Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 1399

CAD tip CAD tip # 9393:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Lineární referenční systémy (LRS) v AutoCADu Map 3D.

A - odpověď Technologie oborových modelů v GIS aplikaci AutoCAD Map 3D (dříve Topobase) přináší od verze 2013 a 2014 novou možnost jak určovat polohu bodových a liniových prvků: lineární referenční systémy (LRS). Lineární referencování je metoda určování geografické pozice prvků na základě jejich polohy vůči referenčnímu liniovému prvku. Polohu prvků tedy neurčujeme absolutně pomocí souřadnic, ale jako staničení od počátku referenční linie (např.: trhlina se nachází od 63. do 65. metru plynovodního potrubí). LRS podporují také odsazení prvků. Prvky tedy nemusí být umístěny přímo na referenční linii, ale mohou jít v souběhu s ní v určité vzdálenosti. Staničení referenčního liniového prvku nemusí být nutně určováno v délkových jednotkách. Lze použít dělení, které nejlépe vyhovuje danému účelu (časové, procentuální, referenční, atd.).

Práce s LRS je jednoduchá: Poté co připojíme prvek k referenční linii, dojde k automatickému vypočtení staničení (počátek, konec, odsazení). Při následných úpravách geometrie připojeného prvku dochází k aktualizaci hodnot tohoto staničení. Případně můžeme upravovat přímo hodnoty staničení, načež se bude odpovídajícím způsobem měnit geometrie prvku. Další (volitelnou) výhodou je také to, že když změníme geometrii referenční linie, dojde ke změně geometrie připojených prvků. Princip práce s lineárními referenčními systémy je prezentován na přiloženém videu.

Lineární referenční systémy nacházejí uplatnění zejména v oblastech, kde jsou etalonem určování pozice liniové prvky. Namátkou to jsou následující obory: vodovody, kanalizace, plynovody a produktovody, telekomunikace, doprava, správa vodních toků a mnoho dalších.

Map2014Map2013TB
100% *  CAD 
16.8.2013    4375×  
autocad geografický mapa model potrubí souřadnice správa
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist