2.2. Práce s daty z terénních měření – Survey

V Autodesk Civil 3D naleznete nástroje pro shromažďování dat ze zaměření, jejich úpravu a provádění zeměměřičských výpočtů. Tato data uchovává Civil 3D v zeměměřičské databázi, s možností přístupu přes výkresy, které jsou připojeny ke stejné zeměměřičské databázi.

V této zeměměřičské databázi se úhlové hodnoty ukládají v radiánech a délkové hodnoty v metrech. Jednotky výkresu Civil 3D lze použít nezávisle na jednotkách zeměměřičské databáze. Jsou-li objekty výkresu importovány ze zeměměřičské databáze a jednotky výkresu Civil 3D se od souřadnicové zóny liší, objekty se transformují. Veškerá práce s zeměměřičskými daty se provádí v části Survey.

 

 

 

 

2.2.1. Nastavení

Civil 3D umožňuje definovat a spravovat nastavení aplikace Survey:

ù        Databáze předpon obrazců => ovlivňuje zobrazení a vlastnosti zeměměřičských obrazců, které mohou být importovány

ù        Databáze zařízení => definuje chybový model pro konkrétní zeměměřičský nástroj při analýze zeměměřičských dat metodou nejmenších čtverců.

ù        Uživatelské nastavení => nastavení uživatele, výkresu a databáze.

 

2.2.2. Možnosti importu a práce s daty ze zaměření v Civil 3D

ù        Import dat zeměměřičských měření z polního zápisníku do zeměměřičské databáze

ù        Import dat zeměměřičských měření ze souboru LandXML

ù        Ruční zadaní zeměměřičských dat do existující zeměměřičské databáze

ù        Import zeměměřičské sítě do výkresu

ù        Import zeměměřičských obrazců do zeměměřičské databáze

ù        Import zeměměřičských obrazců ze zeměměřičské databáze do výkresu

ù        Provádění operací s geometrií souřadnic, možnost zaznamenání vstupu a výstupu.

ù        Přehrání vstupů zeměměřičských příkazů v režimu reálného času, v režimu pomalého pohybu nebo krok za krokem.

 

2.2.3. Možnosti úprav dat ze zaměření v Civil 3D

Lze provádět úpravy polních dat pomocí metody polygonového pořadu a nejmenších čtverců. Kromě toho lze kreslit a ovládat skici umístěné v polích buď prostřednictvím popisů bodu nebo pomocí příkazů obrazce. K dispozici máte analýzy metodami Kompasu, Pemrlice, Přechodu a Nejmenších čtverců.

 

V aplikaci Survey pracujeme s těmito zeměměřičskými objekty:

ù        Sítě - představuje zeměměřičskou síť nebo polygonový pořad ve výkresu, jsou to importované informace ze zaměření, tedy všechny body měření, směry, atd.

ù        Obrazce - představuje zeměměřičský obrazec ve výkresu, jsou to linie a oblouky mezi zeměměřičskými body (např. osa silnice, hrany budov, vedení IS).

ù        Zeměměřičské body – body zaměření, lze je vložit do Civilu jako Civil body.

 

2.2.4. Zeměměřičské databáze

Zeměměřičská data jsou uložena v databázi nezávisle na výkresu. Po přístupu nebo importu bodů do zeměměřičské databáze lze zeměměřičská data ručně i automaticky vložit do výkresu pro jejich zobrazení a vizualizaci. Vytváření lokálních zeměměřičských databází se provádí v Prostoru nástrojů na kartě Survey. Následně lze databázi povrchů přidat do Projektu. Zeměměřičská databáze obsahuje všechny řídicí body, známé směry, měření, definice polygonových pořadů, obrazce a směrodatné odchylky založené na datech zařízení pro zeměměřičskou databázi.

 

Postup práce se zeměměřičskými daty

ù        Nastavení uživatele Survey

-          v okně Survey klikněte na ikonku  a v dialogovém okně můžete měnit nastavení vzhledu interaktivní grafiky, výchozí hodnoty nastavení zařízení, obrazců, co se má importovat/exportovat, vzhledy jednotlivých objektů, atd.

-          Pokud není zobrazena karta Survey v Prostoru nástrojů, zapnete ji přes menu Survey – Otevřít prostor nástrojů Survey.

 

ù        Vytvoření nové lokální zeměměřičské databáze

-                            v Prostoru nástrojů klepněte na kartě Survey pravým tlačítkem na Databáze Survey a zvolte položku Nová lokální zeměměřičská databáze a zadejte název databáze. Databáze je vytvořena.

 

 

 

 

 

ù        Importování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – polní zápisník

-          ve Vámi vytvořené nové zeměměřičské databázi klikněte pravým tlačítkem na Sítě a zvolte Nový. Nazvěte síť. Byla vytvořena nová síť, po rozkliknutí vidíte, že obsahuje řídící body, neřídící body, směr, nastavení a polygonové pořady. To všechno jsou informace, které se získají z dat zaměření.

-          Nyní klikněte pravým tlačítkem na Vámi vytvořenou síť, zobrazí se Vám nabídka, co všechno lze s danou sítí dělat. Můžete importovat polní zápisník, upravovat ho i exportovat, dále můžete provádět analýzy dat metodou nejmenších čtverců, vkládat data do výkresu, atd.

 

 

2.2.5. Vytvoření polního zápisníku

K převedení dat z přístroje na zaměření do tzv. polního zápisníku slouží datové kolektory. Tyto datové kolektory jsou k dispozici v softwarech jiných výrobců včetně doplňkových nástrojů Trimble Link, Carlson Connect a Leica X-Change, další informace naleznete zde: www.autodesk.com/civil3d-partners .

-                            Vyberte položku Importovat polní zápisník. Zobrazí se Vám okno pro definování umístění polního zápisníku. Formát polního zápisníku se kterým pracuje Civil 3D je *.fbk. Zvolte daný soubor a potvrďte. 

-                            v zobrazeném okně Importovat polní zápisník projděte nastavení hodnot pro import a potvrďte.

-                            Dojde k načtení všech dat, co jsou v polním zápisníku a jejich zobrazení dle stylu, který je nastaven (styly lze změnit v kartě Nastavení v části Survey).

-                            Nyní můžete načtená data upravit, analyzovat a po té vydat do výkresu, což znamená, že s nimi můžete dále pracovat. Např. z bodů zaměření vytvořit Civil body a z nich povrch, atd

 

.

 

 

Vložení bodů ze zaměření do Civil 3D

-          klikněte pravým tlačítkem na Vámi vytvořenou síť v zeměměřičské databází a zvolte Body – Vložit do výkresu. Tímto se body vloží do výkresu do skupiny všechny body a Vy je můžete dále třídit, měnit styly zobrazení, vytvářet z nich povrchy, atd.

 

 

ù        Importování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – LandXML

-                      Na kartě Survey rozbalte knihovnu Zeměměřičské databáze a klepněte pravým tlačítkem na databázi, do které chcete importovat data LandXML a klikněte na položku Importovat Survey LandXML.

-                      V dialogovém okně Zvolit soubor LandXML vyhledejte soubor LandXML, který chcete importovat. Klepněte na příkaz Otevřít.

-                      V okně Importovat Survey LandXML upravte nastavení importu a vyberte zeměměřičská data, která chcete importovat.

 

2.2.6. Možnosti exportu a práce s daty ze zaměření v Civil 3D

ù        Export dat ze zeměměřičské databáze do polního zápisníku

ù        Export dat ze zeměměřičské databáze do souboru LandXML

ù        Exportování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – polní zápisník

Polní zápisník lze exportovat ze sítí a obrazců.

-                      V okně Importovat Survey LandXML upravte nastavení importu a vyberte zeměměřičská data, která chcete importovat.

-                      Rozbalte knihovnu Sítě a klepněte pravým tlačítkem na síť, ze které chcete exportovat data do polního zápisníku. Dále klepněte pravým tlačítkem myši na knihovnu Obrazce, kterou chcete exportovat do polního zápisníku. Export obrazce do polního zápisníku se provede rozbalením knihovny Obrazce a klepnutím pravým tlačítkem na název obrazce.

-                      Klikněte na položku Exportovat polní zápisník a v dialogovém okně Uložit jako přejděte do složky, ve které chcete mít umístěn soubor polního zápisníku, a zadejte název souboru. Klepněte na příkaz Uložit.

 

ù        Exportování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – LandXML

-          Pravým tlačítkem klikněte na zeměměřičskou databázi a zvolte položku Exportovat Survey LandXML, upravte nastavení exportu a vybere zeměměřičská data, která chcete exportovat.

 

2.2.7. Databáze zařízení

Tato databáze obsahuje jednu nebo více definic zařízení, což jsou hodnoty přiřazené k určitým zeměměřičským nástrojům, jako jsou třeba směrodatné odchylky přiřazené k možnostem měření zařízení.

ù        Vytvoření definice a databáze zařízení

-          V Prostoru nástrojů klepněte na kartě Survey pravým tlačítkem na knihovnu Databáze zařízení a zvolte Nový. Dojde k vytvoření nové databáze zařízení.

-          Klikněte pravým tlačítkem myši na Vámi vytvořenou databází a zvolte Nový. Nyní budete definovat nové zařízení. V okně Nové zařízení zvolte název a další vlastnosti zařízení, jako jednotky, úhle, odchylky, atd. Závisí to na Vámi používaném zařízení.

-                            Potvrďte stisknutím tlačítka OK. Nové zařízení bylo přidání do databáze. Kdykoliv můžete změnit vlastnosti tohoto zařízení.

-                            Pokud chcete, aby toto zařízení bylo nastaveno jako aktuální, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Udělat aktuálním.

 

 

2.2.8. Tvorba a správa jednotlivých objektů v síti zeměměřičské databáze

Síť zeměměřičské databáze obsahuje:

ù        Řídící body

ù        Neřídící body – mohou se změnit v řídící

ù        Směry – směry měření

ù        Nastavení – nastavení přístrojů

ù        Polygonové pořady

 

Všechny tyto objekty lze vytvářet, upravovat a spravovat. K nabídce se dostanete přes klinutí pravým tlačítkem myši na daný objekt. Jako příklad uvádíme postup na vytvoření řídících bodů:

 

ù        Vytvoření řídicích bodů

-          Klepněte pravým tlačítkem na knihovnu Řídicí body. Klepnutím na položku Nový, v dialogovém okně zadejte číslo bodu, název bodu, hodnotu X (souřadnici X) nového řídicího bodu, hodnotu Y (souřadnici Y) nového řídicího bodu a lze zadat i výšku (souřadnici Z) nového řídicího bodu. Dále můžete zadat popis řídicího bodu.

-          Volitelně lze zadat zeměpisnou šířku a zeměpisnou délku bodu, kdy hodnota vlastností X a Y se počítá z hodnoty zadané na tomto řádku. Tato vlastnost není dostupná, není-li k zeměměřičské databázi přiřazena zóna souřadnicového systému.

-          Klepnutím na tlačítko OK vytvořte nový řídicí bod. Nový řídicí bod se zobrazuje v zobrazení seznamu řídicích bodů v Prostoru nástrojů.

 

2.2.9. Možnosti příprav navržených dat pro výstupní měření v Civil 3D

ù        Exportovat zeměměřičská měření a obrazce do polního zápisníku.

ù        Vytvářet Civil body ze zeměměřičské databáze.

ù        Definovat povinné spojnice povrchu z výběru zeměměřičských obrazců

ù        Exportovat zeměměřičská data měření a obrazce s využitím LandXML.

ù        Aktualizace zeměměřičských objektů výkresu ze zeměměřičské databáze.

 

2.2.10. Příprava dat pro vytyčování v terénu

Postup přípravy dat pro vytyčování v terénu je identický s postupem načítání dat ze zaměření do databáze Civil 3D, jen dochází k jednotlivým krokům obráceně:

-          nejdříve svoje návrhy přidejte do databáze obrazců

-          po té exportujte polní zápisník

Tím dojde k vytvoření dat, s kterými umí dále pracovat měřící zařízení v terénu.

 

V této části jsme si popsali základní postupy práce v Survey. Tato aplikace  umí daleko více, ale tento výukový materiál je koncipován jako úvod do problematiky Autodesk Civil 3D, ne pouze Survey. Proto pro další informace o práci v Survey se podívejte do Uživatelské příručky Civil 3D, kapitoly 8-14.