Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4571

CAD tip CAD tip # 10014:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak vybrat a upravit objekty najednou, hromadně ve VŠECH rozvrženích DWG?

A - odpověď Příkazy pro interaktivní výběr objektů a jejich následné úpravy pracují vždy jen s aktuálním prostorem - tedy modelovým prostorem nebo konkrétním rozvržením (layoutem) výkresu. Pokud potřebujete upravit vybrané objekty v modelu i ve všech rozvrženích najednou, můžete si pomoci výběrovou funkcí z LISP API AutoCADu.

Pro filtrovaný výběr objektů z celé výkresové databáze DWG slouží LISP funkce (ssget "X") - konkrétně třeba všechny kružnice kdekoliv ve výkresu vyberete pomocí:

(ssget "_X" '((0 . "CIRCLE")))

nebo všechny s přiřazenou barvou "červená" pomocí:

(ssget "_X" '((62 . 1)))

nebo všechny objekty v hladině "ABC" pomocí:

(ssget "_X" '((8 . "ABC")))

Můžete používat i kombinace podmínek AND, OR, XOR a NOT a jednotlivých vlastností entit (jejich kódy najdete ve specifikaci DXF). Např. (0 . "LINE,SPLINE,LWPOLYLINE") nebo jednoduše (0 . "*LINE") vybere všechny typy liniových entit, podmínka (0 . "CIRCLE")(62 . 1) vybere jen červené kružnice, nebo (-4 . "< NOT") (0 . "TEXT") (-4 . "NOT>") vybere vše kromě řádkových textů.

Tuto konstrukci pak můžete využít v kombinaci s funkcí pro uzlový výběr objektů (sssetfirst) a s paletou Vlastnosti (Ctrl+1), kde můžete upravit požadovanou vlastnost všech vybraných objektů. Takže například obarvení všech jinak neobarvených kót v modelu i v rozvrženích provedete z palety Vlastnosti po předchozím výběru všech takovýchto kót příkazem:

(sssetfirst nil (ssget "_X" '((0 . "Dimension")(62 . 256))))

Nyní v paletě Vlastnosti můžete upravit libovolnou vlastnost společnou všem vybraným výkresovým entitám, např. barvu, hladinu, měřítko, apod.

Nechcete-li konstruovat ručně výběrovou podmínku filtru, můžete si pomoci upraveným Express Tools nástrojem SSX, který si stáhnete ze stránky www.cadstudio.cz/download a nahrajete do složky "Express" ve vaší instalaci AutoCADu. Příkaz SSX vás pak provede vytvořením výběrové podmínky a zanechá vyfiltrované objekty vybrané pro uzlovou editaci - v paletě Vlastnosti pak stačí jen nastavit požadovanou společnou vlastnost - např. barvu.

ACAD
100% *  CAD 
20.9.2014    1846×   Expert
databáze hladina instalace kóta lisp měřítko model text výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy CAD Studio.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist