Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 5769 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoměřítko výkresu

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: měřítko výkresu
    Zasláno: 13.srp.2009 v 20:26
Ahoj,potřeboval bych nakreslit na A3 jednu součást. Bohužel se mi tam nevejde a jsem nucen ji nakreslit v měřítku 1:2. Představoval bych si to tak, že bych to nakreslil pro pohodlnost 1:1, okotoval a pak nějak hromadně zmenšil.ALE potřeboval bych aby rozměry kót zůstaly číselně stejné. Jde to nějak udělat? Děkuji za odpověď.
Zpět nahoru
zdrk Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.kvě.2007
Lokalita: ČR (KV)
Používám:
Začínám bojovat s AutoCad 2015 respektive BDS 2015
Stav: Offline
Bodů: 1790
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.srp.2009 v 21:02
Klasicky se kreslí v měřítku 1:1. Tisk se poté provádí v požadovaném měřítku.
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.srp.2009 v 21:50
Klasicky sice jo,ale tady jde o to,ze kdyz kreslim v 1:1 a okotuju to,tak se to nevejde do sablony A3,coz je ten ramecek kde to ma byt.
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.srp.2009 v 22:08

Jojo se samouky je sranda...

Kreslete ZÁSADNĚ v 1:1. Asi nejlepší je osvojit si práci v modelovém a ve výkresovém prostoru. Ale faktem je, že spousta lidí spokojeně dodnes pracuje jako tuším v AutoCADu 11 - pouze v modelovém prostoru. Finta je v tom, že kreslíte model ve skutečném měřítku a ten rámeček, stejně jako všechny kóty a texty, si zvětšíte v převráceném poměru měřítka. A při vykreslování to celé zmenšíte v měřítku.
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 01:03
Uz je mi to jasny, co potom s tema kotama? Kdyz to zmensim,zmensej se i koty.Ty pak musim jedine prepsat,nebo nastavit jeste meritko u kot. Co vy na to?
Zpět nahoru
Sedláček Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 15.dub.2005
Lokalita: Czech Republic
Používám:
AutoCad 2024 LT
Stav: Offline
Bodů: 384
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 07:50
Hodnoty kot se nezmění.
V předchozím příspěvku to bylo myšleno tak, že když chcete výsledný text či popis kót velikostí písma 5 mm, tak ho musíte kreslit 10mm.
Rámeček nebude 420x297 ale 840x594
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 09:44
Nechci se Vám do toho plést, ale předpokládám, že jste projektant a uznáváte nějaké měřítka výkresů. Takže jak Vás někdo může nutit do nesmyslu, že se má něco vejít na výkres. Kde to jsme? To je jako u nás nové krajské mozky vymyslely, že knihovna která má rozpočet 1.5 mld se postaví za 800 mil! Hold se nám tu komunisti dostali ke korytům a už to začíná!
Takže si řekněte, v jakém měřítku by jset měl výkres vytisknout a pak tomu přizpůsobíte vše ostatní!
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 14:14
Tak mam nakresleno a co dal? Stahnul jsem si vykresovy ramecek A3 a vykres,ktery mam 1:1 se mi tam nevejde. Ted bych opravdu potřeboval poradit krok za krokem co dal, abych to do ramecku mohl umistit,zkratka aby se to tam vešlo a nezměnily se při zmenšení rozměry,tj. čísla u kót zůstaly stejné. Děkuji za připomínky a věcné rady. Opravdu je to těžké...

Upravil 723novy723 - 14.srp.2009 v 14:15
Zpět nahoru
Ferdinand Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2004 (EN) na Windows XP
Stav: Offline
Bodů: 1904
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 14:17
1. Nakreslit vše v Modelu  v měřítku 1:1
2. Nakótovat vše potřebné (dimscale=2) v Modelu
3. Založit si nové Rozvržení (tj. ve výkresovém prostoru), do kterého vložíte
- rámeček A3 (297 x 210 mm)
- rohové razítko (zpravidla 180 x 35 mm) s logem, texty v něm jsou vysoké 2,5 mm
- poměrové měřítko
- poznámky, ostatní texty, ...
4. Hotové rozvržení vytisknete na tiskárně A3 v měřítku 1:2
Základní poučka (a princip AutoCADu - často velice rádo opomíjena): V počítači nekreslíme "na A3" či "na A2" atd. ale tvoříme model 1:1 a pak to vytiskneme na papír!
-FerTh-
Zpět nahoru
be_em Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.úno.2006
Lokalita: Slovensko
Používám:
Používal som AutoCAD 2004, 3ds max7. Teraz AcadLT
Stav: Offline
Bodů: 865
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 14:19
kedysi som to tu vysvetľoval (samozrejme cez layout-y)

Mierka - Layout

viď príspevok úplne dole

Upravil be_em - 14.srp.2009 v 14:21
Zpět nahoru
mika87 Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 06.srp.2008
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
AutoCad Mechanical 2009, Autodesk Inventor 2009
Stav: Offline
Bodů: 116
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 14:59
Tak já jsem teda taky začátečnice a samouk ale vše co tady píšete mi přijde naprosto zbytečně složité. Já kreslím vše v měřítku 1:1, poté si ťuknu na příkaz Razítko/Razítka výkresu (AMTITLE) zadám formát papíru a měřítko, vygeneruji výkresový prostor, obtáhnu ho obyčejným obdélníkem a přidám firemní razítko. Je to sice primitivní ale funguje. Pokud se mi to co jsem nakreslila nevejde do "obdélníku" tak ho  prostě zvětším v poměru a tisknu max. do plochy. V práci to nikdo neměří a já nemám problém s kótováním atd. Jediný problém je že přes AMTITLE se rozhodí měřítka čerchovaných a čárkovaných čar. 
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 15:42
Hm budu zkouset,ale mozna bych to nekomu poslal aby udelal ty konecne kroky aby to fakt bylo spravne a veslo se to.... :)
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 20:02
Tak jsem to udělal následovně.Rámeček A3 jsem si 2x zvětšil, protože jsem kreslil v 1:1. Nyní se kresba vejde do rámečku. Teď když dám ale tisk a vyberu rámeček a zvolím 1:2 měřítko, tak trochu rámeček přesahuje okraje papíru. Když zatrhnu místo měřítka přizpůsobit do plochy,tak se tam vejde. Co myslíte,je to správně nebo musim ještě něco upravit,aby to bylo skutečně vytištěný v 1:2?
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 20:35
Zkontrolujte si rozměry toho rámečku (třeba příkaz VZDálenost). Je možné, že jste si opatřil rámeček od někoho, kdo zatuhnul v minulém století a má rámeček pro pauzák s 5 mm okraji navíc - aby se to dalo kopírovat světlotiskem.
   Další možnost je, že vaše tiskárna neumí tisknout až do okrajů, nebo že v nastavení tiskárny máte nastaveny nějaké okraje - projděte si nastavení tiskárny.
   Jde o to, jestli chcete výkres v přesném měřítku - pak musíte vybrat právě pokreslenou plochu (krát měřítko). Nebo chcete výkres s rámečkem na standardtním formátu a na měřítku až tak nezáleží - pak to nechte, jak se vám to tiskne.
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
Seiner Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (PA)
Používám:
Mechanical 2017, Inventor 2017 a starší
Stav: Offline
Bodů: 1662
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 20:37
To samozřejmě ano - využíváte příkazů Mechanicalu. Ale s tazatelem, který evidentně neví, která bije, bych se do diskuzí o Mechanicalu nepouštěl.
Vítězslav Seiner

Chrudim
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.srp.2009 v 22:18
Nebylo by možné jen tak pro názornost říct, jak velká je ta součást, která se má vejít do rámečku A3 ? Rozměry prosím v milimetrech.
Nerozumím tomu "Rámeček A3 jsem si 2x zvětšil" ...
Rámeček A3 je pořád 420x297 mm - 2x zvětšený už je jiný formát ... ten rámeček si nechte ve výkresovém prostoru, jaký je ... v modelu nakreslete součástku 1:1 ... ve výkresovém prostoru udělejte výřez s měřítkem 1:2 ... vejde se ?
Jak může rámeček přesahovat okraj papíru ? Jak máte nastaveno rozvržení stránky - jaká je tiskárna, na kterou vykreslujete - má nenulové okraje (jak se ptal kolega výše) ?
P.S.
Kótovat lze i ve výkresovém prostoru, při vhodně zvoleném měřítku v kótovacím stylu.  
Původně odeslal(a) 723novy723 723novy723 napsal(a):

Tak jsem to udělal následovně.Rámeček A3 jsem si 2x zvětšil, protože jsem kreslil v 1:1. Nyní se kresba vejde do rámečku. Teď když dám ale tisk a vyberu rámeček a zvolím 1:2 měřítko, tak trochu rámeček přesahuje okraje papíru. Když zatrhnu místo měřítka přizpůsobit do plochy,tak se tam vejde. Co myslíte,je to správně nebo musim ještě něco upravit,aby to bylo skutečně vytištěný v 1:2?
=^..^=
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.srp.2009 v 14:41
No asi takhle, muzu to klidne poslat a bude to jednoduzsi. Kreslil jsem v modelovem prostoru soucastku o rozmerech 424x65mm. Ramecek co jsem take otevrel v modelovem prostoru je navrzen formatu A3(297 × 420). Jenomze vykres ma byt na A3 v meritku 1:2,aby se na nej vesel,to je jasny. Ted jde o to co s tim dal delat,abych to opravdu mohl umistit do toho ramecku s razitkem a vytiskl na A3. Vytisteny to musi byt technicky spravne. Samozrejme velikosti pisem u kot atd. Diky.


Upravil 723novy723 - 15.srp.2009 v 14:49
Zpět nahoru
723novy723 Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 19.úno.2007
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD 2007
Stav: Offline
Bodů: 28
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.srp.2009 v 19:07
Trochu se v tom začínám orientovat,ale stále chybí správná rada. Ze školy mam už vytvořený rámeček jako dwg soubor v modelovém prostoru, jenž je rozměru A3. Proto když kreslím velkou součástku,tak se tam nemůže vejít. Pak se různě experimentuje s měřítkama atd. Teď se mi podařilo tisknout i z modeloveho prostoru bez nastavenych okraju tiskarny a uz se to i vejde. Vsude pisou,ze se ma pracovat s Rozvrzenim. Podle mne to je slozite a nejasne. Nebo me mekdo privede na jiny nazor?

Upravil 723novy723 - 15.srp.2009 v 19:47
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 2849:VIPJak v rohovém razítku IDW výkresu Inventoru snadno uvést celkovou hmotnost, objem sestavy nebo měřítko?
Tip 2124:VIPJak změnit měřítko výkresu pouze v jedné ose (jen X, jen Y, jen Z)?
Tip 8190:VIPAutomatické měřítko výkresu pomocí makra iLogic.
Tip 454:Zjištění aktuálního nastavení měřítka výkresu.
Tip 10284:Popisky Civilu 3D a měřítka.
Tip 12571:Jak změnit měřítko výkresu v AutoCADu Mechanical?


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,281 sekund.