Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4584

CAD tip CAD tip # 9552:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Kompletní důkladné ČISTI/PURGE na jedno kliknutí.

A - odpověď Všichni uživatelé AutoCADu asi znají příkaz ČISTI (_PURGE) pro odstranění nepoužívaných definic bloků, písem, typů čar, kótovacích stylů apod. z DWG souboru.

Pokud potřebujete čištění výkresů automatizovat, je možné využít jednoduchého menu makra (např. pro přiřazení na stisk tlačítka v ribbonu) nebo skriptu. K tomu využijete řádkovou verzi příkazu Čisti, tedy -ČISTI. Pamatujte, že ne všechny tabulky a objekty jsou čištěny volbou "Vše", proto je třeba čištění některých speciálních objektů (registrované aplikace, geometrie s nulovou délkou, prázdné texty) vyvolat samostatně. Dalšími objekty jsou definice typů čar z DGN výkresů, pro ně slouží samostatný DGN hotfix (viz www.cadstudio.cz/download) s příkazem DGNPURGE. Kvůli případným vnořeným objektům je někdy potřeba proces čištění zopakovat.

Výsledný script pro výmaz (vyčištění) skutečně všech nepoužívaných a nadbytečných objektů a definic z aktuálního DWG výkresu pak vypadá takto:

_NETLOAD DGNLSPURGE.DLL
DGNPURGE
_-PURGE _REGAPP * _N
_-PURGE _ZERO
_-PURGE _EMPTY
_-PURGE _ALL * _N
DGNPURGE
_-PURGE _ALL * _N
DGNPURGE
_-PURGE _ALL * _N

Kromě DGNPURGE můžete takovéto čištění provádět i v AutoCADu LT. Skript lze využít i pro dávkové čištění výkresů pomocí ScriptPro.

AKTUALIZACE: Od verze 2015 můžete použít místo načítání a volání DGNPURGE vestavěný příkaz _-PURGE _Orphaned (Čisti Osamocená data).

Nezapomeňte, že všechny tyto "čisticí" příkazy můžete spouštět - např. pomocí .SCR skriptu - i v konzolové (negrafické) verzi AutoCADu, AcCoreConsole.exe. Viz Tip 8551.

ACADLTADTACADMCivilMapPlant
100% *  CAD 
19.11.2013    6819×  
blok čištění text výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist