Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4809

CAD tip CAD tip # 11172:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Celkový počet rozvržení jako textové pole (Strana 3 ze 7).

A - odpověď AutoCAD standardně nenabízí údaj o celkovém počtu rozvržení ve formě systémové proměnné, takže nelze jednoduše vytvářet automatická textová pole ve tvaru "Strana X z Y" např. pro rohová razítka.

Pomocí jednoduchého reaktoru TotalLayouts (nebo utility PageOf, viz níže) ale můžete tuto funkci do vašeho AutoCADu přidat a automatizovat tak dávková vykreslení.

TotalLayouts

Pro vytvoření takovéhoto automatického textu budete potřebovat dvě textová pole - aktuální název/číslo rozvržení/stránky a celkový počet rozvržení (stránek). Aktuální název rozvržení je přístupný pomocí proměnné CTAB, takže toto pole je dostupné v Jiné > Systémová proměnná:

Proměnnou pro celkový počet rozvržení si vytvoříme, a to jako automaticky aktualizovanou LISP proměnnou "totallayouts". Tento údaj pak bude dostupný v dialogu Pole pomocí Jiné > Proměnná Lisp:

Ale nejprve si musíme tuto proměnnou nadefinovat a zajistit, aby byla dynamicky aktualizována kdykoliv přidáte nebo vymažete rozvržení. To lze zajistit tímto jednoduchým LISP kódem:

Kód reaktoru si můžete stáhnout z Download. Pro automatické načtení a spuštění tohoto kódu v každém sezení DWG výkresu ve vašem AutoCADu jej přidejte do sady Při spuštění v příkazu APLČTI - přetáhněte stažený LSP soubor (uložený v některé support složce AutoCADu) na ikonku aktovky v dialogu Načíst aplikace.

Potom zkomponujte vámi požadovaný MText, TPole nebo Atribut pomocí výše zmíněných proměnných.
PageOf

Zcela jiný postup používá utilita PageOf - viz Download. Ta vytvoří textové pole (text nebo atribute bloku) s automatickým údajem, čítačem "Page N of M" ("Strana N z M"). Toto číslo stránky je generováno z pořadí (pozice) dané karty rozvržení. Např. "Stránka 2 z 5" pro druhé rozvržení, což se změní na "Stránka 2 z 6" když přidáte na konec další rozvržení. Stačí vybrat ukázkový text ve výkresovém prostoru v rozvržení (nebo atribut bloku). Vybraný text je změněn na uvedený dynamický čítač. Ten následně funguje i bez přítomnosti reaktoru.

Volba "Name" (od verze 1.2) umožňuje hromadně pojmenovat rozvržení - buď se zachováním původního jména (Rozvržení2 z 10) nebo stejně jako pole (Page 1 of 10). Při přidání rozvržení jen spusťte příkaz znovu.

 

Text lze ovlivnit přednastavením následujících LISP proměnných (v každém sezení, tedy např. v ACADDOC.LSP):

(setq _PageOfPage "Page ") ; "Stránka " nebo "Seite "
(setq _PageOfOf " of ") ; " z " nebo " aus "

pro zobrazení "Page 1 of 10" či "Seite 1 aus 10", nebo

(setq _PageOfPage "")
(setq _PageOfOf "/")

pro zobrazení "1/10", nebo

(setq _PageOfPage "List ")
(setq _PageOfOf " (z ")
(setq _PageOfSuf ")")

pro zobrazení "List 1 (z 10)".

ACAD
100% *  CAD 
15.11.2016    3668×   FAQ  
atribut autocad blok dialog lisp proměnná text výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist