Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 889
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

CAD zprávy

ARKANCE – nové jméno, stejný tým
CAD-NEWS duben 2024
Zpráva průzkumu Autodesk Design & Make 2024 potvrzuje důvěru v AI te
ARKANCE a její dceřiná společnost U.S. CAD kupují společnost CADD Mi
Pozvánka na konferenci ARKANCE LIVE 2025
CAD-NEWS březen 2024
Další novinky Další CAD novinky

Partnerství

Textová CAD reklama
Na tomto místě může být i reklama na vaše produkty a služby! Kontaktujte nás.
IT CAD - časopis
BIMfo - BIM portál
F360 - Fusion portál

eShopCAD Shop

eShop: CAD produkty
Školení, kurzy
Online školení Autodesk
Autodesk Fusion 360
CAD/CAM/CAE aplikace Fusion 360 - nejvýhodnější CAD/CAM
Další produkty Další CAD produkty a mimořádné nabídky

Práce, volná místa Pracovní příležitost z Jobs.cz

Volná pracovní místa a pracovní příležitosti v oboru CAD/CAM/BIM/GIS

Popis pozice: Obor: Působiště: Poptávané
úvazek:    i pro:    požad.vzdělání:    jazyk.znalost:

Popis nabízené pracovní pozice #1440467117:

Senior CAD Designer, Plzeň, Czech Republic (1440467117)
Popis pozicePlzen, Czech Republic

Following its establishment in 2012, today Plzen is our fastest growing Engineering Development Center in Europe; the development center works on the design and development of Lear Products related to Mechanical Engineering such as complex seating mechanisms and structures, foams, coatings, plastics and trim development. With a headcount of circa 250 employees today, the vision for Plzen is to develop into a leading Design and Development Center working on projects for all major European OEM customer groups from concept phase through to delivery.

Reporting directly to the business unit Engineering CAD Manager and working within the engineering project team you will have a key focus to coordinate and develop new product design activities to customer requirements whilst working closely with the sales and quality departments.

As a CAD Designer your role may also include:

* Design and develop part of the seats based on specifications from the customer.
* Integrate components and assemblies to the seat systems.
* Take a lead in assigned projects.
* Communicate with clients and solve technical issues during development.
* Implementation of the design calculations and analysis.

To be a success in this role you must have:

* University degree in mechanical engineering.
* Knowledge and experience in a 3D design program - Catia or NX is a must.
* Experience in a similar position in product development field.
* Communicative knowledge of English language.
* Experience in the field of mechanical design (plastics, metals).

We would like to offer you:

* Competitive salary, flexible working hours & commuting allowance.
* Personal Training & Development, possibility of language lessons.
* Attractive T-Mobile tariff, Meal vouchers, 25 days of vacation, office yoga, company events.
* Work on exciting projects for AUDI, BMW, DAIMLER, GM, JAGUAR, LAMBORGHINI, PORSCHE.…
Působiště:Lear Corporation Czech Republic s.r.o. - Plzeňský kraj - Plzeň
Práce:Práce na plný úvazek
Termín:vloženo 4.2.2020
-ZÁJEM-
přejdete na Jobs.cz
JOBS.cz

Novou pracovní pozici nebo poptávku práce či služeb můžete doplnit sami. Inzerujte volná místa a nabídky (ponuky zamestnania) zdarma na stránce "Práce" na CADforum.cz. Nabízím práci - hledám práci. Pro diskusi nad nabídkami práce můžete využít fórum.