6.3. Cvičení

 

6.3.1.  Tvorba Kusovníku

Podkladem pro cvičení je výkres potrubí.dwg z Cviceni7.

 

  1. Otevřeme soubor potrubí.dwg z Cviceni 7.

 

  1. Z hlavní nabídky vybereme příkaz Potrubí – Kusovník – Vytvořit. V jeho záložce Informace přiřadíme seznamu částí název Kusovník.

 

  1. V záložce Potrubí přidáme užitím pravého tlačítka nový seznam částí.

 

 

  1. Ze katalogu součástí vybereme Kruhové potrubí – SI Betonové potrubí.

 

 

  1. Po přidání součásti je třeba nastavit její velikost. Dialog pro nastavení velikosti vyvoláme pravým tlačítkem u názvu součásti.

 

 

  1. Velikost součásti ponecháme ve stávajícím nastavení.

 

 

  1. V tvorbě kusovníku vybereme záložku Stavební objekty. Ve které stejným způsobem jako  u potrubí přidáme stavební objekt Přítok – Odtok SI SI betonové obdélníkové norné stěny. Stejným způsobem jako u potrubí nastavíme také velikost součásti. Potvrdíme vytvoření kusovníku.

 

  1. Nastavíme pravidla jak pro sítě tak pro stavební objekty. V záložce Potrubí vybereme pravidla potrubí přiřazeného v kusovníku a upravíme je.

 

 

9. Pro pravidla ponecháme přednastavené hodnoty. Nastavíme stejným způsobem pravidla i pro objekty.

 

6.3.2. Návrh potrubního řadu

Podkladem pro cvičení je výkres kusovnik.dwg z Cviceni7.

 

  1. V hlavní nabídce vybereme příkaz Potrubí – Vytvořit podle rozvržení.

 

  1. Přiřadíme potrubnímu řadu styl - Standard, povrch – Koridor4, trasu – Trasu 19.

 

 

  1. V Nástrojích seznamu částí přiřadíme sítím vytvořený kusovník a přistoupíme k tvorbě sítě.

 

 

  1. Vybereme příkaz Vykreslit potrubí a stavební objekty. Podél koridoru vykreslíme jedno potrubí.

 

 

  1. Opět zvolíme příkaz Vytvořit podle rozvržení. Parametry potrubí budou stejné jen pro povrch přiřadíme Povrch4. Vytvoříme potrubí křižující již navržené a koridor, dle postupu uvedeného výše.

 

 

 

 

  1. K jednomu z křižujících se potrubí přidáme odbočnou větev.  Vytvoříme začátek větve a její připojení je umožněno kdekoliv ke stávající větvi a je vyznačenou následující značkou. Pro vytvoření odpojení(odbočky) zadejte možnost P, na příkazovém řádku.

 

 

6.3.3. Zobrazení v řezech

Podkladem pro cvičení je výkres navrh_siti.dwg z Cviceni7.

 

  1. Z hlavní nabídky vyberme příkaz Potrubí – Vykreslit součásti v pohledu profilu. Vybereme první a poslední stavební objekt sítě, a celá síť bude vykreslena ve vybraném pohledu profilu.  Pro vykreslení vybereme obě křížící se sítě.

 

  1. V podélném profilu pravým tlačítkem nad počátkem trubní sítě vyvoláme místní nabídku, ve které vybereme příkaz Vlastnosti potrubí, ve kterých určíme výšky potrubí.

 

 

 

3. V příčných řezech je po převzorkování skupiny výšek řezů  potrubí vykresleno. V okně Prospektor zvolíme položku Staveniště – Trasa – Skupiny výšek řezů, kde pravým tlačítkem vyvoláme místní nabídku a zvolíme Vlastnosti.

 

 

4. V otevřeném dialogovém okně vybereme záložku Příčné řezy, kde v okně Výchozí vzorkování příčného řezu zvolíme a zaškrtneme Síť(10) a převzorkujeme řezy kliknutím na tlačítko Převzorkovat. Po potvrzení jsou řezy převzorkovány a jsou v nich zobrazeny i trubní sítě.

 

 

6.3.4.  Kontrola kolizí

Podkladem pro cvičení je soubor podelny_profil.dwg z Cviceni7.

 

  1. Z hlavní nabídky vybereme příkaz Potrubí – Vytvořit kontrolu kolizí. Budeme provádět kontrolu kolizí dvou křižujících se potrubí, která vybereme.

 

  1. Nastavíme požadavky na kontrolu kolizí – název sítě, styl interference.

 

  1. Dále lze stanovit i kriteria 3D přibližné kontroly, kdy nastavujeme kontrolu výšek z bodu 3D pro vzdálenost 3 m.

 

 

  1. Potvrdíme naše nastavení a výsledek kontroly, se nám zobrazí v okně prostor nástrojů. Pomocí příkazu Zoom na, nám bude ve výkresovém prostoru ukázáno přímo místo kolize.