Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6970

CAD tip CAD tip # 9742:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak vložit XY souřadnice z Excelu jako vrcholy křivky v AutoCADu?

A - odpověď Pokud potřebujete v AutoCADu (a především v AutoCADu LT, který neumožňuje využít nadstavbové aplikace) nakreslit křivku, která je generována z X-Y souřadnic měření nebo z X-Y souřadnic vypočítaných matematickou funkcí, můžete využít zkopírování z Excelu.

Nelze však použít prosté copy/paste, protože AutoCAD očekává XY souřadnice oddělené čárkou a desetinnou tečku jako oddělovač (Excel používá čárku). V Excelu je tak nejprve potřeba si sloupce se souřadnicí X a souřadnicí Y sloučit do jednoho údaje. Použijte spojení řetězců a funkci "DOSADIT" (SUBSTITUTE) pro nahrazení čárky tečkou. Pro spojení sloupců A a B na druhém řádku tak bude funkce vypadat například takto:

=DOSADIT(A2;",";".")&","&DOSADIT(B2;",";".")

Parabola

Nově vzniklý sloupec pak již jen v Excelu vyberete od prvního do posledního použitého řádku, stisknete Ctrl+C a v AutoCADu tyto údaje vložíte po stisku pravého tlačítka myši na výzvu k zadání souřadnic ve spuštěném příkazu KŘIVKA (_PLINE). Podobně lze vkládat body, bloky, 3D body povrchových ploch, apod.

Tento postup můžete použít pro vykreslení průběhu matematické funkce (parabola, sinusoida...) nebo jinak získaných hodnot XY, a to jak v AutoCADu, tak v AutoCADu LT. V plném AutoCADu můžete pro průběh funkcí použít např. 2DPLOT nebo pohodlněji data (body) přenášet z Excelu pomocí Xls2Curve (viz) nebo bonusové CS+ utility "CADstudio Import bodů" (viz tip 6908).

ACADLT
100% *  CAD 
18.3.2014    7552×  
autocad blok bod excel import křivka souřadnice
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD LT ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist