Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6593

CAD tip CAD tip # 11498:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Automatické spojování objektů výkresu (seskupení).

A - odpověď Někdy se při práci v AutoCAD může hodit flexibilní spojení několika výkresových objektů do jedno celku, se kterým jde manipulovat - např. jej přesouvat - jako s jediným objektem.

Takovéto seskupení lze řešit několika způsoby - např.:

  1. Vytvoření bloku - jednotlivé entity nebo bloky vložíte do jednoho společného bloku (příkaz BLOK) a manipulujete s nimi pak jako s jedinou entitou. Problém je dočasné vypnutí seskupení nebo změny jednotlivých objektů (nutné zpětné rozložení nebo editace bloku). Metoda není flexibilní.
  2. Vytvoření skupiny - to je nejčastější postup - příkazem SKUPINA vytvoříte ze zvolených objektů dočasnou skupinu, obvykle nepojmenovanou skupinu a dokud je aktivní režim "Skupina" (Ctrl+Shift+A, resp. proměnná PICKSTYLE), jsou běžné editační operace prováděny najednou na všech objektech skupiny. Vypnutím režimu lze opět pracovat s jednotlivými objekty. Jde o flexibilní metodu seskupení, objekty je ale nutné seskupit ručně.
  3. Odvozování vazeb - dynamická metoda automatického odvozování vazeb mezi geometricky souvisejícími objekty patří do parametrických metod v AutoCADu. Můžete ji aplikovat rovnou při kreslení geometricky blízkých objektů - zapnutím režimu "Odvozování vazeb" (v ribbonu Parametrické > Geometrické > Geometrická > Odvodit geometrické vazby, v liště ikonkou - viz video, nebo proměnnou CONSTRAINTINFER). Existující vazby lze odstranit příkazem ODSTRVAZBU. Viz vložení dvou bloků (A a B) se společným vkládacím bodem - bez odvození a s odvozením vazeb:

ACAD
100% *  CAD 
27.6.2017    2677×  
autocad blok bod proměnná skupina vazba
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist