Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6161

CAD tip CAD tip # 10680:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Automatická klasifikace výkresových objektů podle jejich vlastností.

A - odpověď V některých pracovních postupech bývá potřeba zpracovat výkres AutoCADu tak, aby bylo možné snáze oddělit (vizuálně nebo výběrem) jednotlivé objekty mající stejné nebo podobné vlastnosti. Tato tzv. klasifikace je součástí funkčnosti GIS verzí AutoCADu (Map a Civil 3D), ale lze ji částečně použít v holém AutoCADu nebo jeho jiných profesních verzích:

Pomocí utility CS AutoClass od Arkance Systems lze rozčlenit vybrané objekty do samostatných kategorií (tříd, classes) podle některé z jejich společných vlastností - např. výšky, plochy, délky, objemu, poloměru, otočení, hodnoty numerického atributu bloku, apod. Jednotlivé kategorie (třídy) pak mohou být reprezentovány buď barevným odstínem (součástí aplikace jsou přednastavené palety - duha, hydro, zeleň, pastelové barvy...), nebo automaticky vytvořenými hladinami - v podobě např. AUTOCLASS_RADIUS_10_19, AUTOCLASS_RADIUS_20-29, atd. Pro klasifikaci můžete rovněž využít speciální vlastnosti RefPointZ (Z-souřadnice referenčního bodu objektu) nebo PtDistance (vzdálenost objektu od zadaného bodu).

Použití aplikace je jednoduché. Stáhněte si AutoClass z Download, načtěte soubor AUTOCLASS.VLX příkazem APLČTI nebo pomocí ACADDOC.LSP a zadejte příkaz AUTOCLASS. Vyberte objekty (podobného typu) a AutoClass nabídne klasifikaci podle některé z jejich společných vlastností. Po volbě vlastnosti AutoClass projde vybrané objekty a najde minimální a maximální hodnotu dané vlastnosti (extrémy). Vyberte metodu klasifikace barvou nebo hladinou. Pro barevné klasifikace vybíráte jednu z přednastavených palet. Pro klasifikace do hladin volíte buď počet tříd nebo jejich rozsah (velikost intervalu hodnot). Hladiny ve formátu:

AUTOCLASS_vlastnost_od_do

budou vytvořeny automaticky a odpovídající objekty budou do nich přesunuty.

AutoClass můžete využít např. pro obarvení 3DPLOCH modelu terénu, rozčlenění bodů podle jejich výšky, označení parcel podle jejich výměr, rozčlenění bloků podle hodnoty určitého atributu (např. Cena), nebo rozdělení 3D těles podle jejich objemu.

Aplikace AutoClass je v omezené verzi k dispozici zdarma, plnou funkčnost získáte zadáním autorizačního kódu. Ten si mohou zákazníci Arkance Systems vygenerovat zdarma na Helpdesku.

Více na AutoClass

ACADADTACADMPlantCivilMap
100% *  CAD 
8.1.2016    4774×   FAQ  
atribut barvy blok bod civil formát hladina mapa model součást souřadnice terén vlastnosti výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist