Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 10822 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoVýkres ozubeného kola

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Maveric_606 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 17.bře.2007
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Inventor 2009, 2010, Catia V5, Solidworks 2009
Stav: Offline
Bodů: 56
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Výkres ozubeného kola
    Zasláno: 19.úno.2009 v 10:01
Mozna uz to tu nekolikrat bylo zmineno... Potrebuji vytvorit vykres ozubeneho kola se sikmymi zuby na hrideli. Jenze pri vytvoreni rezu ve vykrese, rez neodpovida tomu, jak by bel rez ozubeneho kola vypadat. Resil uz tuto problematiku nekdo a ma na toto lek?
Zpět nahoru
Charlee Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 11.dub.2006
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Inventor, Vault, Mechanical a další ver.2021
Stav: Offline
Bodů: 279
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2009 v 10:08
Už jsem to řešil několikrát. Zatím vždy tak, že jsem zněvyditelnil šrafy, v pohledu vytvořil náčrt, dokreslil a došrafoval ručně. Pracné, ale výsledek je pak správný.
Rád se naučím snadnější způsob, pokud nějaký je.
Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe.
Zpět nahoru
Maveric_606 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 17.bře.2007
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Inventor 2009, 2010, Catia V5, Solidworks 2009
Stav: Offline
Bodů: 56
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2009 v 10:22
Ano... Toto reseni take vyuzivam... Ale jak se zminujete, je dosti pracne... Hlavne v pripade, kdy se model muze zmenit... Ale tento problem se netyka pouze ozubenych kol... Stejny problem je i s lozisky a spoustou dalsich prvku... Mohl by se sem pripojit nekdo z Xanadu a poradit, jak se takove veci resi podle autodesku?Dekuji...

Upravil Maveric_606 - 19.úno.2009 v 10:23
Zpět nahoru
honsa Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 30.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor Profesional 2013
Stav: Offline
Bodů: 103
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2009 v 13:40
Pokud k problému přistoupíme tak, že vlastně Technické kreslení obsahuje řadu pravidel jak lze některé strojní části kreslit zjednodušeně a aby zobrazení vedlo k srozumitelnému a jednoznačnému čtení technických výkresů, je otázku zda na takovém zobrazení trvat. Zřejmě se vycházelo z ručního vypracování výkresové dokumentace. Například jak pracné by bylo vykreslování zubů na oz. kole v pohledu. Tak se kdysi rozhodlo, že ozubené kolo se bude kreslit jako soustředné kružnice, hlavová tlustě, roztečná čerchovaně atd. Jenže v CAD vykreslení zubů otázka několika kliknutí myší. Naopak v CAD speciálně v Inventoru je nakreslit oz. kol dle zmiňovaných zásad dost velký problém. My jsme se smířili s tím, že hlavní váhu při konstrukčních prací dáváme na vlastní důmysl konstrukčního uspořádání, technologičnost a ekonomiku projektu, výkresovou dokumentaci necháme tak jak jí vygeneruje Inventor. Při konzultaci s praxí se jeví tento postup jako průchozí. Výkresy jsou srozumitelné. Pochopitelně mimo zobrazování ostatního značení (drsnosti, tolerance apod.) vyžadujeme podle norem.
Josef
Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2009 v 13:47

Když vznikla nadstavba Mechsoft nad Inventor, uměla generovat model vypočteného ozubeného kola buď normální (s ozubením) nebo zjednodušený (válec s vyznačenou patní a roztečnou kružnicí) jako podklad pro výkres kola dle normy; přepínalo se to v dialogu výpočtu jako způsob modelování. Bohužel toto řešení skončilo asi v propadlišti dějin, v současném Design Accelerátoru (původní Mechsoft implementovaný do základního instalačního balíku) jsem tuto volbu již nenašel (nebo špatně hledám?)

Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.úno.2009 v 14:47
Původně odeslal(a) honsa honsa napsal(a):

...Technické kreslení obsahuje řadu pravidel jak lze některé strojní části kreslit zjednodušeně a aby zobrazení vedlo k srozumitelnému a jednoznačnému čtení technických výkresů, je otázku zda na takovém zobrazení trvat. Zřejmě se vycházelo z ručního vypracování výkresové dokumentace....
Toto mne napadlo už mnohokrát. Normy technického kreslení vznikly v době, kdy se kreslilo jen na prkně a tudíž se určité věci musely zjednodušit. Nyní, když převážná část dokumnetace vzniká na počítači, se musejí CAD programy leckdy velmi obtížně s tímto popasovat anebo se to obchází. Nebylo by účelné, aby vznikly normy technického kreslení pro počítačově generované výkresy? Určitě by to bylo daleko záslužnější, než změnit normu označení čáry řezu.
Já vím, že brečím na blbým hrobě, ale jak a kde nejlépe iniciovat podobné náměty? Nebyla by možnost zkusit to prosadit přes Technické univerzity?
Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
Pavel Žáček Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Product Design Suite Ultimate 2012
Stav: Offline
Bodů: 446
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.úno.2009 v 08:44
Je ve výkresu ozubeného kola vůbec nutný řez? Už jsem párkrát takovýhle problém obešel tím, že jsem tam řez nedělal vůbec, nebo jsem udělal jen částečný řez dírou v kole, abych ji mohl zakótovat. Pro zakótování zubů není řez nutný, ozubení se stejně řídí tabulkou. A roztečnou kružnici tam vždycky nějak dodělám náčrtem. Výkres je bez problémů srozumitelný i bez řezu.
Pavel Žáček
Zpět nahoru
Jan Rais Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 30.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
AutoCAD, Inventor
Stav: Offline
Bodů: 171
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.úno.2009 v 21:32
Pan Žáček má pravdu. Je zbytečné kreslit řez ozubeným kolem, protože hodnoty ozubení se uvádějí v tabulce.
Zpět nahoru
honsa Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 30.zář.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inventor Profesional 2013
Stav: Offline
Bodů: 103
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.úno.2009 v 10:23
Já mám dojem, že o všem rozhoduje pro koho ten výkres je určen. Zejména u některých studentů, kteří mají odevzdat výkres na papíře, zadavatel (učitel) asi nevyžaduje zpracování na konkrétním CADu, ale chce výkresovou dokumentaci odevzdat dle norem, možná i nakreslenou ručně. Potom je třeba sáhnout na CAD, který podporuje kreslení 2D.(AutoCad, MicroStation, VariCad a další). V Inventoru, kde lze vygenerovat lecos ve 3D a  následně z toho vygenerovat 2D výkres, není podpora vlastního kreslení 2D výkresu na úrovni pro kreslení například celého výkresu ve 2D. Konstatovali jsme i, že to je vesměs i zbytečné. Takže vše je na zadavateli - jaké má požadavky.
Josef
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 6766:Čelní ozubené kolo v Inventoru.
Tip 9718:Jak získat detailní geometrii ozubeného kola v Inventoru?
Tip 8522:Jak získat přesný tvar zubu ozubeného kola?
Tip 10863:Jak v Inventoru navrhnout ozubené kolo z plastu?
Tip 13253:Ozubený hřeben, šnekový převod, šikmé ozubené kolo a další typy převodů ve Fusion 360.
Tip 8516:Jak aplikovat vypočtené ozubení na existující prvek/plochu?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,094 sekund.