Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 2751 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoVlastnosti entit v bloku DleHlad x DleBlok

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Anketní otázka: Jaké nastavení preferujete upro entity uvnitř bloku?
Anketní volba Hlasů Statistika ankety
7 [43,75%]
7 [43,75%]
2 [12,50%]
Toto téma je uzavřeno, není možné další hlasování

Autor
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Vlastnosti entit v bloku DleHlad x DleBlok
    Zasláno: 28.říj.2008 v 10:26
Dobrý den,
 
taková spíše názorová otázka na tvůrce a uživatele bloků. Já sám se při tvorbě bloků nemohu rozhodnout a používám zatím DleHlad, ale co člověk to názor a snažím se bloky dělat nejen pro sebe, ale i pro druhé. 
 
Řekněte mi tedy prosím, která varianta je pro Vás lepší (případně připojte i argumenty nebo pro a proti)?
 
Za každý názor, hlas i argument předem děkuju.


Upravil PepaR - 10.lis.2008 v 17:50
Zpět nahoru
zdrk Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.kvě.2007
Lokalita: ČR (KV)
Používám:
Začínám bojovat s AutoCad 2015 respektive BDS 2015
Stav: Offline
Bodů: 1790
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.říj.2008 v 12:19
Nevím proč, ale preferuji raději DLEHLAD.
Případné upravy provedu před editor.
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21490
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.říj.2008 v 12:24
To záleží na obsahu bloku a hlavně na způsobu jeho budoucího použití. Pokud je blok komplikovanější a obsahuje entity ve více hladinách, pak je jasná volba DleHlad. Pokud jde např. o symbol, který je třeba snadno přebarvit (barva ponese informaci o významu symbolu), je lepší DleBlok. V některých případech naopak bude lepší pevné přiřazení vlastností (barev, typů čar).
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Ferdinand Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2004 (EN) na Windows XP
Stav: Offline
Bodů: 1904
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 31.říj.2008 v 14:21

ByBlock - poněvadž bloky tvořím zásadně pro jejich univerzální použitelnost: veškeré entity jsou v hl. 0 (nula), barvy=ByBlock + nutné barevné odlišení pro tenké (např. čárkované anebo osy) a tlusté čáry (Use color depended plot styles -> *.ctb). Takový blok lze vložit do kterékoli hladiny, bude vždy snadno "zneviditelnitelný" (vypnu/zmrazím hladinu) a mohu mu přiřadit barvu ByLayer anebo třeba barvu 123 - takže mohu ho mít ve výkresu jednou zvýrazněně, podruhé potlačeně, potřetí "normálně"...

-FerTh-
Zpět nahoru
Petrsorge Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 19.bře.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD2022
Stav: Offline
Bodů: 100
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.lis.2008 v 13:41

Rád bych se vyjádřil jako elektrikář.

Neuvědomuju si těď kde je rozdíl mezi Dlehlad a Dleblok ale to teď není podstatné.
 
Stavební výkresy používám jako x-refy do svých výkresů a abych se v tom vyznal (a proto že stavba tu není tak podstatná) všechny hladiny v x-refu přebarvuju na barvy v rozmezí 251-254 (odstíny šedé) aby mi při tisku nevystupovaly a nepletly se s mejma čarama.
 
A děsně mě při tom zdržuje právě to že je spousta bloků které se nepřebarví podle hladiny. Ty se pak musí porozbíjet a přebarvit. A nedej bože když narazím na vnořené bloky.
 
A pak vás děsně potěší když za dva dny přijde nová verze :-)
 
PS: Teď jsem si to otestoval a jsem pro DleBlok protože i když je blok nakreslený v jiné hladině než v nule tak převezme barvy hladiny do které se vloží....


Upravil Petrsorge - 04.lis.2008 v 13:50
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.lis.2008 v 23:49
Petrsorge:
Přebarvení vzpouzejících se bloků pomáhám utilitou FIXBLOCK.LSP, která bloky předefinuje, jako by byly vytvořeny v hladině 0 a vše DLEHLAD. A jde vybrat všehny bloky i oknem, takže je nemusíte rozbíjet. Je pravdou, že vnořené bloky dělají často problém i tak ...
 
K původnímu tématu:
Téměř všechny vlastní bloky mám DLEHLAD
J. Mantlík

Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.lis.2008 v 23:52
Už jsme byl rozhodnutý všechny své bloky předělat DleBlok, ale fakt jsem na vážkách. Možná jsme konzervativec, ale přeci jen jsme zvyklý více na DleHlad. Dejte mi více argumentů a nějaké příklady v DWG, proč pro a proč proti.
 
Děkuju
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.lis.2008 v 08:39
dleblok je víc, než dlehlad - dleblok umí totéž, co dlehlad, ale NAVÍC umí ještě to, že jednu konkrétní instanci můžete "přebarvit" jinak, než ostatní - stačí změnit jí příslušný parametr ve vlastnostech.
Rostislav Říha
Zpět nahoru
Petrsorge Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 19.bře.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD2022
Stav: Offline
Bodů: 100
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.lis.2008 v 09:40
Měl bych argument maličko zcestný ale myslím že aspoň nápaditý.
Rozhodně bych dělal bloky DleBlok už proto že je to Blok a slovo Blok je obsaženo v názvu DleBlok Tongue
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.lis.2008 v 11:21
Tak teď jste mě přesvědčil. Přesně na tohle jsem čekal ;).
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 01:23
Dříve než jsem si všiml tohoto tématu, jsem své postupy popsal v tématu StavebněCADovské přikázání, ale popíšu to ješte i tady:
Vzhledem k tomu, že mé bloky bývají složitější, tj. různé typy a tloušťky čar v jednom bloku, kreslím bloky takto (barva/typ čáry):

Obrys, vykreslovaný typicky tlustě a plnou čarou, ale s možností změny tl. i typu čáry  DleBlok/DleBlok.
Vnitřní, vykreslované typicky tence a plně, ale s možností změny typu čáry DleHlad/DleBlok.
Vnitřní, vykreslované typicky tence a čárkovaně, DleHlad/DleHlad.
Každý z těchto tří typů je ve vlastní hladině.

Toto řešení mi umožňuje:
Vykreslit obrys libovolnou tl.(barvou) a typem čáry.
Vykreslit vnitřní tenké plné čáry jiným typem čary (shodným s obrysem).
Změnit barvu "vnitřních" čar ve správci hladin (to se týká především externích uživatelů mých výkresů, kteří pro tenkou čáru užívají jinou barvu než já), aniž by bylo nutné bloky upravovat.


Upravil koutnak - 06.lis.2008 v 01:35
Radim Koutňák
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 01:41
Děkuju za výborný popis a vysvětlení.


Upravil PepaR - 06.lis.2008 v 01:42
Zpět nahoru
splonk Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 25.lis.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD/ACA'21, '24, RVT'21, '24
Stav: Offline
Bodů: 1258
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 09:58
Dobry den
Ja osobne v tomto mam jasno. Vsechny entity ze kterych se sklada blok davam do hladiny 0 a ByBlock!!! Hlavnim duvodem je, jak p. Riha spravne rika, moznost dodatecne upravy jednoho bloku...
Pouze v pripade kde CHCI aby cara byla napr. carkovana nebo se kreslila (tiskla) jinou barvou tak ji "natvrdo" zadam potrebny parametr.
 
Ono vubec, to asi zalezi, jak na typu bloku (je to zancka svaru nebo symbol kresla pro studii interieru v meritku 1:25), tak asi i na profesi ktera  ho kresli (pouziva)... i o nastaveni vykresu .... zjednodusim:
- V ADT (ACA) je hodne dulezite jak se toto pouziva! Vlastne, cela nastavba je na tomto zalozena :). Je dulezite si na zacatku rict jak to budu delat a pak v tom duchu vybudovat celu sablonu se stylama...
- Pouzivame STB-cko - to mozna dost veci zjednoduzsuje
- Nemam rad moc hladin ve vykrese - radsi resim veci pres DisplayManager...
- HODNE mi zalezi na tom aby profesanti dostavaly podkad ve kterem nemuseji nic dokreslovat, mazat, predelavat, ...
- ...
- ...
 
PS. Nejlepsi bylo kdyz jsem si otevrel projekt ve kterem nic nefungovalo - po chvily jsem zjistil ze kolega mel pri kresleni defaultne nastavenou tl. cary a barvu na ByBlock... Pak si to hezky rozkopiroval do dalsich a ....
To je pak potesenicko...
 
Zdavim
JASponza
JASponza

ACA (AutoCAD) 21, 24
RVT 21, 24

Win 10, 11 x64
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 10:06
Původně odeslal(a) splonk splonk napsal(a):

Pouze v pripade kde CHCI aby cara byla napr. carkovana nebo se kreslila (tiskla) jinou barvou tak ji "natvrdo" zadam potrebny parametr.

A to je právě ta problémová vlastnost. Jiný uživatel může barvu pro vaši tenkou čáru používat naopak pro čáru tlustou. Pravda, tím STB se to asi řeší, ale já neznám nikoho kdo by tento vykreslovací styl používal.


Upravil koutnak - 06.lis.2008 v 10:08
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 10:58
Původně odeslal(a) koutnak koutnak napsal(a):

A to je právě ta problémová vlastnost. Jiný uživatel může barvu pro vaši tenkou čáru používat naopak pro čáru tlustou. Pravda, tím STB se to asi řeší, ale já neznám nikoho kdo by tento vykreslovací styl používal.
 
protože jste všichni dinosauři:-)
CTB je přežitek: najděte jediný rozumný důvod, proč barva má přenášet tak zbytečnou informaci, jako je tlouštka nebo typ čáry, když tyto informace umí acad zobrazit rovnou.
Mnohem inteligentnější je používat STB, protože:
  • Barva mi může ve výkrese sloužit k zobrazení informací, které mi v práci opravdu pomohou (třeba beton-modrá, vyzdívky-oranž, TI-šedá...)
  • STB mi dovoluje nastavit nekonečné množství kombinací Tlouštka/typ/barva/další chování čáry, které pk můžu zcela svobodně přiřazovat entitám, hladinám nebo ADT stylům flexibilněji, než je tomu v případě barvy...
  • Název STB stylu může rovnou popisovat, jaký ten styl je, takže třeba ve správci hladin rovnou vidím, jak se bude ta hladina tisknout, a nemusím si pamatovat že třeba "žlutá=černá 0,35 mm plná"
Rostislav Říha
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 11:10
Původně odeslal(a) Rostislav Říha Rostislav Říha napsal(a):

 
protože jste všichni dinosauři:-)
CTB je přežitek: najděte jediný rozumný důvod, proč barva má přenášet tak zbytečnou informaci, jako je tlouštka nebo typ čáry, když tyto informace umí acad zobrazit rovnou.
Mnohem inteligentnější je používat STB, protože:

  • Barva mi může ve výkrese sloužit k zobrazení informací, které mi v práci opravdu pomohou (třeba beton-modrá, vyzdívky-oranž, TI-šedá...)
  • Proti tomu se asi nic namítnout nedá
  • STB mi dovoluje nastavit nekonečné množství kombinací Tlouštka/typ/barva/další chování čáry, které pk můžu zcela svobodně přiřazovat entitám, hladinám nebo ADT stylům flexibilněji, než je tomu v případě barvy...
  • No právě. To nekonečné množství kombinací mne odrazuje.
  • Název STB stylu může rovnou popisovat, jaký ten styl je, takže třeba ve správci hladin rovnou vidím, jak se bude ta hladina tisknout, a nemusím si pamatovat že třeba "žlutá=černá 0,35 mm plná"
  • Ale pro mne je jednodušší si pamatovat, že žlutá je tlustá, fialová netlustší, sv.modrá tenká apod., než že červená u tohoto objektu se tiskne tence, ale u támtoho objektu naopak tlustě nebo tyto informace hledat ve správci hladin. Nebo já dinosaurus Wink špatně to STB chápu?

Radim Koutňák
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2533
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 11:20
Dinosauři jsme všichni, každý jinak a v něčem jiném ....
 
Co se týče CTB/STB jsem dinosaurus taky, ale jinak - přiřazuji tloušťku čáry hladinám, ne barvám - a nevím o nikom, komu by takovéto podklady ode mne vadily ...
J. Mantlík

Zpět nahoru
Petrsorge Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 19.bře.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD2022
Stav: Offline
Bodů: 100
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.lis.2008 v 11:22
Původně odeslal(a) Rostislav Říha Rostislav Říha napsal(a):

najděte jediný rozumný důvod, proč barva má přenášet tak zbytečnou informaci, jako je tlouštka nebo typ čáry, když tyto informace umí acad zobrazit rovnou.
 
S tím se nedá než souhlasit.. Ale mám pocit že totéž aplikujete na to své STB...
 
A tak konstatuji...
"najděte jediný rozumný důvod, proč jakákoliv tisková tabulka at už CTB či STB má přestavovat věci, jako je tlouštka nebo typ čáry, když tyto informace umí acad zobrazit rovnou."Smile
Proč prostě nekreslit rovnou tak jak to chci vidět na papíře????
 
Nebo jsem snad nepronikl do nějakých tajů tiskových tabulek ???


Upravil Petrsorge - 06.lis.2008 v 11:24
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 8127:Jak rychle zjistit barvu entity ve výkresu AutoCADu?
Tip 13857:Existuje i příkaz NASTAVDLEBLOK/SETBYBLOCK?
Tip 2426:Jak přebarvit blok vložený do výkresu?
Tip 4051:VIPRozložení AEC/ADT objektů na standardní AutoCAD entity ze zachováním barvy DleHlad.
Tip 4731:Snadný převod všech barev entit na DleHlad.
Tip 10573:Čtyři metody rozložení bloku v AutoCADu.


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,264 sekund.