MĚŘÍTKO [SCALE]

Tento příkaz umožňuje u vybraných objektů změnit jejich velikost (rozměry) buďto koeficientem zvětšení (zmenšení) nebo referenčně.

Je třeba si uvědomit rozdíl mezi tímto příkazem, který mění opravdu velikost objektů, a změnou velikosti pohledu na výkres (např. kolečkem myši). Třetím problémem je potom vlastní měřítko výkresu (např. 1:100), které se zadává při výstupu výkresu na plotr nebo tiskárnu.

Příkaz:_scale 
Vyberte objekty:   Vybereme objekty,u kterých chceme změnit velikost (nebo je máme vybrané předem, a potom se tato výzva neobjeví)
Určete referenční bod: bod Zadáme základní bod transformace, t.j. bod, který při změně velikostí zůstane na místě a všechny vzdálenosti se vlastně vůči němu přepočítávají.
Určete měřítko nebo [Kopie/Reference] číslo Zadané číslo je koeficient, kterým se budou násobit velikosti. Např. 2 znamená zvětšení objektu na dvojnásobek, čísla v rozmezí 0 a 1 znamenají zmenšení objektu. Pokud zadáme R (referenčně), budeme dotázáni na původní velikost a na její novou hodnotu.

Následující příklad popisuje referenčnímu zadávání, kdy chceme, aby výška srdíčka (kterou neznáme) se změnila na hodnotu 2.

Příkaz: _scale  
Vyberte objekty:   Vybereme celé srdíčko.
Určete referenční bod: _int Špička srdíčka má zůstat na místě.
z bod 1 Ukážeme na špičku srdíčka.
Určete měřítko nebo [Kopie/Reference]: r Použijeme referenční zadání, protože neznáme výšku srdíčka.  
Určete referenční délku <1>: _int Referenční délku zadáme pomocí dvou bodů, které určují stávající výšku srdíčka.
z bod 2
Určete druhý bod: _int
of bod 3
Určete novou délku nebo [Body] 2 Hodnota, na kterou chceme výšku změnit.

Poznámka: Při zadávání pro zmenšení objektu často využijeme toho, že na místě čísla může stát jednoduchý výraz. Např. při zmenšení na dvě třetiny původní velikosti nezadáváme 0.66666666, ale na výzvu Určete měřítko: napíšeme 2/3.