Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 18028 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoTablet

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
antdo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 30.led.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
cad2006
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Tablet
    Zasláno: 10.pro.2008 v 08:11
dobrý den, mám dotaz k tabletu. Máte někdo zkušenost při práci v CADu, případně můžete doporučit vhodný tip. Díky
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 08:26
Na co byste chtěl tablet použít? Jestli na zadávání příkazů, tak to už je IMHO minulost. Kdysi v době akce 2000 PC jsem to používal a dost se mi zdravotně ulevilo, když jsem si pomohl k 20' obrazovce a AutoCAD přešel z menu na toolbary. Alespoň mně tahle práce připadala, jak sledovat tenis. Dnes bych určitě investoval do většího/druhého monitoru.
   Pokud chcete digitalizovat nějaké předlohy, zkušenosti nemám.
   Jiná záležitost je asi grafická tvorba s tabletem, který reaguje na sílu přítlaku - ale to je jiná muzika.
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
antdo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 30.led.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
cad2006
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 08:42
myslel jsem tablet místo myši.
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 08:54
a co  si od toho slibujete? Tablet má tu vlastnost/výhodu, že určitý bod na tabletu může korenspondovat s určitým bodem na obrazovce. A potom může mít zadávací oblast, kde se nadefinují určitá tlačítka či funkce. Pokud je těch tlačítek jen pár (odhaduji tak do 8), pak se je mážete naučit poslepu. Ale 8 tlačítek vás asi nevytrhne. Jak se zvyšuje počet tlačítek a zmenšují se, nevyhnete se přenášení pohledu z monitoru na tablet a okroutíte si krk a odrovnáte oči.
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
Kackac Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.úno.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD
Stav: Offline
Bodů: 469
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 09:10
Souhlasím s p. Seinerem, kdysi jsem dělala v práci, kde se tablet u počítačů vyskytoval, pár lidí s ním pracovalo (ale nevím, do jaké míry jen pro tahání čar nebo zda používali i ikonky na příkazy), tak nějak si asi zvykli, protože ho prostě dostali k používání. Já jsem to zkusila a zhodnotila jako naprosto nevyhovující - desítky ikonek všude kolem "kreslicí" plochy a člověk málem dostal tik z toho, jak pořád cukal hlavou sem a tam. Tak jsem si vydupala myš (čímž jsem si vysloužila malý černý puntík) a tablet používala jako podložku pod ni - byl lehce do kopce a kreslilo se na něm docela příjemně. Postupně mě následovali všichni a tablet se stal minulostí.
Kackac
Zpět nahoru
pavelstyl Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
AutoCAD Mech 2023, SolidEdgeE 2023
Stav: Offline
Bodů: 223
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 09:12
Dobrý den,
 u nás máme ještě pár lidí, kteří na tablet nedají dopustit. Máme 12 let staré A3 tablety od Wacomu, myš má 4 tlačítka (bez kolečka).
Samozřejmě máme svoje vlastní tabletové menu, jednotlivé ikonky příkazů jsou minimálně 2x2 cm. Mohu potvrdit, že ti lidé dělají na 95% poslepu.
AutoCAD 2006 Mechanical
 
pavel Štyl
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 11:13
Také jsem poměrně dlouhou dobu (r10 - R13?) dělal s tabletem a za dob DOSu to slušně urychlovalo práci - zvláště vlastní tabletové menu a opravdu některé příkazy se zadávaly téměř poslepu.
Toto využití skončilo zavedením toolbarů
Nyní tablet používám jen občas při digitalizaci z papíru - pro tuhle funkci (pokud je třeba jen něco dokreslit - ne ovšem clý list katastrálky) je neocenitelný - ale místo myši bych ho nebral
PS. Píšu to s velkými přestávkami celé dopoledne, takže už jsem možná mimo Embarrassed
J. Mantlík

Zpět nahoru
Zouhar Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
4MCAD
Stav: Offline
Bodů: 17
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 15:42
Taky jsem o tabletu uvažoval. Jde o to používat pero místo myši, levá ruka na space pilotu nebo např. mám klavesnici se scrol kolečkem vedle ESC a F kláves  - tak mám vyřešen zoom, orbit a pp a pravou rukou používat pero ve funkci myši. Nemusím ho pouštět když chci zadávat čísla na klávesnici. Otázka je jestli je to ergonomičtější a efektivnější???? a jestli to vůbec funguje??
Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 16:45
Dost špatně se s perovým tabletem zadávají číslice a editují texty. Mě osobně pero tabletu v ruce při psaní vadí a musím ho položit. Myš pořád leží - stačí pustit nemusí se pokládat. Jinak se s tím nekreslí špatně, ale že by to bylo nějak zázračně lepší než myš říct nemůžu.
Zpět nahoru
Kackac Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.úno.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD
Stav: Offline
Bodů: 469
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 19:59
Původně odeslal(a) alfred alfred napsal(a):

...že by to bylo nějak zázračně lepší než myš říct nemůžu.
... tak mi to nějak připomnělo: "... učí se dobře, to nemohu říct." :)
Kackac
Zpět nahoru
Jan Rais Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 30.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
AutoCAD, Inventor
Stav: Offline
Bodů: 171
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.pro.2008 v 22:46
- V dobách MS-DOSu a prvních AutoCADů jsem používal veliký tablet a rád.
- S nástupem Win a AutoCAdu s menu na obrazovce jsem tablet odložil. Proč taky pořád koukat ma monitor a na tablet s příkazy. Zdržovalo to při práci.
- Nyní už používám pouze myš. Má několik tlačítek, zoomuji kolečkem a nemusím ji nikam odkládat jako pero. 
- Teď používám malý tablet Wacom už jenom pro grafické práce, ale v CADu už je na nic.
Zpět nahoru
hynekn Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.lis.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ADT 3
Stav: Offline
Bodů: 49
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 15:56
Naše zkušenosti s ergonomií a tedy i s tabletem: Tablet na digitalizaci předlohy - je lepší předlohu naskenovat (nebo nechat naskenovat) a vložit do výkresu jako rastr. Jednoznačně.
Tablet na příkazy je dobrý, pokud jich máte spousty a spousty specifických. Z vlastní zkušenosti vím, že tablet se používá téměř "poslepu" a funguje to. Tabletové příkazy se vám dostanou "do ruky" velice rychle, ikony na monitoru trefujete vždycky jako poprvé.

Mimochodem, mně vadí i přejíždění myši z pracovní plochy na ikonky a zpět (výše zmíněný tenis-efekt). Klikání ikon je podle mne nejvíce únavné.
AutoCAD nejraději používám obouručně, myš je jenom tam, kde je jí třeba, příkazy jdou (skoro) všechny z klávesnice. Už dlouhá léta k tomu účelu používáme utilitku AutoHook. Zkuste, produktivita vám stoupne o pěkných pár (desítek) procent.

Prostě: největší borec nemá na obrazovce žádnou ikonu, jenom pracovní plochu a maká oběma rukama Big%20smile
Hynek
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 16:16
Původně odeslal(a) hynekn hynekn napsal(a):

Tablet na digitalizaci předlohy - je lepší předlohu naskenovat (nebo nechat naskenovat) a vložit do výkresu jako rastr.
Jistě, pokud to nepotřebuji jako vektor anebo zároveň to potřebuji natolik často, že se mi vyplatí Raster Design (nebo něco podobného)
Pokud ovšem rychle potřebuji přenést z předlohy( která je dostupná jen na papíře) ne celý výkres, ale jen to, co potřebuji, a s dostatečnou přesností, pak je i současné době podle mne tablet neocenitelný ...
J. Mantlík

Zpět nahoru
hynekn Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.lis.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ADT 3
Stav: Offline
Bodů: 49
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 16:40
Lépe se mi vektorizuje z naskenované předlohy než z tabletu.
Hynek
Zpět nahoru
Ferdinand Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2004 (EN) na Windows XP
Stav: Offline
Bodů: 1904
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 16:44
...a já jsem byl v domnění, že tablety se používají pouze při nemoci...
-FerTh-
Zpět nahoru
hynekn Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.lis.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ADT 3
Stav: Offline
Bodů: 49
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 16:48
...obzvláště duševní Wink

ne, bez legrace, máme tady tablety asi čtyří (a některé i pěkně veliké), ale používáme je už jenom na retuš fotek a na "kreativní" činnosti
Hynek
Zpět nahoru
v.straka Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Civil 3D 2012
Stav: Offline
Bodů: 20
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 17:13
S tabletem jsem dělal léta pod dosem, ale dovoluji si tvrdit, že než obtahovat na tabletu je lepší naskenovat a obtahovat (vektorizovat)
na obrazovce.
v.straka

ICQ 283-000-941
Zpět nahoru
v.straka Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Civil 3D 2012
Stav: Offline
Bodů: 20
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.pro.2008 v 17:16
S tabletem jsem dělal léta pod DOSem, ale dovoluji si tvrdit, že je rychlejší a pohodlnější naskenovat a obtahovat (vekrorizovat) na obrazovce.
v.straka

ICQ 283-000-941
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 4393:VIPKde vzít drivery pro WinTab digitizery Summagraphics, CalComp, Hitachi, Océ, Kurta?
Tip 9454:Jak zobrazovat a upravovat DWG výkresy na tabletu?
Tip 1043:Mohu pro ovládání Maxe použít tablet?
Tip 40:Jak použít zastaralý model tabletu Genius, Wacom nebo Oce?
Tip 9045:VIPJak nakonfigurovat digitizer v AutoCADu?
Tip 214:after PLOT tablet does not response


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 2,102 sekund.