1.5. Pracovní rozhraní v Civil 3D
Pracovním prostorem lze rozumět sady nabídek, panelů nástrojů a ukotvitelných oken, které jsou seskupeny a organizovány tak, aby bylo možné pracovat ve vlastním výkresovém prostředí. Při používání pracovního prostoru se v nabídkách, panelech nástrojů a ukotvitelných oknech zobrazují pouze ty možnosti, které se vztahují na daný pracovní prostor.
1 – Okno pracovní prostor. Slouží pro správu projektu. V tomto okně jsou umístěny záložky Prospektor a Nastavení. V případě práce s dalšími částmi programu se zde vytvoří i jiné záložky, např. Survey a další.
Prospektor – slouží přímo pro správu projektu, má stromovou strukturu, která obsahuje všechny objekty použité v projektu – body, terén, staveniště a další.
Nastavení – slouží pro nastavení vlastností jednotlivých částí projektu. Nastavují se zde jednotky, popisky, vzhled a další funkce.
2 – Vlastnosti – slouží pro zobrazení charakteristik vybraného objektu.
3 – Modelový prostor – prostor pro tvorbu projektů
4 – Příkazový řádek – slouží pro zadávání příkazů pro práci s programem. Mimo práce s příkazovým řádkem umožňuje program také dynamické zadávání příkazů.
5 – Panel nástrojů – plovoucí okno s panelem nástrojů. Okna je možné vyvolat za pomoci příkazů místní nabídky. Okna lze upravovat a skrývat dle potřeby.
Okno Panorama slouží pro přehled kroků při tvorbě projektu a k zobrazení upozornění na nedodržení předem stanovených standardů – např. velikost směrových oblouků u tvorby trasy.
V záhlaví výkresového prostoru na liště hlavních nabídek, jsou nabídky jednotlivých částí projektu. Souží pro správu těchto částí a pro vyvolání plovoucích oken pro jejich úpravu.
Body – pro práci s body seznamy souřadnic a jejich úpravy.
Povrchy – pro tvorbu povrchu, vytvoření modelů terénu a tvorby analýz.
Parcely – pro tvorbu, úpravu a správu parcel a pozemků.
Modelování zemního tělesa – pro vytváření modelování zemních těles.
Trasy – pro návrh trasy a jejich úpravy.
Profily - pro vytváření podélného profilu.
Koridory - pro tvorbu vzorových příčných šablon a modelování koridoru.
Příčné řezy – pro definování stop příčných řezů a jejich vykreslení a výpočet objemů kubatur.
Potrubí - pro návrh potrubních a dalších inženýrských sítí.