Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4431

CAD tip CAD tip # 1066:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jaká je přesnost AutoCADu?

A - odpověď AutoCAD vnitřně pracuje s reálnými čísly (64bit, double precision), na 15 platných cifer (přesněji než většina jiných CAD programů), takže rozumný pracovní rozsah vašich výkresů je třeba 1e-6 az 1e+8 (což znamená např. mikrometrovou přesnost na výkresu celé zeměkoule v metrech). Pokud je váš výkres ještě ve větším rozsahu jednotek (nenapadá nás praktické využití), mohly by možná nastávat již zaokrouhlovací chyby. Při jakékoliv transformaci a další úpravě entit v CAD programu potenciálně dochází ke ztrátě přesnosti.

Pozor na numerické vyjádření (celkový počet cifer) souřadných soustav typu JTSK, kde se počet platných cifer souřadnic z větší části vyčerpává na vyjádření kilometrů (před desetinnou čárkou). V případě numerické nestability je lépe použít lokální souřadnicový systém.

Extrémním příkladem, na kterém si můžete ověřit přesnost AutoCADu, je výkresový soubor SOLAR.DWG (výkres sluneční soustavy z hodně staré verze AutoCADu - R9) - lze jej stáhnout z Download. Na tomto výkresu celé sluneční soustavy (v kilometrech jako výkresových jednotkách) můžete najít v měsíčním kráteru obrázek lunárního přistávacího modulu Neila Amstronga včetně 30-centimetrové upomínkové plakety s asi 3-centimetrovým malým textem - vše v měřítku 1:1. (Schválně si toto zkuste v jiném CADu - například formát .DGN V7 MicroStationu by zde dovolil nejjemnější "detail" v přesnosti 3km...)

ACADLTADTMap
100% *  CAD 
28.2.2001    17977×   FAQ  
autocad formát měřítko obrázek souřadnice text tolerance výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist