Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5205

CAD tip CAD tip # 8405:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Animace pohybu větví stromů ve větru.

A - odpověď ... aneb duj, větře, duj!

Pro ohýbání stromů větrem a věrné rozpohybování větví existují specializované plugin moduly pro 3ds Max (např. STORM nebo natFX).

Pokud ale chcete jen oživit stafážní prvky nebo pozadí vaší animace architektonické scény, vystačíte si i s vestavěnými funkcemi a modifikátory v 3ds Max. Pro ukázku využijeme 3D model vrby dostupný ke stažení v DWG formátu z Katalogu bloků.

Základem pro měkké a vizuálně věrné pohyby větví je měkký výběr blízkých objektů (vrcholů, ploch). Pro funkci "Soft selection" použijte režim Vertex a nastavte vhodnou hodnotu "přesahu" výběru - Falloff. Poté vybírejte jednotlivé konce větví (se stisknutým Ctrl pro vícenásobný výběr). Po dokončení výběru přidejte modifikátor (modifier) "Noise".

Pro Noise nastavte volbu "Animate Noise" a zvolte odpovídající sílu ("Stregth") šumu v jednotlivých osách (v ose Z může být nižší). Nenastavujte velký rozsah pohybu, s rostoucí velikostí klesá věrohodnost zobrazení. Nyní je již šum aplikován na celou délku časové osy a můžete si ověřit nastavení parametrů pohybu větví v čase.

Vzhledem k tomu, že 3D model stromu (popř. stromů) i samotná aplikace modifikátoru šumu jsou výpočetně náročné, zvažte možnost vygenerování pozadí jako samostatné animace a následné "promítnutí" této předpřipravené animace do renderingu vaší scény (buď projekcí na plochu v pozadí nebo spojením v postprocesingu).

Podrobný postup použití postupu animace větví ukazuje videoukázka na YouTube kanálu CADstudioCZ:

Max2012Max2011
100% *  CAD 
9.1.2012    2916×  
animace blok formát model
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: 3ds Max 2012 · 3ds Max 2011 ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist