Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6073

CAD tip CAD tip # 13682:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Omezení jazyka LISP (AutoLISP, VisualLISP) v AutoCADu LT - na co si dát pozor

A - odpověď Od AutoCADu LT 2024 (a 2025 a výše) je možné i ve verzi LT spouštět LISP aplikace, příkazy a soubory ve formátu .LSP, .FAS nebo .VLX (i .DCL). Přesto má verze LT oproti plnému AutoCADu v podpoře LISPu určitá omezení. Většina stávajících LISP aplikací tak sice bude fungovat bez problémů, některé ale mohou končit chybou nebo nepodají očekávaný výsledek. Kromě LISP API je ve verzi LT dostupné i Javascript API AutoCADu.

Z LISP aplikací ARKANCE (CAD Studia) - viz www.cadstudio.cz/download - tedy bude rovněž většina fungovat, některé (např. Click2XLS, DTM, SureSave...) narazí na níže zmíněná omezení. U žádné z těchto aplikací nebude v LT fungovat upozornění na novou verzi.

Omezení

Prvním typem omezení je chybějící podpora externích ActiveX objektů. Pro ně nelze využít funkcí (vlax-create-object), (vlax-get-object), (vlax-get-or-create-object), (vlax-import-type-library), (vla-GetInterfaceObject). Tyto funkce jsou typicky využívány pro online komunikaci, práci s clipboardem, s XML, s binárními soubory, s Excelem, Wordem, Accessem (nebo jinými databázovými nástroji) apod.

Např. volání:

(vlax-create-object "Microsoft.XMLHTTP")

vrací nil a objekt web "komunikátoru" se nevytvoří. Toto omezení lze ale pro některé typy aplikací obejít - viz Tip 14011.

Dalším, celkem logickým omezením je práce s 3D DWG objekty (plus render nástroji, databázemi...). Ty ve verzi LT nejsou podporovány a proto nelze pomocí (command) volat nepodporované příkazy (ani proměnné), ani nelze vytvářet či měnit 3D objekty přes (entmake), (entmakex), (entmod).

Např. konstrukce:

(entmake (list (cons 0 "3DFACE")(cons 10 (car triangle))(cons 11 (cadr triangle))(cons 12 (caddr triangle))(cons 13 (caddr triangle))))

vrátí nil a entita typu 3DFACE se nevytvoří (nehlásí se tedy žádná chyba).

Nemůžete také přistupovat k objektům typu XRecord, které jsou v některých LISP aplikacích používány k ukládání dat do interní dictionary.

Ve verzi LT rovněž nemůžete využívat příkazy Express Tools, ani jeho knihovny nebo funkce "acet-". Nelze samozřejmě volat ani VBA nebo ARX nebo .NET funkce.

Automatické načítání LISP funkcí z ACADDOC.LSP je potřeba ve verzi LT provádět v souboru ACADLTDOC.LSP. Rovněž nejsou automaticky načítány .MNL soubory (se soubory CUIx menu). Verze LT nepracuje s profily.

Pamatujte, že verze LT nemá editor LISPu (IDE, příkaz VLIDE) a tedy ani žádný ladicí nástroj nebo kompilátor či linker. Můžete ale přepínat podporu Unicode - proměnná LISPSYS. Pro kompilaci LSP souborů nelze použít ani (vlisp-compile).

Pro automatické načítání LISP aplikací můžete v LT použít autoload mechanismus .bundle (složka Autodesk/ApplicationPlugins). Nezapomeňte přidat Platform="ACADLT" do sekce RuntimeRequirements ve vašem souboru PackageContents.xml.

Verze AutoCAD LT 2024 for Mac nemá podporu LISPu. Veze AutoCAD for Mac má další omezení - např. nelze použít ActiveX funkce (vlax-), reaktory, apod.

ACLT2025ACLT2024
100% *  CAD 
1.4.2023    1687×   FAQ   Expert
autocad databáze excel formát import knihovna lisp proměnná render XML
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD LT 2025 · AutoCAD LT 2024 ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist