Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 9734

CAD tip CAD tip # 8793:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

CAD model na obrazovce 1:1, ve skutečných rozměrech [mm]

A - odpověď Pro lepší představu o vzhledu výrobku nebo pro vizuální zkombinování CAD modelu s reálným předmětem (např. již vyrobenou součástkou) může být potřeba zobrazit model či výkres 1:1, ve skutečných rozměrech.

V těchto případech pomůže nadstavbová utilita pro AutoCAD - CADstudio View11. Ta automaticky zazoomuje objekty modelového prostoru DWG výkresu tak, aby byly na obrazovce zobrazené přesně velké jako ve skutečnosti (tedy fyzicky 1:1 v mm). Za normálních okolností je velikost zobrazení v CAD aplikacích závislá na velikosti monitoru, rozlišení grafiky a úrovni zoomu a nelze ji přesně ovlivnit.

Utilitu VIEW11 si stáhněte ze stránky Download, načtěte pomocí APLČTI a poté spusťte příkaz VIEW11. Příkaz se (pouze poprvé v daném sezení) zeptá na velikost úhlopříčky monitoru v palcích - např. 17, 20, 24 (obvykle se dá vyčíst z modelového čísla monitoru), a na požadovaném měřítku jednotek. Pro zobrazení modelu kresleného v mm potvrďte implicitní měřítko 1:1. Pro modely v cm zadejte 10 (tedy 10:1). Příkaz provede potřebný zoom a poté vidíte model již ve skutečných milimetrech - můžete tak i např. odměřovat pravítkem na obrazovce. V případě zobrazení projektorem předem odměřte úhlopříčku obrazu.

Příklad aplikování příkazu VIEW11 - stav před:

Stav před

a stav po zadání příkazu:

Stav po příkazu VIEW11

Počítejte s nepřesnostmi danými paralaxou odečítání rozměrů na obrazovce a odchylkami teoretické a skutečné velikosti úhlopříčky.

ACADADTACADMCivilMapACADE
100% *  CAD 
31.8.2012    4601×  
autocad měřítko model výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist