Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 3821

CAD tip CAD tip # 9589:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Problém obchodního cestujícího - nejkratší cesta mezi body.

A - odpověď Pomocí utility ShortPath můžete v AutoCADu vyřešit úlohu nalezení nejkratší spojnice mezi zadanými body - nejkratší trasy, po které navštívíte všechny zadané body a vrátíte se na výchozí místo. Tato klasická matematická úloha se nazývá "problém obchodního cestujícího" (TSP, viz Wikipedia) a patří k optimalizačním úlohám s nejvyšší obtížností řešení.

TSP1

TSP2

Stáhněte si utilitu ShortPath.vlx z Download, načtěte ji pomocí APLČTI a spusťte příkaz ShortPath. Vyberte body (nebo bloky) k propojení a po průběhu optimalizace AutoCAD vykreslí spojnici zadaných bodů a vypíše její délku. Spojnice je kreslena jako červená křivka v hladině ShortPath. Průběh optimalizace je vypisován na stavovém řádku. U většího množství bodů může optimalizace trvat až minuty a AutoCAD dočasně nebude reagovat.

Videoukázka postupu:

Pro vlastní využití můžete rovněž použít vestavěnou LISP funkci (shortpathc points) - ta ze zadaného seznamu bodů "points" vrátí seznam bodů nejkratší křivky.

V některých komplikovanějších případech nemusí ShortPath najít úplně nejkratší cestu, ale "téměř" nejkratší. Použití je doporučeno pro max. několik málo stovek bodů, složitost řešení pak neúměrně narůstá. Řešení může posloužit nejen pro obchodní cestující, ale i třeba pro okruhování kontaktů vodičem, přesuny souřadnicové vyvrtávačky, optimalizaci převozu součástí, apod.

Pro jednoduché nalezení nejkratší spojnice mezi dvěma body použijte Tip 10382 (SPath).

(původní algoritmus: E.Elpanov)

ACAD
100% *  CAD 
10.12.2013    4068×  
autocad blok bod hladina křivka lisp součást trasa
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist