Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 10998

CAD tip CAD tip # 11872:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Orientace součástí při optimalizaci rozložení (nesting) na válcovaném plechu.

A - odpověď Nástroj Inventor Nesting Utility (optimalizace rozložení tvarů, součást sady PDMC) umožňuje podrobně nastavit přípustné výsledné orientace součástí na nehomogenním materiálu - např. válcovaném plechu nebo jiném materiálu s orientovanou vnitřní strukturou či povrchem (dřevo, povrchová úprava, apod.). Lze tak zajistit požadovanou pevnost v daném směru, vzhled či jiné fyzikální vlastnosti součásti.

Po instalaci Nesting Utility otevřete součást nebo sestavu obsahující rozvin, resp. rozviny součástí. Klikněte pravým tlačítkem na kořenový uzel stromu modelu součásti či sestavy a z místní nabídky zvolte "Create Nest". Načtěte požadované součásti (rozviny, např. z celé sestavy) a určete jejich materiál. Zvolte parametry zdrojové tabule nebo "nekonečnou" roli materiálu (polotovaru, např. plechu - "packaging").

Klikněte na načtené součásti v modelu nebo ve stromu pravým tlačítkem a zvolte "Properties". V dialogu můžete určit požadovaný počet vyráběných dílů a možnosti reorientace součásti na zdrojovém materiálu. Volba "Mirror" jednorázově ozrcadlí součást (kolem její Y-osy) před následnými výpočty. Volby v sekci "Orientation adjustments" pak určují možnosti natočení během optimalizace - Flip (zrcadlení kolem Y), 3 základní směry pravoúhlé rotace, možnou odchylku od této rotace a inkrementální kroky úhlu této odchylky.

Výsledný tvar optimalizované skladby můžete exportovat do 2D souborů formátu .DXF (zjednodušený DXF-R12, LINE+POLYLINE+ARC+TEXT, např. pro vypalovačku nebo jiný CAM), nebo do .MSI (Nesting pro TruNEST). Můžete rovněž vytvořit 3D model výsledné skladby.

Alternativně můžete zdrojovou geometrii načíst z modelů IPT/IAM nebo z DXF souborů obrysových tvarů (Nesting > Manage > Providers).

Pro poskládání DXF tvarů stačí vyjít z jakéhokoliv Inventor modelu. Jak zdroj dat zvolíte DXF soubory (formát R12-2019) v daném měřítku. Nastavíte požadované parametry nestingu, počty kusů, polotovar a spustíte výpočet:

InventorNestCollection
100% *  CAD,CAM 
30.4.2018    1857×  
dialog formát instalace inventor materiál měřítko model plech povrch sestava součást text vlastnosti
 
Související CAD produkty:
platí pro: Inventor · Nest · Collection ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist