stejné číslo součásti takže v kusovníku se sloučí. Tak mi přijde zbytečné se se znovupoužitím zdržovat.
 
Na kopírování  nejen rámových konstrukcí používám Vault Basic - "kopírovat návrh" ( i přes to že jsem sám, ale je to dobré právě pro kopírování návrhu a jako záloha dat) 
Pavel Šimůnek
Zpět nahoru
masa1 Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 25.led.2006
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
Inventor, AutoCAD 2018
Stav: Offline
Bodů: 166
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace masa1 Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.led.2018 v 13:46
Děkuji pánové za Vaše reakce. Alespoň trochu útěchu mám v tom, že nejsem sám, komu rámové konstrukce nefungují zcela podle představ. Nějak se s tím ale budu muset srovnat. Ale patří mi to. Chtěl jsem jako správce CAD dohnat kolegy, aby tento postup používali. Sice se u nás až tolik rámových konstrukcí nedělá, ale čas by to ušetřit mohlo.

Naštěstí jsme zatím nekopírovali data ani s Design Assistantem, ani přes Vault. Zatím se jednou povedlo kolegovi, že po změně tvaru řídící součásti měl chyby ve vložených profilech. To ještě šlo. Druhá srážka s realitou už byla horší. Po získání z Vaultu se u druhého kolegy v sestavě lisu rozsáhle rozsypalo takto vytvořené zábradlí. Takže měli oba co opravovat.

Uvidím, jestli se mi ještě někdo ozve. Zatím na základě svých pokusů a Vašich připomínek to budeme řešit tak, že do nadřazené sestavy budeme pro začátek vkládat sestavu rámu, která bude obsahovat jen ohraničující součást. Až po dořešení navazujících částí se na základě tohoto skeletonu bude vytvářet vlastní rámová konstrukce.

A budu doufat ve změny v nové verzi Inventoru. Třeba že se u rámové konstrukce objeví i příkaz pro pole součástí.

Pro pana Deptu:

Věřím, že jste si při kopírování užil a raději to budu dělat přes Vault. Ale zeptám se, nezkoušel jste rámovku kopírovat pomocí funkce „Kopie modelu iLogic“? Osobně ji používám raději než Design Assistant.

Pro pana Šimůnka:

Dík za připomenutí sloučení položek. Koukám, že to funguje nejen, když postupně vložím přes rámovou konstrukci stejné profily. Zabere to, i když po uložení sestavy součást vložím přes „Umístit komponentu“. Předpokládám, že kopie z Vaultu nedělá tako problémy jako Design Assistant.
Mašek
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 891
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace Cheff Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 30.led.2018 v 15:01
Tak s rámovými konstrukcemi jsem se už "trochu nazlobil" . - Znovupoužití komponenty bohužel ještě nemám (Inv 2013), ale obecně lze fungovat bez něj (pokud nejde o vrtané profily). - Bohatě stačí slučovat dle čísel součásti.

Použití bylo na mnoha různých konstrukcích. Včetně rozsáhlých změn. - Stačilo se naučit některé zásady (jako např. NIKDY nemazat čáry z náčrtu, pokud je na nich profil...).

Horší je to s použitím pole komponent. Do rámu je sice dostanete, ale ztratíte možnost jakékoli další úpravy prvku.

Jinak co se kopírování týče, tak tím jsem o data ještě nepřišel. - Dnes již většinou přes Vault, ale ani v případech kopírování z totalcmd (pomocí ztracené/zašantročené komponenty) nebyly problémy...
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10844:VIPPři analýze rámových konstrukcí se nezobrazuje karta „Analýza rámových konstrukcí“.
Tip 10252:VIPChybějící ribbon Analýzy rámových konstrukcí v Inventoru.
Tip 7097:Dřevěné rámové konstrukce v Revitu.
Tip 9710:3DConstruct - převod 3D sítě na rámovou konstrukci.
Tip 8081:U rámových konstrukcí se neaktualizuje údaj o délce.
Tip 8694:Automatické přejmenování prvků generátoru rámových konstrukcí.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panelStránka byla vygenerována za 1,000 sekund.