Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7726

CAD tip CAD tip # 14158:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Publikování souborů formátu PDF/A-3 pro digitalizované stavební řízení z AutoCADu nebo Revitu.

A - odpověď Nová Vyhláška 190/2024 Sb. definuje jako jeden z dokumentů elektronické dokumentace soubory ve formátu PDF. V Přílohách číslo 3 a 4 ale připouští pouze specifický archivní formát PDF/A-3, nikoli standardní, běžný PDF soubor. Rovněž např. normy ISO 32000-1, resp. ISO 19005-1:2005 a ISO 19005-2:2011 definují "archivační" verzi PDF, tedy PDF/A.

Jak takovýto soubor publikovat z aplikací AutoCAD, Revit, Civil 3D, Plant 3D nebo dalších CAD či BIM softwarů?

Jednou z variant je instalace virtuální PDF tiskárny PDF-XChange PRO. Ta nabízí řadu variant vytvářených PDF souborů. Viz starší Tip 1152.

Další možností je freeware aplikace PDFCreator (pdfforge). Její virtuální tiskárna nebo samostatné nástroje také umožňují vytvářet soubory PDF ve formátu PDF/A (pro "dlouhodobé uchování", "Portable Document Format for Long-term Archiving"), a to ve variantách PDF/A-1b, PDF/A-2b, PDF/A-3b, nebo PDF/X.

PDFA

Ve vaší CAD či BIM aplikaci pak stačí zvolit danou virtuální tiskárnu a dokončit tisk/publikaci výkresu v tomto archivačním formátu. Tuto tiskárnu můžete využít i pro hromadné publikování celé výkresové dokumentace vašeho stavebního projektu v PDF/A.

Doplnění od Petr75: Pozor, PDFCreator může implicitně publikovat PDF soubory v rastrovém formátu. I když mohou být rastrové PDF v některých případech menší a budou vždy "bezpečnější" z hlediska ochrany intelektuálního vlastnictví, z důvodu kvality a indexace textu je lépe z CADu pracovat s vektorovým formátem PDF. I vektorové PDF/A-3, ale můžete generovat pomocí PDFCreatoru - jsou potřeba dva kroky:

  • Nejprve vypublikujte klasické PDF standardními nástroji vašeho CADu (např. v AutoCADu přes "AutoCAD PDF (High Quality Print).pc3").
  • Poté na publikovaný PDF soubor klikněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte "konvertovat pomocí PDFCreatoru" - v dialogu možností zvolte PDF/A-3b jako výše.

Pro publikování souborů formátu PDF/A z aplikace MS Word (např. verze 365) stačí zvolit v Možnostech PDF volbu "Kompatibilní s archivačním formátem PDF/A".

ACADACLTRevitCivil3DPlant3DADTABS
100% *  CAD 
29.6.2024    336×  
autocad civil dialog formát instalace inventor kvalita publikování revit text tisk výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist