Umísťování objektů v prostoru pomocí rovin
Autodesk Inventor a většina parametrických modelářů od jiných výrobců obsahuje velké množství pomůcek pro úpravu polohy souřadných systémů definujících náčrtové, pracovní a pomocné souřadné roviny. Tyto pomůcky slouží pro přesnou orientaci a definici souřadnic geometrie náčrtů a pracovních prvků. Přes možnost definovat polohu objektů ve všech třech osách současně, se daleko častěji používá při prostorovém modelování definice bodů v rovině (dvou osách). Rozměry objektů jsou v prostoru zkresleny a není je snadné přesně definovat bez dobré prostorové představivosti.
Náčrtová rovinaV parametrickém modelování se soustředí hlavní pozornost především na transformace polohy pracovní souřadné roviny xy, kterou nazýváme náčrtová rovina.
Náčrtová rovina je nejpoužívanější pomůckou při modelování. Jedná se o libovolnou orientovanou rovinu xy, ve které kreslíme náčrty, vytváříme profily načrtnutých prvků nebo definujeme řezy. Náčrtové roviny mají všestranné použití jak při modelování součástí, tak při tvorbě ploch.
Správné pochopení jejich tvorby je velmi důležité pro zvládnutí libovolné aplikace pracující na základě parametrického a adaptivního modelování. Programy se doslova předhání ve funkcích zajišťujících co možná nejjednodušší definice požadované polohy náčrtových rovin.
Definice náčrtových rovinAutodesk Inventor umožňuje vytvoření náčrtové roviny pomocí dvou základních metod:
Odvozením z libovolné rovinné plochy – tato metoda je velmi efektivní a snadná. Náčrtová rovina je pomocí ikony pro aktualizaci náčrtové roviny odvozena z libovolné rovinné plochy na součásti. Metoda je velmi jednoduchá a efektivní vyžaduje ovšem přítomnost rovinných ploch na modelované součásti.
Odvození z pracovní roviny – metoda využívá existence pracovních prvků, kterými jsou pracovní roviny. Jedná se o možnost obecného vytvoření náčrtové roviny, kterému se lze často vyhnout správným postupem vytváření modelu. Tato metoda je ale nenahraditelná především u součástí obecného tvaru a při modelování ploch.
Neexistuje obecné pravidlo, který způsob, kdy využít a je jen na uživateli systému, který způsob zvolí za efektivní. Samozřejmě i u začínajících uživatelů chvíli trvá, než získají určitý cit pro optimální volbu postupu definice náčrtové roviny.
Pracovní prvkyAplikace pro parametrické modelování obsahují pracovní prvky pro zjednodušení práce v prostoru. Snaží se jednoduchým způsobem vystihnout charakteristické body, osy a roviny vhodné pro popis geometrie a polohy modelu v prostoru.
V parametrickém modelování by klasický způsob transformace souřadného systému vytvořil velmi nepřehledný a složitý systém pro popis geometrie modelu součásti. Z tohoto důvodu prakticky využíváme pouze transformací pracovních rovin a os pomocí jednoduchých příkazů.
Globální pracovní prvkyAutodesk Inventor stejně jako řada jiných parametrických modelářů pracuje s dvěma typy souřadných systémů. První, Globální je pevný a jeho polohu nelze měnit. Druhý, Uživatelský má polohu závislou zcela na požadavcích uživatele.
Pracovní prvky a náčrtové rovinyVhodnou kombinací pracovních prvků a pomocných konstrukčních čar lze často vyřešit i definice velmi složité geometrie. Pracovní prvky je nutné ovšem používat uvážlivě, pokud možno pouze tehdy, nelze-li pro definici nové geometrie součásti využít již existující roviny nebo plochy součásti.
Na uvedeném příkladu je zobrazeno vytvoření náčrtové roviny, která je definována pomocí pracovní roviny tečné k vnější válcové ploše příruby. Jedná se o základní ukázku definice pracovní roviny pomocí velmi efektivních pomocných konstrukcí, které patří mezi efektivní postupy modelování.
Všechny vytvářené konstrukční body, osy a roviny jsou průběžně zobrazovány v objektovém prohlížeči. Lze tak přesně určit v jaké pozici se jednotlivé pracovní prvky nachází a s kterými částmi modelu jsou úzce provázány.
Pro zvýšení přehlednosti u složitých geometrií je možné pracovní prvky pomocí objektového prohlížeče skrýt. Velmi vhodné je také komentovat použití kritických pracovních prvků pomocí inženýrského zápisníku. Můžeme tak zabránit nechtěnému poškození modelu v případě úprav modelu a zdlouhavému odhalování následných chyb.
Při používání pracovních lze obecně doporučit jejich přednostní definici pomocí existující geometrie na modelovaných součástech. Využití hran a bodů je mnohdy výrazně jednodušší, než konstrukce pomocných objektů. Obdobné úsporné doporučení také platí pro množství pracovních prvků, které může výrazně snížit přehlednost v topologii tvorby modelu.
Autodesk Inventor využívá pro vytváření pracovních prvků výhradně jednoznačného příkazu v nabídce příkazů pro modelování (features). Parametry se definují s přímým náhledem na polohu prvku pomocí levého tlačítka myši. V případě, že toto tlačítko stiskneme trvale můžeme určit ofsetovou vzdálenost od již existující roviny.