Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4369

CAD tip CAD tip # 9515:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Automatizace vlastností DWG výkresu - skrytá perla Express Tools.

A - odpověď Méně známý Express Tools nástroj PROPULATE může být mocnou zbraní pro hromadné aktualizace vlastností DWG souborů nebo pro automatizaci naplnění vlastností z předdefinovaných hodnot nebo z obsahu daného výkresu AutoCADu.

Příkaz PROPULATE pracuje s pomocí šablony předpisu, textového souboru .PRP. Tuto šablonu můžete nastavit volbou "Active template":

Šablonu můžete editovat i v příkazu PROPULATE, ale častěji se využívá textový editor - viz příklad PRP šablony s tímto obsahem:

(soubor si můžete stáhnout a uložit např. do Documents)

PRP soubor obsahuje již předdefinovaná pole a příklad jejich vyplnění (hodnot). Kromě pevných textů můžete využít rezervovaných příkazů, např. @[XREFLIST] vypíše seznam připojených xrefů, nebo - což je praktičtější - využít odkazy na hodnotu konkétního atributu konkrétního bloku výkresu, typicky rohového razítka. Tento odkaz má tvar:

@[NázevBloku.ŠtítekAtributu]

Do vlastností tak můžete dostat vyplněné hodnoty rohového razítka. Vedle polí z karty "Souhrnné informace" lze prostřednicvím PROPULATE nastavovat i hodnoty polí "Naposledy uložil" a "Číslo revize" a až 10 polí na kartě "Vlastní" (vždy dvojice pole/hodnota).

Jak příkaz PROPULATE funguje? Jeho volba "Update" (implicitní, tedy stačí Enter) zaktualizuje vlastnosti výkresu podle přednastavené šablony (předpisu). Můžete aktualizovat buď vlastnosti aktuálního výkresu ("Current") nebo hromadně vlastnosti všech výkresů (zadaných maskou) v určeném adresáři popř. i jeho podadresářích (složce a podsložkách).

Výsledná podoba vlastností (viz VVLASTNOSTI) daného výkresu při použití výše uvedené šablony tedy pak vypadá takto:

Pozn.: pomocí triku lze hodnoty polí plnit i vlastnostmi výkresových objektů nebo hodnotami systémových proměnných

ACADADTACADMCivilMapPlant
100% *  CAD 
23.10.2013    3846×  
atribut blok proměnná šablona text výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist