2.5. Cvičení

 

2.5.1. Načtení bodů z .txt, roztřídění do skupiny, nastavení stylu skupiny, vytvoření tabulky seznamu bodů, export do .xml.

Podkladem pro toto cvičení je výkres novy_vykres.dwg z adresáře Cviceni1. Dále pak textový soubor body.txt z adresáře Cviceni1.

 

2.5.1.1. Načtení bodů

  1. Otevřete výkres novy_vykres.dwg z Cviceni1.

 

  1.  Zvolte příkaz Body – Vytvořit body.

 

  1. V plovoucím okně vyberte příkaz Importovat body.

 

 

  1. Nastavte formát bodů PXYZD ( oddělováno mezerou ) a vyberte zdrojový soubor body.txt z podkladů pro Cvičení2.

 

 

2.5.1.2. Vytvoření nové skupiny bodů

Cvičení začínáme s novým výkresem.

 

  1. V okně Prospektor pravým tlačítkem na příkazu Skupiny bodů vyvoláme nabídku a vybereme Nový.

 

  1. Zadáme název vytvářené skupiny bodů, styl bodu a popisku, hladinu. Pro styl bodu zvolíme styl Standart pro styl popisku bodu je styl Číslo bodu – Výška – Popis bodu. Název skupiny ponecháme předdefinovaný od programu s přiděleným pořadovým číslem.

 

 

  1. Zvolíme položku Skupiny bodů, vybereme skupinu bodů, ze které novou skupinu vytváříme.

 

 

  1. Vybereme záložku Sestavení dotazu a nastavíme podmínky, za kterých budeme vytvářet novou skupinu bodů. Nastavíme dotaz na Výšku bodu, kde chceme vybrat body s výškou nad 240 m n. m. a menší než 245 m n. m. Pro správný výběr je třeba také nastavit operátor mezi řádky. Z možností AND (a), NOT (ne) OR (nebo) vybereme příkaz AND. To znamená, že hledáme body v intervalu od 240 do 245 m n.m.

 

 

  1. Vytvoříme tabulku seznamu bodů pomocí příkazu z hlavní lišty Body – Přidat tabulky.

 

 

  1. V dialogovém okně nastavíme Styl tabulky jako Číslo – Popis – XYZ, dále vybereme skupinu bodů - _Všechny body a vybereme body z výkresového prostoru, označením požadovaných bodů.

 

           

 

  1. Ve výkresovém prostoru určíme místo vložení tabulky. Která bude v tomto místě vykreslena.

 

 

2.5.1.3. Export bodů do LandXML

Cvičení začínáme s novým výkresem.

  1. V okně Prospektor pravým tlačítkem nad skupinou bodů, kterou chceme exportovat, vyvoláme nabídku, kde vybereme příkaz Exportovat LandXML.

 

  1. Vybereme skupinu určenou pro Export – Skupina bodů 1.

 

  1. Vybereme adresář, kam má být výkres uložen. Výkres uložíme.

 

2.5.2. Import výkresu ve formátu .dgn a jeho export do formátu .dwf

Podkladem pro toto cvičení je výkres podklad.dgn z adresáře Cviceni1. Cvičení začínáme s novým výkresem.

 

  1. Z hlavní nabídky vybereme příkaz Map – Nástroje – Importovat.  Vybereme pro import soubor podklad.dgn z Cviceni1.

 

  1. Před importem v dialogovém okně vybereme k importu všechny hladiny a nevybereme prostorový filtr.

 

 

  1. Potvrzením načteme povrch ve formátu .dgn do programu Autodesk Civil 3D.

 

 

  1. Načtený povrch vyexportujeme do formátu .dwf užitím příkazu Soubor – Export – Export do jiného formátu.  Vybereme ze seznamu formát .dwf a určíme adresář pro uložení.

 

 

 

2.5.3.  Načtení dat ze zaměření, načtení polního zápisníku do výkresu, převedení bodů  do výkresu a vytvoření povrchu.

Podkladem pro toto cvičení je výkres zamereni.fbk. z adresáře Cviceni2.

 

1. Otevřete si nový výkres. Překlikněte si v pracovním prostoru na záložku Survey. Pokud záložka není zobrazena, zvolte v menu Survey Otevřít prostor nástrojů Survey.

 

2. V kartě Survey klikněte pravým tlačítkem myši na Databáze Survey a vyberte Nová lokální zeměměřičská databáze. Nazvěte ji Pokus. Rozbalte tuto databázi a vidíte, že je složena ze sítě, obrazců a zeměměřičských bodů.

 

3. Zkontrolujte nastavení jednotek databáze, klikněte pravým tlačítkem myši na databázi zvolte Upravit nastavení zeměměřičské databáze, zde můžete určit  souřadné systémy, délkové a úhlové jednotky, atd. Jako vzdálenost nastavte mezinárodní stopa a úh el definujte Stupně SMV a nakonec směr nastavte Směrníky.

 

 

4. Klikněte pravým tlačítkem myši na položku Sítě a zvolte Nový. Nazvěte síť, např. zaměření. Rozklikněte právě vytvořenou síť, vidíte že obsahem sítě jsou řídící a neřídící body, směry, nastavení a polygonové pořady. To jsou všechno informace, které lze získat ze zaměření.

 

5. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na síť Zaměření a zvolte Importovat polní zápisník.

 

 

6. Z adresáře cvičení vyberte soubor zamereni.fbk z Cviceni2 a vyberte Open. V dialogovém okně Importovat polní zápisník můžete nastavit parametry importu. Vše ponechte tak, jak je a potvrďte stisknutím OK.

 

 

7. Sledujte jak dochází k vykreslování zaměření do výkresu. Výsledkem je neimportování všech řídících bodů, směrů měření a nastavení jednotlivých měření, dále načtení jednotlivých obrazců.

 

8. Projděte si jednotlivé položky. V části obrazce jsou zahnuty všechny obrazce získané zaměřením, např. půdorysy budov, hranice komunikace, atd. Výhodou je to, že pokud máte vytvořený povrch, je možné automaticky vkládat tyto obrazce jako zlomové linie do povrchu (stačí kliknout pravým tlačítkem myši na obrazce a vybrat Vytvořit povinné spojnice.)

 

9. Nyní vložíme zeměměřičské body do Civil 3D, Civil pak s nimi může dále pracovat, třídit je, vytvářet z nich povrchy, atd, tak jak si ukážeme v dalších následujících cvičeních.

 

10. Klikněte pravým tlačítkem myši na Zeměměřičské body a zvolte možnost Body -> Vložit do výkresu. Dojde k vložení všech bodů ze zaměření do databáze Civil 3D, konkrétně do skupiny Všechny body. Nyní můžete pracovat s těmito body, seskupovat je, vytvářet z nich povrchy, atd.