Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5378

CAD tip CAD tip # 12119:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Editace rastrového obrázku v DWG poklepáním.

A - odpověď Pomocí jednoduché utility a úpravy menu můžete z AutoCADu snadno editovat rastrové obrázky připojené do DWG výkresu.

Standardně přiřazená funkce při poklepání na rastrový obrázek je příkaz OBRUPRAV. Tu ale můžete změnit právě na spuštění rastrového editoru dle vaší volby - např. PhotoShop, CorelPAINT, IrfanView, Malování, apod.

První podmínkou je freeware LISP utilita ImgEdit - tu si stáhněte z Download a přetáhněte na ikonu aktovky v dialogu příkazu APLČTI - tím zajistíte její načtení v každém DWG výkresu. Utilita nadefinuje příkaz IMGEDIT, který použijeme v menu.

Spusťte příkaz CUI a v panelu vlevo dole vytvořte nový příkaz "ImgEdit" a přířaďte mu makro ^C^CIMGEDIT. Tento nový příkaz pak přetáhněte nahoru do větve "Akce dvojitým kliknutím > Obrázek". Dialog potvrďte OK.

Pak už stačí v AutoCADu poklepat myší na libovolný obrázek připojený pomocí OBRPŘIPOJ. Automaticky se spustí grafická aplikace asociovaná ve Windows s daným typem rastrového obrázku (v našem případě IrfanView) a obrázek se uvolní pro editaci. V aplikaci pak změněný obrázek uložte a aplikaci ukončete. AutoCAD automaticky načte změněnou podobu obrázku zpět do výkresu.

Viz použití v akci (klikněte pro větší):

Úpravou LISPu můžete spouštět i předem určenou grafickou aplikaci. Mechanismus v této LISP aplikaci můžete použít i pro podobné úlohy vyžadující spuštění externí .EXE aplikace s vyčkáním na její dokončení.

ACADCivilMapADTACADM
100% *  CAD 
22.1.2019    2577×  
autocad dialog lisp obrázek výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist