Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5482

CAD tip CAD tip # 9184:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Oprava problému s plochou překrývající se křivky v AutoCADu 2013.

A - odpověď Příkaz PLOCHA (_AREA) v AutoCADu 2013 (zastaralý, v menu již neodkazovaný) nepočítá správně obsah obrysových křivek, které jsou tvořeny překříženými nebo překrývajícími se segmenty (vnitřními smyčkami). Nezobrazí se ani vlastnost Plocha v paletě Vlastnosti. Příklad obrysové křivky (překrývající se segment poblíž "+"):

Aktuální příkaz pro zobrazení plochy (výměry) - MĚŘITGEOM - vizuálně varuje (zobrazuje zelenou plochu) při měření takovýchto nestandardních obrysů. Naproti tomu příkaz pro výkaz plochy - EXTRDATA - vypisuje plochu takovýchto křivek správně a stejně tak správně pracuje výkazová utilita pro sumarizaci ploch po hladinách - CADstudio AddArea. Správně pracuje i podobný příkaz "Výkaz ploch" v nadstavbě CADstudio LT Extension.

Standardní obrysové křivky bez překřížení a cikcak segmentů fungují ve všech případech správně. Problém se také netýká jiných verzí AutoCADu.

Pro řešení problematických křivek v AutoCADu 2013 lze využít utilitu CADstudio FixArea13 - viz Download. Ta automaticky otočí směr "podezřelých" křivek (kde se liší výměra z příkazu PLOCHA a z vlastnosti Area), a tyto převrácené křivky již pak hlásí plochu správně.

Pozor na orientované křivky se směrovanými komplexními typy čar.

Pomocí dvou LISP proměnných můžete ovlivnit přesnost porovnávání ploch a vypnout zvýrazňování (to zmizí po REGENu) ve FixArea13:

(setq _fixAreaDiff 0.001)
(setq _fixAreaNoHighlight T)

Viz též související diskuse

ACAD2013ADT2013Civil2013LT2013
100% *  CAD 
6.4.2013    3051×  
hladina křivka lisp proměnná vlastnosti výkaz
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist