Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 3812

CAD tip CAD tip # 13523:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak do Inventoru doplnit další prostředí IBL (HDRI)?

A - odpověď Autodesk Inventor nabízí v zobrazení scény pro režim IBL (Image Based Lighting, osvětlení založené na obrázku) několik předdefinovaných prostředí s texturami HDR (High-dynamic-range; .hdr, .exr) - např. "Starý sklad", "Stuttgartský dvůr", apod. Tato prostředí pro interaktivní zobrazení vašich 3D modelů lze použít např. pro pohledy se sledováním paprsku.

Inventor oficiálně nepodporuje doplňování vlastních IBL prostředí, následujícím ručním postupem si můžete přidat vaše vlastní uživatelské prostředí s HDR texturami ve formátu .hdr nebo .exr. Můžete si je připravit sami, nebo si je stáhnout z knihoven jako je např. https://polyhaven.com [URL ověřeno 11/22].

Výsledkem je např. podobná scéna - doplněné prostředí "ARK Dílna" (ARK Workshop):

Stažený soubor obrázku - musí mít dostatečné rozlišení a poměr stran přesně 2:1 - si nakopírujte do vámi vytvořené podsložky ve složce c:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 20XX\Environments - v našem příkladu to bude složka "ARK-Workshop".

Vedle vašeho .hdr souboru do ní umístěte jeho zmenšený náhledový obrázek s názvem thumbnail.png a XML soubor nazvaný stejně jako složka - tedy ARK-workshop.xml.

Obsahem tohoto XML souboru bude popis HDR scény - např.:

<Environments Version="2"> <Environment Id="ARK-Workshop" OriginOffsetX="0.0" OriginOffsetY="0.0" OriginOffsetZ="0.0"
Reflection="workshop_4k.hdr" IBLWidth="4096" IBLHeight="2048" IBLDepth="1"
ToneMappingExposureBase="-2.1" UseSkyBox="1" UseToneMapping="1"> <Name Language="1029">ARK-Workshop</Name> </Environment> </Environments>

Důležité jsou zejména parametry názvu HDR/EXR souboru, jeho rozlišení v pixelech (IBLHeight a IBLWidth) a název odpovídající názvu složky.

Nyní si v textovém editoru (např. Notepad) otevřete soubor C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 20XX\Design Data\lighting.xml a doplňte před jeho konec novou sekci "Style" (např. si ji nakopírujte z nějaké existující). V ní upravte parametr IBLSourceID a InternalName podle výše uvedené složky a doplňte názvy prostředí pro jednotlivé jazyky.

Změny uložte a znovu spusťte Inventor. V Editoru stylů a norem už nyní uvidíte nově přidané prostředí (aktivujte poklepáním) a můžete jej použít na kartě Pohled > Vzhled.

Inventor
100% *  CAD 
2.11.2022    1139×   Expert
font formát inventor knihovna model obrázek text XML
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: Inventor ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist